j.w.v goethe'nin abartılmış bir yazar olması

  13
  ghostrider 29.7.2019 11:59
  yazdığı kitapları okuduğumda bunu fark ettim. her kitabında, istisnasız, o alman soğukluğunu hissediyor insan.

  ihsan oktay anar, balzac, dostoyevski (özellikle), gogol vs. gibi yazarların yanında, goethe'ye iyi yazar sıfatını yakıştıramıyorum. özellikle rus yazarların yanında goethe bana çok yabanıl geliyor.

  biraz abartmış olabilirim. zaten abartmak tipik bir özelliğim; fakat "werther'i" tekrar okuduğumda, ve bitirdiğimde, bu kitabın ben de bir şey bırakmadığını fark ettim. mesela raskolnikov'u hala unutamam. üzerimdeki tesirini unutamıyorum.

  kısacası, goethe benim için şişirilmiş bir balondur.

  siz ne düşünüyorsunuz?

 • 1
  sjense 29.7.2019 12:25
  goethe'nin eserlerini anlayabilmek için onun perspektifinden bakabilmek lazım olaylara, yani bence, onu okurken onun ruh haline bürünmek gerektiğini düşünüyorum
  hayatını bilmek araştırmak, en azından okunan eserlik "goethe" olmaya çalışmak geçiyor bence. "werther'i" bende okudum, bende kalıcı izler bıraktı.
  1
  ofsaytsizburak 29.7.2019 12:54
  hazır dersler başlamadan şöyle birkaç tane roman okumayı düşünüyordum. goethe'yi de hiç okumadım okumak istiyordum. en çok werther'i mi önerirsin?
  1
  sjense 29.7.2019 14:07
  "genç werther’in acıları" nı şiddetle tavsiye ederim.
 • 0
  michelangelo 29.7.2019 13:29
  ee normal bu adam; hem yazar, hem siyasetçi hem de doğa bilimci.
  unutma hayalet birşeyi tam yapmazsan hep tam yapanlardan eksik kalırsın!
 • 0
  pandababy 29.7.2019 20:20
  werther'i okuduktan sonra nasıl bu kanıya varabilirsin ? bir kere werther'in yaratılmasındaki amaç goethe'nin kendi duygularından kaçmasıydı. kitap içeriği ve hislerini ifşa eden bir yazar nasıl soğuk hissettirebilir sana ? "fırtına ve coşku" akımının öncülerinden biri olduğunu saymıyorum bile.
  0
  ghostrider 29.7.2019 22:58 ~ 23:01
  ben werther'e kötü bir kitap, goethe'ye kötü bir yazar demedim. benim burada değinmeye çalıştığım şey: gölgede kalan yazarlar.

  marquis de sade, fitzgerald çifti, rilke gibi yazarlardan bahsediyorum. bunun gibi bir çok yazar var. bu yazarların bir çok kült kitabı var ve werther'den daha iyiler (benim düşüncem). beni afallattıran şey, goethe'nin werther ile üne kavuşup, bu yazarların werther'in gölgesinde kalması. tabi bunda zamanın ergenlerinin de katkısı büyük.

  edit; buz gibiydi.
  0
  pandababy 30.7.2019 19:22
  marquis de sade mi :d ? "zamanın ergenleri"nden bahsedip erotik yazıtlarıyla kendini avutan bir aristokratı goethe'nin üstüne çıkarman yorumunu dikkate almayı bitirmeme yetti, teşekkürler.
  0
  ghostrider 31.7.2019 02:20
  sade'i iyi araştırırsan bir filozof olduğunu anlarsın. insanlara ön yargıyla yaklaşman hoş değil. tabi bu sade'in iyi bir adam olduğu anlamına gelmez.

  bu arada yazdığım şeyi anlamamışsın. gölgede kaldığından bahsediyorum, sade'i onun üstüne çıkarmıyorum. önce algıla, sonra yorum yap. senin için daha sağlıklı olur.
  0
  pandababy 31.7.2019 22:31
  pardon "daha iyiler" kavramının ne anlama geldiğini bilmiyorsun galiba. önce algıla, sonra yorum yap bence. daha sağlıklı olur.
  0
  ghostrider 1.8.2019 12:48 ~ 16:33
  bak şimdi anlam karmaşası yaşayıp, iyi laf ettiğini düşünüyorsun; yanılıyorsun?
  ben orada ne yazmışım? benim yazdığım şeyin bir kısmını alıp laf cambazlığı yapmaya çalışıp, beyninin algı sınırlarının dışına çıkmaya çalışıyorsun ama bunu izin vermeyeceğimi bilmiyorsun. seni algı sınırlarının içine hapsedeceğim, şimdi! ileride kendine bir çeki düzen ver ve karşındaki kişiyi objektif olarak dinle, öznel yargılarını bir kenara bırak.

  "şimdi ben orada ne yazmışım?" adlı bölüme geri dönelim.
  senin "geri zekalı" olduğunu düşündüğüm için, orada yazdığım şeyi tek tek açıklayacağım. umarım anlayabilirsin. anlayamazsan senin için yapabileceğim bir şey yok demektir.

  1- ben orada ne yazmışım?

  "daha iyiler" iddia ettiğine göre bunu yazmışım. büyük ihtimalle 7.9 miyopsun; "bu yazarların bir çok kült kitabı var ve werther'den daha iyiler (benim düşüncem)." bak ben yazmışım, benim düşüncem yazmışım. ve yazardan değil, kitabından bahsetmişim.


  2- marquis de sade'i goethe'nin üstüne çıkarma olayı

  "ben orada ne yazmışım?" adlı soruma geri dönme ihtiyacı duyuyorum. "ben werther'e kötü bir kitap, goethe'ye kötü bir yazar demedim. benim burada değinmeye çalıştığım şey: gölgede kalan yazarlar.

  marquis de sade...." ben burada sade'i goethe'nin üstüne mi çıkarmışım, yoksa sade'in goethe ile yakın zamanlarda yaşadığı için geri planda kaldığını mı vurgulamışım? ben orada ne yazmışım?

  3- konuyla ilgi yok ama ben yine de dikkat çekmek istiyorum. "yorumunu dikkate almayı bitirmeme yetti, teşekkürler." peki ben cevap yazdıktan sonra neden cevap yazdın? dikkate almadığın bir kişiye neden cevap verme ihtiyacı duydun? peki, "teşekkürler" diyerek daha mı havalı bir cümle kurmuş oldun? çünkü, "teşekkürler" nüktesini yapmadan önce bir sürü imla hatan var. peki, bunlara rağmen hala ayakta mısın?

  4- aptallığını veyahut geri zekalılığını sınadığım için üzgünüm; fakat bazen insanlara anlam veremediğim dönemler oluyor ve o "bazı" insanların artık bir cevabı hak ettiğini düşünüyorum. biliyorum sen düşünmüyorsun, ama yine de var ol.


  peki, "ben orada ne yazmışım?" anladın mı?
  0
  pandababy 1.8.2019 17:47 ~ 17:48
  kafayı yemişsin sen asjghfausdfgadf

  sana günde iki kere atarax 25g yazıyorum aç tok fark etmez. bir de sade okumayı bırakman lazım tabi. başka türlü bu problemli savunma mekanızmanın düzeleceğini sanmıyorum.

  ayrıca ilk paragraftan sonrasını bile okumadığımı belirtmek istiyorum.

  muhtemelen sınırlı aklının algılayamayacağı bir edit: kurduğun cümleleri "benim düşüncem" diyerek dokunulmaz hale getiremezsin.
  0
  ghostrider 2.8.2019 00:55
  ne alaka anlamadım? werther'i sevmiyorum, puslu kıtalar atlası'na bayılıyorum. çünkü tarihi romanları seviyorum. herkes hoşuna gideni sever sonuçta.

  zoruna giden bir şey varsa "werther'i seviyorum" diye başlıl aç. takıldığın noktayı anlamıyorum.

  ilk paragraftan sonrasını okumadığını neden belirttin ki? ben sen oku diye değil, insanlar okusun diye yazdım. çünkü, senin bana yönelttiğin suçlamaları aklıyorum bir anlamda. yani sen kendini okuma zahmetine sokmasan da olur.

  bu arada; "benim düşüncem" adlı sözcüğü, 3. paragrafta yazmıştım; oysa sen 1. paragraftan sonrasını okumamışsın. kendini neden küçük düşürüyorsun?
  0
  pandababy 2.8.2019 01:46
  yalnız ben senin neyi sevip neyi sevmediğini yargılamıyorum fark ettiysen. sadece goethe gibi bir yazar ile yaptığın karşılaştırmaları eleştiriyorum.

  ikinci olarak oraya "edit" yazmışım bak fark etmişsindir belki. bu ne demek oluyor ? entry yi girdikten sonra düzenleme yapmışım demek oluyor. yani yorumunu sonradan okumuşumdur belki de. evet bu senin için zor bir çıkarım olabilir. üzgünüm hata bende, seni kaale almayıp hayatıma devam etmem gerekirdi ama maalesef acizliğin kokusunu alıp kendini tatmin eden bir ruhum var.
  0
  ghostrider 2.8.2019 12:06 ~ 12:09
  eleştirine bir şey demedim ki ben. ben sana gölgede kalan yazarlar hakkında bir şeyler yazdım, sen de herhalde sadece goethe okuduğun için onu savunmaya kalktın. zaten neden böyle bir savunmaya geçtin anlamış değilim.

  sen de zeka parıltıları görmeye başladığımı düşünmüştüm, yanılmışım. diyorsun ki "ikinci olarak oraya "edit" yazmışım bak fark etmişsindir belki. bu ne demek oluyor ? entry yi girdikten sonra düzenleme yapmışım demek oluyor." peki ben sen düzenlemeden okumuşsam?

  editine bakalım, sen üzülme.

  "kurduğun cümleleri "benim düşüncem" diyerek dokunulmaz hale getiremezsin." sen dokunduğun zaman da düşüncelerimi değiştiremezsin. bana bunu açıklayabilir misin? çok mantık dışı bir cümle. insanların özgürlüğüne nasıl karışıyorsun anlamıyorum. tabi buda senin acizliğin galiba. sefillik diyebiliriz bulunduğun duruma.

  "üzgünüm hata bende, seni kaale almayıp hayatıma devam etmem gerekirdi" dostum yoruma yazmama hakkın var ve önceki yazdıklarıma cevap vermeyip hayatına devam edebilirdin ve beni acizliğimle baş başa bırakabilirdin. sanırım senin acizliğinde altta kalma korkusu.
  0
  pandababy 3.8.2019 16:30
  ahahhaahaah "altta kalma korkusu"nu okuduğum an bastım kahkahayı. tanını kendin bulmuşsun tebrikler dostum :)

  yani sırf düzenlemeyi okumadığın için bunun üzerine bir açıklama yapıp kendini haklı çıkarmaya çalışıyorsun. düşüncelerini her şartta kabul ettirmeye programlanmış benliğinin kurbanı olmuşsun, konu yazar/kitap tartışmasını da geçti artık.

  "insanların özgürlüğüne nasıl karışıyorsun anlamıyorum" demişsin. gerçekten drama queen falan olduğunu düşünmeye başlayacağım artık. yakında ağlayıp duyar kasmaya da başlarsın sen. gerçi haklı olduğuna inanmak için yapamayacağın şey yok diye düşünüyorum.

  normalde şu mantıksal temellendirmelerden eksik, sadece kelime cümbüşü haline gelmiş olan yorumun umrumda olmazdı. ancak dediğim gibi büyük egom var, sıradaki algı yoksunu yorumunu görmeden gitmeme izin vermiyor.
  1
  ghostrider 3.8.2019 17:30
  ben özet geçeyim;

  sen karşı görüş belirtiyorsun, ben de sav üretiyorum. konu bu kadar basit.

  noktalama işaretlerine biraz dikkat et, karıştırıyorum.
 • 0
  lothlorıenkıng 29.7.2019 21:35
  faust tek başına yeter bence.
 • 0
  lothlorıenkıng 29.7.2019 21:36 ~ 21:37
  "biraz abartmış olabilirim. zaten abartmak tipik bir özelliğim; fakat "werther'i" tekrar okuduğumda, ve bitirdiğimde, bu kitabın ben de bir şey bırakmadığını fark ettim. mesela raskolnikov'u hala unutamam. üzerimdeki tesirini unutamıyorum."

  ikisinide net hatırlıyorum 20 seneden fazla oldu okuyalı çok etkilenmiştim.
 • 0
  aydakigunes 29.7.2019 22:02
  goethe, genç werther'in acıları kitabını charlotte buff tarafından reddedildiği için 6 haftada yazıyor. düşünsene, sevdiğin kadın seni reddediyor, sen onun acısına oturup 6 haftada roman yazıyorsun ve bu insanları intihara sürüklüyor. üstelik bu kitap senin ilk eserin. çok garip değil mi?

  raskolnikov benim için oldukça özeldir. ancak werther'in hakkını da yiyemem. aynı kefede değerlendirmek saçma açıkçası.

  goethe alman edebiyatının bir ustasıyken, dostoyevski rus edebiyatının mihenk taşı.
  0
  ghostrider 29.7.2019 22:48
  goethe alman edebiyatının ustası olamaz. alman edebiyatı soğuk olsa da çok derin bir edebiyattır.
  0
  aydakigunes 29.7.2019 23:07
  bunu tartışacak değilim. nihayetinde öznel bir yargı.
 • 0
  altiniser 2.8.2019 14:25
  sen öyle diyorsan öyledir gral
 • 0
  alkoritmaa 2.8.2019 15:33
  hayalet kitap konusunda ne diyorsa doğrudur. deli gibi okuyor bu çocuk. o yüzden tartışmaya dahil olmadan çekiliyorum
 • benim düşüncem

  Puiv kuralları geçerlidir özgür bir bölüm olduğu için küfür ve hakaret dışında başlık silme yoktur.