8
mağazacılık sektöründe üslup ve lügat üzerine yaşadığım bir olay.
selam piuvcanlar bu gün başımdan geçen bir olaydan aşırı saçma bir olaydan bahsedeceğim size..

saat 17 suları bir müşteri girdi mağazaya ingilizce stageli hikayelerden elinizde mevcutmudur gibisinden kitaplar sordu hem sohbet ediyor hemde yardımcı oluyordum kendisine arkasından arkadaşından aldığı tavsiye ile english grammar in use adlı bir kitabı sordu. bu tarz kitapların yurt dışından tedarik edildiğini, firmamızın bu tarz kitapları getirtme konusunda sıkıntı yaşadığını söyledim.. teşekkür edip 1-2 başka kitap ile alışverişini tamamladı..

her neyse asıl olay burada başlıyor.. mağaza da 3 kişiyiz, mağaza müdür yardımcısı olacak olan dengesiz kalktı bana "üslubun çok yanlış, müşterilerle çok rahat konuşuyorsun" bla bla bik bik bir şeyler zırvaladı ve her zamanki gibi kan beynime şıçradı.. neymiş efendim mağazacılık sektöründe, prekande sektörde bu tarz kelimeler kullanmak doğru değilmiş.. sıkıntılı demem lazımmış sıkıntı diyerek kestirip atmışım vay efendim argoya kaçıyormuş, yok sen şöylesin sen böylesin, burada kimseye güvenme bilmem ne aptal saptal konuşup durdu.

bende dedim ki; kullandığım kelimenin yanlış olduğunun düşünmemekle birlikte istediğiniz dil bilimciye gidip istediğiniz mağazacı ile görüşebilirsiniz. sıkıntı kelimesinin argo olduğunu düşünmemekle birlikte çok gereksiz bir tartışmaya giriyorsunuz belirteyim dedim.

sonra bu dengesiz elinde ki horoz şekeri kırılmış çocuklar gibi gidip mağaza müdürüne şikayet etti beni ve kalkıp aynı şekilde müdürde bu kelimeyi kullanmamalısın yanlış olmuş gibisinden konuştu, neymiş efendim eleştiri kabullenemiyormuşum neymiş yapılan her eleştiride kendi bildiğimi okuyup sıyrılıyormuşum..

ulan anlamıyorum abi ya, bu insanlar mı çok takık ben mi çok sorunluyum cidden anlamıyorum. güzel kardeşlerim sıkıntı kelimesinin ne gibi bir sıkıntısı olabilir ki.. hayır müşteriye tedarik etmemiz sıkıntılı diyorum.. kalkmış bana sanki müşteriye ananı sikiyim dermişcesine eleştiri yapıyor.. bunun gibi daha neler neler varda gün geçtikçe hem ayar olup hemde kulak arkası yapıyorum artık bunların söylediklerini..

kendinize iyi bakın demekte yanlışmış, teşekkür efendim yine bekleriz demeliymişiz.. herkesin bir tarzı var deyip benim tarzımı beğenmemek üslubun çok yanlış oluyormuş.. her neyse deşarj oldum bir nebze, sizi seviyorum piuvcanlar. kendinize dikkat edin. bu devirde böyle işte sıkıntı kelimesini yanlış anlayıp pireyi deve yapan insanlar ile dolu.
 • 0
  keyiftuccari 1 yıl önce
  olur öyle sıkıntı yapma
  1
  dehr 1 yıl önce
  selam müdür ? ahaha
  0
  keyiftuccari 1 yıl önce
  müşteri ben :)
 • 0
  fobi 1 yıl önce
  kardeşim şimdi ben 6 senedir kafe işletiyorum ne kadar aynı olur bilmiyorum ama her işletmenin kendine ait kuralları olur ve bu işe girdiysen o kuralları sike sike uygulayacaksın aynı olay bizdede var kurallar sıkıdır bu belki gereksizdir ama olmak zorundadır her müşterinin farklı bi dil anlayışı vardır ama herkesin kibarlık hoşuna gider ve çalışanın her müşterinin dilini bilip bilmemesi tartışılır mağaza ve işletme sahipleri bu riski göz önünden kaldırmak için sıkı yöneti uygular olay bundan ibaret
  1
  dehr 1 yıl önce
  benim rahatsız olduğum olay adam sıkıntı kelimesini mahalle ağzı olarak nitelendirip üstüne bana laf söylemesi, bazı kesin net şeyler vardır sike sike uygulanır o konuda hak veriyorum sana. ben bu kelimeyi daha önce de adamların dibinde yanı başında bir çok kez kullandım, neden ilk seferinde uyaramayıpta aradan yıl geçince peydah oluyor.. işin komiği o ve acı gerçek kitabevinde böyle saçma bir muhabbetin yaşanması..
  0
  fobi 1 yıl önce
  aslında ilk seferinde uyarmamasıda yanlış ama ilk seferde uyarmayıp sonrada uyarıyosa o orospu çocukluğuna yapmıştır yanı sende sorun yok
  1
  dehr 1 yıl önce
  bizim en kesin ve en temel kuralımız "gülümsemek sizin için bir gereklilik değil hobi olmalı" onun dışında bir müşteri ile nezaket çerçevesi içerisinde konuşulacak konular bellidir, o da yaptığın iş ile alakalı yani öyle hava durumu ya da siyaset vb. tarzı şeyler değil.. bilmiyorum bana birazda ego koktu..
 • 0
  pocari 1 yıl önce
  kardeşim bende alışveriş merkezinde bi kadın giyim mağazasında çalışıyordum. benzer durumları bende yaşadım. bence de "kendinize iyi bakın" yerine "yine bekleriz" daha makul ve hoş bir cümle.

  sıkıntının üslubunda değilde tamamen kişisel olduğunu düşünüyorum.
  0
  dehr 1 yıl önce
  mesela kendinize iyi bakında benim için o kadar makul ve hoş bir cümle ama ben onu samimiyetle söylediğimden olsa gerek hani bir başkası için en yakın örneği senin için diğerinin daha makul ve hoş gelmesi gibi.. asıl olay bu kadar küçük şeylerin bu kadar büyütülmesi be kardeşim beni rahatsız eden bu tarz iğne deliğini doldurmayacak şeyler.. yukarıda da yazdığım gibi ego meselesi diyerek geçiyorum artık, ama illaki yine dönüp dolaşıp saçma sapan bir olayda beni dellendiriyorlar..
  0
  pocari 1 yıl önce
  seninde dediğin gibi çekememezlik ya da ego olabilir. takma kafana çok tantana yaparlarsa ayrılırsın.
 • 0
  footish 1 yıl önce
  sıkıntı mı? oha büyük konuştu.
  1
  dehr 1 yıl önce
  :d mevzu var mevzu..
 • 0
  oxygen 1 yıl önce
  ne demek +18? sen kime sövüyorsun birader?
  0
  dehr 1 yıl önce
  ahahahahah :d
 • 0
  excutive 1 yıl önce
  üslup önemlidir
 • 0
  klopran 1 yıl önce
  takma bro


 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  261 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • küfür ve +18 başlıklar yasaktır..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...