5
gırnata'nın çöküşü
2 ocak 1492 sabahı kardinal don pedro, el-hamra sarayı’nın alcazaba denilen baş kulesine gümüş haçı dikerek ispanya’da müslüman egemenliğinin sona erdiğini ilan etti.
500 bin nüfusu ile avrupa kıtası’nın en büyük şehri olan gırnata ispanyollara teslim oldu.
kaçanlar kurtuldu, kaçamayan müslümanlar da kitle halinde öldürüldü. hâlbuki taraflar arasında imzalanan ahitname gereği müslümanların can ve malına dokunulmayacaktı.
ama kral şehre girdiği gün, daha anlaşmanın mürekkebi kurumadan sözünü çiğnemişti. papa’nın müsaadesiyle, engizisyon mahkemesi kuruldu. hıristiyanlığı kabul etmeyenler yakıldı; malları yağma edildi.
kısa zamanda ispanya’da tek bir musevi ve müslüman bırakılmadı. târihçilerin belirttiğine göre engizisyon mahkemesi, 18 sene içinde 24.000′ den fazla müslüman’ın idamına karar verdi.
endülüs sadece insanı ile değil; tarihi, sanat ve ilmî eserleriyle, zengin kütüphaneleriyle, cami ve medreseleriyle beraber tarihten siliniyordu. engizisyon mahkemesi’nin kararıyla gırnata’da 1 milyon cilt kitap yakılmıştı.
kardinal ximenes, 80.000 el yazması eseri, bizzat eliyle yaktı.
dünyanın belki de en büyük islam medeniyeti bir kaç yıl içerisinde silinip gitti. dünyanın en büyük islam medeniyetinden bugünkü el hamra sarayı dışında neredeyse hiç bir şey kalmadı...
çoğu tarihçiye göre müslümanların bugün geri kalmasındaki en büyük sebep geçmişte yakılan ve harap edilen bağdat kütüphanesi ve endülüs emevi kütüphanesidir.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  60 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ofsaytsizburak

  hellomyfriend
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...