9

haydut devlet amerika’nın ‘yaptırım yasası’ özeti: benim dediğim olacak!

türkiye'nin rusya'dan aldığı s-400 hava savunma sistemlerinin teslimatı başladı. abd uzun süredir bu sistemlerin alınması durumunda ankara'ya yönelik yaptırımların devreye sokulacağı belirtiliyordu.

caatsa olarak adlandırılan yaptırımlar neleri kapsıyor, uygulanabilecek yaptırımlar konusunda başkan donald trump nasıl bir rol üstlenebilir?

abd, türkiye'ye nasıl yaptırım uygulayabilir?

türkiye'nin rusya ile yaptığı s-400 anlaşmasının, abd kongresi'nin ağustos 2017'de çıkardığı abd'nin hasımlarıyla yaptırımlar yoluyla mücadele etme yasası (caatsa) kapsamına girdiği ifade edildi.

kongre'nin önceki açıklamalarında, türkiye'nin rusya'dan s-400 satın almasının caatsa'nın 231'inci maddesini ihlal edeceği ve yaptırımların gündeme gelmesi gerektiği belirtilmişti.

bu madde, rusya'nın istihbarat veya savunma sektörleri ile alışveriş yapan kişi veya kurumlara yönelik yaptırım uygulanmasını öngörüyor.
 • 6
  kun 4 ay önce
  türkiyenin caatsaya dahil edilecegini sanmıyorum eger dahil ederlerse gerçekten bizi zor günler bekliyor ekonomimiz bunu kaldiramaz rusya ve iran ekonomileri petrol ve doğalgaza ragmen sıkıntıdalar biz ne alip ne saticaz da çarkı döndüreceğiz kisaca cok zor. bir gun caatsaya dahil olursak "bence" bunun sebebi s400 falan değil akdenizdeki dogal gaz rezervleri. dis güçler kelimesinin ici bosaltildi telaffuz ettiğin an cahil ve çomar damgasiyla yaftalaniyorsun ancak belirtmeden geçemeyeceğim dis güçler bizim ne uzayip ne kisalmamizi istemiyorlar büyürsek palazlanir sesimiz cikar cok sefil duruma düşersek isyan edip kargasa yaratir problem oluruz bizi besleme gibi tutmak istiyorlar.
 • 3
  lazcoder 4 ay önce
  hem rusya'dan korkuyorlar hemde tek başına ekonomiyi yöneten olursa böyle olur. çin bir an önce abd yi geçip iki tokat atmalı. rusya ekonomisi yetişmez, en yakın çin var.
  0
  everest 4 ay önce
  amerika 2 sene çinden ürün almazsa, çin diye bir şey kalmaz dünyada. her şeyi ona entegre. ürün almamayı geçtim, 3-5 ambargo yeter. tüm dünya birleşse, belki o zaman iki tokat atılabilir sam amcaya.
 • gündem

  Herkesin fikrine ihtiyacımız var..

  609 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  systemfailed

 • bu bölüm #olaylar bölümünün alt bölümüdür.
 • puiv kuralları ve avrupa insan hakları bildirgesi geçerlidir.