13

ekşi sözlüğün işlevini yitirmiş olması

geçen gün şahit oldum. başlık hakkında hiçbir fikri olmayan bir yazar, istediği şekilde atıp sallayabiliyor. bunları denetleyen kimse yok. bu nasıl bir sistem? manipülasyon çok kolay yapılabiliyor, kalkıp sanki öyleymiş gibi bir şeyler yazabiliyorsunuz. tek yapmanız gereken 10 entry girip en fazla 1 yıl beklemek. ardından insanlara yanlış bilgiler empoze edebilecek bir güce sahip oluyorsunuz.

türkiye'de vikipedia engelli biliyorsunuz. haliyle insanların bir şeyler öğrenmek için girdiği ilk site ekşi sözlük oluyor. böylesine bir sitede entrylerin doğruluğu veya yanlışlığı değil, üslubunun denetlenmesi bir sorun değil midir sizce?

isteyenin istediğini yazmasına izin verdikleri için bilginin doğruluğunun moderasyon tarafından denetlenmesi baya bir zor fakat üç beş değişiklik ile moderasyona gerek olmadan kendi içinde bilgi kirliliği engelleyebilirler diye düşünüyorum.

öncelikle up/down mekanizmasının değişmesi lazım. şu anda sadece şükela modu için kullanılıyor. yapılması gereken down almış entrylerin şüpheli olarak ayrı bir sayfada gösterilmesi. onun dışında kaynak vb. şeylerin entrylerle bitişik olması lazım. kullanıcıların entry sahibine "kaynak göster!" diyerek tepki gösterebileceği bir buton lazım, öyle ki bu sayede şüpheli sayfasına entrysini postalayabilmeliler. tüm bunları moderasyon ekibine anlattım gram dinlemiyorlar. eğer bunları yaparlarsa ekşi sözlüğün gündem yaratan bir site olmayı bırakıp tekrar interaktif ansiklopedi sitesi olacağını biliyorlar çünkü. işlerine gelmiyor. para kazanmak istiyorlar.

sizce sözlük siteleri yararlı mı? veya sözlük sitelerine güveniyor musunuz? önerdiğim fikirlere ne kadar katılıyorsunuz, sizce bilgi kirliliğini azaltmak için neler yapmalılar?
 • 3
  nefretediyorum 5 ay önce
  öyle böyle en büyük türk sosyal medya sitesi olma özelliğini taşıyor.

  dediğin gibi işlevini yitirdi. şu anda bilgi kaynağı olmaktan çok gündem ve firma şikayet sitesi gibi çalışıyor.
 • 0
  fakir 5 ay önce
  çaylak olduğum için beni ilgilendirmeyen durum.
 • 1
  hedap 5 ay önce ~ 5 ay önce
  sözlüğe giren insanlar her söylenenin doğru olmadığını bilecek ve anlayacak kadar zeki ise sorun olmaz. sorun her okuduğuna inanıp, son okuduğuna göre fikir sahibi olan insanlarda.
  bu tür insanlar için sözlüğün kalkıp baştan aşağı (burada ne kelime kullanacağımı bilemedim revize diyebilirim belki) edilmesine gerek yok.
  olduğu gibi kalsın. herkes ne biliyorsa söylesin, biz seçip alalım.
  1
  ademak 5 ay önce
  kuruluş amacı kutsal bilgi kaynağı olduğu için bu sorun çıkıyor. yoksa herhangi bir sosyal medya sitesi dediğin gibi olmalı zaten. yani wiki gibi bir şeyken, twitter'a döndü ekşi. zaten içerik üreticilerini de bu yüzden kaybetti.
  0
  hedap 5 ay önce
  bizim için öyle. ilk defa duyduğu bir şeyi google'a girip; "bilmem ne nedir?, bilmem ne ekşi?" vs diye aratan insanlardan bahsediyorum yani:)
  kolaya kaçmayı seviyorsak, bunlara da katlanacagiz.
  arada çok kıymetli yorumlar, başlıklar geliyor. dediğim gibi, seçicilik kabiliyetini geliştirmek lazım.
  her şey kişinin kendinde bitiyor.
  0
  ylmzcqn 5 ay önce
  sorun zaten bu. siteye giren insanların çoğu bilgisiz, araştırma yeteneğinden mahrum, kabiliyetsiz insanlardan oluşuyor. sözlük bu devasa araştırma yeteneğinden mahrum kitleye ulaşabilecek tehlikeli insanlara ev sahipliği yapıyor şuan. adolf hitler başlığının altına hiçbir kaynak eklemeden türkiye'de yaşadığına dair ciddi bir şekilde hazırlanmış inandırıcı bir entry attığımı varsayalım. wiki gibi ansiklopedi siteleri böyle bir bilginin kaynak belirtmediğini veya güvenilir olmadığını gerekçe ederek bilgiyi düzenleyebiliyor ya da silebiliyor. fakat ekşi'de adolf hitler başlığını açtığınız vakit tam karşınızda duruyor.
  0
  hedap 5 ay önce
  yalnız hatırladığım kadarıyla hitler gizlice türkiye'de yaşamıştı bir süre.
  0
  ylmzcqn 5 ay önce
  reis konumuz bu değil :d
  0
  hedap 5 ay önce
  bakma ciddi yazdığıma.
  söylediğin öyle değişik geldi ki oradan bir yürüyeyim dedim:)
 • 0
  sevliev 5 ay önce
  bkz. haklı isyan
 • 0
  artinet 5 ay önce ~ 5 ay önce
  ekşi sözlük eskidi
dün
 • gündem

  Herkesin fikrine ihtiyacımız var..

  596 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  systemfailed

 • bu bölüm #olaylar bölümünün alt bölümüdür.
 • puiv kuralları ve avrupa insan hakları bildirgesi geçerlidir.