3

kirlian fotoğrafçılığı

bay ve bayan kirlian'ın yaptığı ilk kameranın şans eseri olarak ortaya çıktığı söylenebilir. semyon davidoviç kirlian bir gün elektrikli bir cihaz üzerinde çalışırken şiddetli bir elektrik çarpması geçirmişti. günlük işlerini bırakıp evine gitti. karısı valentina, üzerinde çalıştığı bir fotoğraf işinde kendisine yardım etmesini istedi.

semyon birkaç yeni film aldı ve üzerine resim çekilmiş filmlerin yerine bunları taktı ve filmleri banyo etmesi için karısına verdi. sonunda, filmler onları hayrete düşürdü. negatiflerde mavi, sarı ve diğer renkler açıkça görülüyordu.

semyon'un geçirdiği şiddetli elektrik çarpmasının onda, enerji yüklü ellerinin temasıyla yeni filmlerde bir görüntü bırakmasına yol açabilecek bazı değişikliklere neden olduğu sonucuna vardılar. kirlian'ların, ruhun fotoğrafını çektiği söylentisi yayıldı. bu, 1939 yılında olmuştu. ikinci dünya savaşı'nın başlaması yüzünden keşif gizli tutuldu.

kirlian kamerası başlangıçta, bitkilerin veya onların bazı kısımlarının, özellikle yapraklarının fotoğraflarının çekilmesinde kullanıldı. bu konuda pek çok şey yazılmıştır. canlılık durumlarına göre çevreye yayılan auranın görülebildiği yaprak fotoğrafları, magazinlerde bile sık sık yer alıyordu. yaprak bitkiye bağlıyken koparıldıktan hemen sonra ve epeyce zaman geçtikten sonra bu fotoğraflar çekiliyordu.

aurada çok açık bir değişme görülüyor ve yaprak kurudukça aura yavaş yavaş kayboluyordu. hayalet yaprak etkisi (phantom leaf effect) olarak bilinen bu olay, medyumların öne sürdükleri iddiaları kanıtlar nitelikteydi. çünkü medyumlar, uzuvlarından biri kesilmiş kişilerin, kesilen uzuvlarının hayaletlerini gördüklerini söylüyorlardı.

türkiye'deki ilk kirlian fotoğraf makinası 1983 yılında altan yıldız tarafından istanbul teknik üniversitesi elektronik mühendisliği'nde okuduğu yıllarda gerçekleştirilmiştir. kendisi çeşitli fotoğraf çekme parametreleri ayarlanabilen bir makine ile yüzlerce canlı ve cansız obje üzerinde çalışarak fotoğraflar çekmiştir.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.


  • parapsikoloji

    duyular-dışı algılama, psikokinezi, ölümden sonra yaşam gibi konuları içeren araştırmalarımla zenginleştirmeyi amaçladığım bölüm

    4 takipçi

  • abone ol

  • moderatörler

    meqt

  • parapsikoloji ve içerdiği alanlarla ilgili her türlü formatta paylaşım yapılabilir.