10

beklentileri azaltmak


hayattan beklentilerinizi azaltmak hemen hemen her konuda sizi anlık olarak mutlu edecektir. hatta öyle ki, bu durum hayatınızın harika olduğu hissine kapılmanız için birebirdir. gerçekten, hiç şaşmaz. lakin gelgelelim pek de iç açıcı bir seçenek olmadığını fark etmeniz; hayatınızın yakın geçmişine bakmanız ile son bulacaktır. çünkü anlık mutluluğu ararken hayat kalitenizden ödün verdiğiniz gerçeği yüzünüze tokat gibi çarpacak ve geçip giden zamanlarınızı iyi değerlendirmediğiniz için üzülmeniz muhtemel durum olacaktır.

hayattan beklentilerinizi azaltmak için işleyen çarklarınızdan birinin arıza yapması gerek. aksi taktirde zaten beklentilerinizi azaltmak gibi bir duruma düşmezsiniz. tabii burada beklentileri sadece 'hayat' adı altında genellememek lazım. iş hayatınız, aile hayatınız, okul hayatınız, ilişkileriniz, seçtiğiniz seçenekler ve daha niceleri... bu tarz sorunlar ile yüzleşmek çoğu zaman insanoğluna zor gelir. beklentilerinizi düşürmek gibi bir hatayı da tam bu noktada yaparız. kısa vadede güzel gibi gözükse de emin olun uzun vadede pişman olmanız kaçınılmaz.

üstte de belirttiğim gibi; beklentilerinizi azaltmak hayat kalitenizi düşürecektir. sorunlarınızla yüzleşmekten kaçmayın. iyi veya kötü, karşılaşacağınız durum size en kötü ihtimaliyle deneyim olarak geri dönecektir. hayat perdenizi aralamaktan hiçbir zaman korkmayınız.

okuduğunuz için teşekkürler, hoşça kalın :)
 • 1
  orost 1 yıl önce
  katılıyorum beklentileri düşürmek kaliteyi de düşürür ama insan bazen ufak şeylerden mutlu olmasını da bilmeli. örneğin dışarıda yemek yiyemediği veya tatil yapamadığı için bir insan mutsuz olmamalı. evinde makarna yerken de mutlu olmalı ama hedefini yine de yüksek tutmalı.
  0
  darkier 1 yıl önce
  evet haklısın. beklentimi yüksek tutacağım derken elindekinden de olmamaya dikkat etmeli.
 • 3
  mkll 1 yıl önce
  mutluluğu yakalamak çok zor bir çizgi. ben açıkçası bazen o kadar yoruluyorum ki keşke diyorum şöyle dümdüz bir hayat yaşasam. akşam eve gelsem, çorbamı içsem sonra dizi izleyip yatıp uyusam. hiçbir şey için kasmasam oh mis ama olmuyor işte.
 • 1
  nacefharo 1 yıl önce
  depresyonun, beraberinde karamsarlığın ve umursamazlığın işaretidir. bunu dinleyip kendinize ufak bir test yapabilirsiniz.
  0
  caytiryakisi 1 yıl önce
  derinden etkiledi panpa durumum nedir
  0
  nacefharo 1 yıl önce
  çay iç geçer
 • 0
  balporsugu 1 yıl önce
  güzel.
 • 0
  thuglife 1 yıl önce
  mutlu olmak her şeye sahip olmak değil, sahip olduğun kadarını her şey yapabilmektir

 • karalama

  Herhangi bir yazı kısıtlaması olmayan bu bölümde; deneme, şiir, makale ve bilumum metin türlerinde istediğinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  25 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  darkier
  ultraviolence

 • yazılanların size ait olması kâfidir.