• 0
  seckin33 18.3.2018 11:00
  sağlığın korunması ve geliştirilmesi ile vücut ağırlığını kontrol etmek için yeterli ve dengeli beslenmek, besin tecihlerini doğru yapmak ve porsiyon kontrolünü sağlamak oldukça önemlidir.

  peki atıştırmaklıklar yeterli ve dengeli beslenmede nasıl yer almalı?

  1. besleyici atıştırmalıklar tercih edin

  evinizde, çantanızda, ofiste çekmecenizde, besin değeri yüksek ve dolayısıyla besin kalitesi uygun, kuru-taze meyvelere, fındık, ceviz, badem, antep fıstığı gibi sert kabuklu kuru yemişlere, leblebilere, mısıra, süt, ayran ve kefire, bitter çikolataya, porsiyonu uygun olacak şekilde kraker ve bisküvilere yer verilebilecektir.

  2. ara öğünler için tercih edin
  atıştırmalıklar, genellikle ana öğünlerde değil ama ara öğünlerde ve/veya yolculuklarda yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarını destekleyecek biçimde tüketilebilir. böylece günlük biyolojik ritme ve vücut iç dengesinin sağlanmasına katkı sağlayabilir.


  3. tükettiğiniz miktarların farkında olun
  çalışırken, tv yada bilgisayar karşısında atıştırmak, farkında olmadan daha büyük porsiyonlarda tüketime neden olabilir. tadını çıkararak, ağır ağır yemek, atıştırmalığı çabucak bitirmekten daha keyifli olabileceği gibi daha sağlıklı bir yaklaşım da olacaktır.

  4. atıştırmalıklarınızı paylaşın
  atıştırmalıkları ailenizle veya çalışma arkadaşlarınızla paylaşmak hem porsiyon kontrolünü sağlayacak hem de sosyal ilişkileri artmasına yardımcı olabilecektir.

  5. atıştırmalıklarınızın ambalajını açar açmaz bitirme derdine düşmeyin
  ambalajlı atıştırmalıklarınızı açtıktan sonra uygun kap veya poşetlerde saklarsanız, kalan kısmının taze kalmasına dolayısıyla daha sonra tüketmenize ve porsiyon kontrolünü sağlamanıza destek olacaktır.
 • 0
  seckin33 18.3.2018 11:03
  yağ dağılımı vs bmı: hangısı daha önemlı?  bu çalışma, bel çevresi veya belden kalça oranına göre ölçülen merkezi obezite ile birlikte veya normal vücut kitle indeksi (vki) olan bireylerde obezitenin toplam ve kardiyovasküler mortalite üzerindeki etkisini incelemiştir. yağ dağılımı ölçümlerinin, sadece vki dışında herhangi bir ek risk bilgisi sağlayıp sağlamadığı konusunda büyük tartışmalar olmuştur. 2013 amerikan kalp derneği / amerikan kardiyoloji koleji ve obezite derneği obezite yönetimine ilişkin kılavuz ilkeler , kalça oranı ve normal vki olan kişilerin herhangi bir obezite ile ilişkili kardiyovasküler riske maruz kalmadığını varsayalım. normal vücut kitle indeksi olan toplumda yaşayan yetişkinlerde merkezi obezite ve sağkalım arasındaki ilişki iyi bilinmemektedir.
  toplam ait 18 ve 90 yaş arasında 15.184 yetişkin üçüncü ulusal sağlık ve beslenme inceleme taraması kapsamında anket yapılmıştır. normal ağırlıktaki merkezi obeziteye sahip kişiler, en kötü uzun süreli sağkalımı sağlamıştır. örneğin, normal bmı değeri 22 kg / m2 olan ve merkezi obeziteye sahip olan bir erkeğin, benzer bmı'ye sahip olandan daha yüksek toplam mortalite riski vardı, ancak 1,87'lik bir risk oranı olan 1.53'ten 2.29'a kadar olan bir merkezi obezite yoktu . dahası, böyle bir adam, sadece bmı'ye göre aşırı kilolu veya obez olan katılımcıların iki katı ölüm riskine sahip olacaktır. normal kilolu santral obezitesi olan kadınlar da benzer vki olanlara göre daha yüksek mortalite riskine sahipti, fakat merkezi obezite yoktu 1,48'lik bir tehlike oranıyla. ve vki'ye göre obez olanlarda sadece% 32'lik bir artış vardı. beklenen sağkalım tahminleri, yaş ve vki için kontrol edildiğinde merkezi obeziteye sahip olanlar için tutarlı olarak daha düşüktü.
  bu çalışmada, belden kalça oranına göre tanımlanan normal kilo merkezi obezite, özellikle merkezi yağ dağılımı olmaksızın, beden kitle indeksi tanımlı obeziteye göre daha yüksek mortalite ile ilişkili bulunmuştur.
  yorum: santral obezite, bel çevresi veya bel-kalça oranı ile ölçülür. intra-abdominal veya viseral yağ, obezite ile ilişkili sayısız metabolik bozuklukla ilişkilidir; bunlar arasında merkezi obezite ile kardiyovasküler arasındaki bağlantı olabilecek kan lipidleri ve diyabeti içerir. ve toplam mortalite. bu çalışma amerikalılarda yapılırken, normal beden kitle indeksi olan bireylerde viseral yağın bulunduğu çin ve asya bireyleri üzerinde etkileri vardır.