15

sizce hayat adil midir?

hayatın adil olmadığını söyleyip duruyoruz. peki biz insanlar henüz adaleti yerine getirememisken hayattan bunu nasıl bekliyoruz? ya hayat adilse? ya biz, adaleti yanlış biliyorsak? evrenin tek derdi dengedir. bir insan mutluysa notrlemek icin diger insan üzgün olur. insanlar bir yerde açlık içinde yaşarken diğer yerde bolluk içerisinde yaşarlar. çünkü evren, her şeyi notrlemek ister.

ya evren adaleti saglamaya calisiyorsa? denge kurmaya çalışıyorsa? ya biz kendi gözümüzden baktığımız için adil gormuyorsak?

peki sizce hayatin adaleti var mıdır?
 • 0
  hedap 5 ay önce
  hayat adaletin üstüne yakışanı gitmesidir. ve denge unsuru burda tamamlayıcıdir. bir tarafa düşük beden giydirirken, diğer tarafta büyük beden giydirir.
  mesela afrika'da xxxxl iken bizde medium beden falan olabiliyor hatta s xs olabiliyor.
  tabi sorsan herkes extra large. ama bu da adil değil. adaletli olan, adaletin, adalete inananlardan, adaletli bir şekilde adil bir adaletle, hayatin adaletini sağlamasını sağlamaktir.
 • 0
  fuckultyoflav 5 ay önce
  Yoktur. İyi ki de yoktur. Olsaydı adaleti sağlamak için uğraş sağlanmasına bir gerek olmazdı -->mefhumu muhalefet
 • 0
  horseman 5 ay önce
  adil sadece bir erkek ismidir
 • 0
  jupiterwalk 5 ay önce
  yaşam, kısa vadede değil ama uzun vadede, adil bir süreci yansıtır; yaşamda herkes bilgisi, becerisi, gayreti, emeği ve azmi kadar kazanır. d.cüceloğlu
 • 0
  speace 5 ay önce
  ≠ karakter yüklemeye çalıştığımız bilinmezin tanımı bu kadar sade ve anlaşılır, lütfen insiyatife mecbur kişilerin bizler olmadığını bildiğini söyle, kişiselleştirmek genel geçer tabular, gerçi bizim taraflarda iskemble derler
 • 1
  nemkaldi 5 ay önce
  hayat bu arkadaşım. adil değil ise yaşamayıp kafana mı sıkacaksın? adilse adil değilse değil. mesele kendine ve çevrene adil olmak.
  1
  melike_kaya 5 ay önce
  bu yorum favori yorumum oldu galiba
 • 0
  tvhayrettin 5 ay önce
  hayat adil degildir biz insanlara
  0
  melike_kaya 5 ay önce
  ya biz insanlar hayata adil davranmiyorsak?
 • 0
  helianthus 5 ay önce
  bence bunun evrenle bir ilgisi yok. evrenin adaletini yaşıyor olsaydık fiziksel olarak en güçlünün hayatta kaldığı bir sisteme sahip olurduk. tıpkı kendimizi soyutladığımız doğa gibi. insan karmaşık sosyal bir varlık. kendinde olmayan şeyleri elde etme motivasyonuna sahip. dolayısıyla istediklerimizi elde etmek için zayıflıklarımızı bir kenara bırakmak zorunda kalıyoruz ve bunları güçlü yönlerimizle kompanse etmeye çalışıyoruz. bence kendimizce adaleti bu şekilde sağlıyoruz. fakir bir çocukluk geçirdiysek zengin olmaya çalışıyoruz örneğin, alt sınıftan geliyorsak sınıf atlamaya çalışıyoruz. heybetli bir görünümümüz yoksa kas yapıyoruz, şişmansak zayıflayıp fit olmaya çalışıyoruz. her bir eylemimiz toplumsal piramitte bizi daha üst sıraya taşırken bu süreçte birileri altımıza almış oluyoruz bir yandan da. aslında doğadan tek farkı bunu sosyal bir bağlamda yapıyor olmamız. doğada çita pek de hızlı koşamayan o antilop kardeşi hüpletiyor, biz de bizden daha yetersiz bir eğitim almış birinin işini kapıyoruz mesela. bence evrenin adaleti de bu işte. ortada bir adalet yok sen kendi adaletini sağlayabilecek kadar güçlü bir motivasyona sahipsen yaşamayı sürdürebiliyorsun. bu sadece nefes almak değil aynı zamanda yaşamak istediğin gibi yaşamaya devam ediyorsun. şartlara adapte oluyorsun ve kimi zaman şartları manipüle ediyorsun. o yüzden gökten gelen bir adalet olduğuna inanmıyorum. adaletin savaşıp kazanılan bir şey olduğuna inanıyorum ben.
 • 2
  ghostrider 5 ay önce
  hayat adil midir onu bilmem ama bildiğim bir şey varsa bize hediye edilen hayata adil davranmadığımızdır.
  0
  melike_kaya 5 ay önce
  diger bir favori yorumum da bu oldu.
 • 2
  anl49 5 ay önce
  herkes cennette doğar ama bazılarımız cehennemde büyür.
 • 1
  mavi_var 5 ay önce
  evren mi ? hayat adaleti mi ? ilginç düşünce puvo. adaleti nasıl tanımladığına göre değişir. eşitlik yok , adalette . nedenini bilmiyorum .
 • 1
  sjense 5 ay önce
  biz burada bu tarz konuları tartışırken birileri bunları yaşıyor ise, hayat adil değildir.
 • 1
  mahferrast 5 ay önce
  dengeyi biz kurmadıkça hayattan bide adil ve adaletli davranmasını bekleyemeyiz.
dün