tüm parçaları değiştirilebilen modüler telefon ve laptoplar

  4
  jackz 12.2.2017 14:43
  ---> şu an laptop tarafında bu iş kısmı olarak da olsa mümkün. yani laptopunuza ek ram takviyesi ekran kartı değişimi, harddisk takviyesi vs. fakat bilgisayarınızı belli bir yere kadar yükseltebilirsiniz.

  * misal işlemcinizi üst nesillere yükseltmek veya markasını değiştirmek için tüm anakartınızı değiştirmeniz gerekiyor ve bu da anakartlar modele göre üretildiği için farklı bir anakarta geçişi mümkün kılmıyor.

  * ekran kartınızı belki birkaç seviye yükseltebilirsiniz fakat yine aynı şekilde boyut farkından dolayı laptop kasasına sığdıramayabilirsiniz.

  * ve bunun gibi birçok engel var önümüzde. fakat sipariş üzerine bazı firmalar istediğiniz özelliklerde laptop toplayabiliyorlar sizin için ama bu da alacağınız bilgisayarın fiyatını bir hayli arttırıyor. bu işi sayılı firmalar yaptığı için bir rekabet ortamı oluşmuyor ve fiyatlar aşağı çekilemiyor.

  ---> işin telefon tarafında ise modüler akıllı telefon biraz zor gibi gözükse de imkansız değil.

  * lg, modüler akıllı telefonlar için g5 modelinde adım atmıştı ama pek başarılı olamadı ve tutulmadı
  * motorola'nın bu sene çıkan arka kapağı değiştirilebilen telefonu yine aynı şekilde bu duruma geçiş için verilen bir uğraş.

  * bazı küçük, yenilikçi ve girişimci markalar ise bunun için çalışmalar yürütüyor. phoneblocks projesi lego gibi tüm parçaları sökülüp takılabilen bir telefon projesi. aynı şekilde fairphone 2 adlı telefon da tüm parçaları değiştirilebilir olan projelerden.

  * tamam bu tür projeler mevcut fakat bunu uygulayan büyük ve güvenilir olmadığı için insanlara pek çekici gelmiyor. parçaların yurt dışındaki firmalardan temin edilmesinin zor olması veya bunlar bir projeden öteye gitmediği için mümkün değil şu an için.

  * bir diğer sebep de şu ki büyük firmalar küçük parçalar satıp küçük paralar kazanmaktansa insanlara yeni telefonlar satıp daha çok para kazanmanın peşindeler.

  puiv'den jackz