sıgara bırakmanın 10 yolu.

  7
  baydeli 13.5.2018 19:52
  1. bırakmak için bir gün seçin ve o güne sadık kalın. daha önce sigarayı bırakmış olan kişilerle konuşun ve deneyimlerini paylaşın. ailenizden, arkadaşlarınızdan ve iş yerinizden destek alın. gerektiğinde doktorunuza danışarak ondan yardım alın.

  2. sağlık risklerinizi göz önünde bulundurun ve kanser başta olmak üzere olası hastalıkların ya da rahatsızlıkların bir listesini yapın. bu listeyi her zaman görebileceğiniz bir yere asın.

  3. sigara içme ile ilgili alışkanlıklarınızı ve davranışlarınızı not edin. her gün içmekten en çok hoşlandığınız üç sigara ve bunların nerede ve ne zaman içtiğinizi mutlaka yazın. o sigara içme zamanlarında başka uğraşlar edinin.

  4. düzenli egzersiz veya her gün 20-30 dakikalık hafif tempolu yürüyüşler yapın. meditasyon veya yoga gibi dinlendirici yöntemlerden yararlanın.

  5. ev, araba ve iş yerinizdeki sigaraları ve aksesuarları uzaklaştırın. küllük, çakmak ve kibritlerden kurtulun. "yoksunluk belirtileri"nin sadece birkaç hafta süreceğini unutmayın. iradenize hakim olun.

  6. beslenmenize dikkat edin. sigaradan gördüğünüz zarara eş miktarda zarar görebilmeniz için almanız gereken kilo miktarının yaklaşık 30-35 kilo civarında (!) olduğunu unutmayın. sigara yerine glisemik indeksi yüksek çikolata, kekler, kurabiyeler, şekerlemeler ve hamur işleri gibi besinleri tüketmeyin.

  7. sinemaya, tiyatroya ve müzikallere gidin. restoran, otel, uçak gibi yerlerde sigara içilmeyen bölümleri tercih edin.

  8. kahve içmek sigara içmenizi tetikliyorsa kahve yerine taze sıkılmış meyve suları, yeşil çay, bitki çayları ve en önemlisi de vücudunuzu toksinlerden arındırmak için temiz ve bol sudan yararlanın.

  9. sigara ve alkol ikilisini birlikte seviyorsanız, sigarayı bıraktığınız dönemde alkol almamaya çalışın.

  10. inat edin ve bu inadınızı ısrarla sürdürün, asla bırakmayın.
 • 1
  mateodelutfen 13.5.2018 20:12
  bir küçük katkı da benden olsun: bol su içmeyi ve her gün muhakkak 3 kase yoğurt tüketmeyi unutmayın.

  bol su içince kan dolaşımınız artacak, sitres düzeyiniz düşecek ve sigara içme ihtiyacınız ciddi manada düşecek.

  yoğurt da tat alma duyunuzu daha keskin hale getirecek, bu nedenle sigaranın tadını daha keskin alacak, zamanla ondan uzaklaşacaksınız. diğer yandan da sigaranın vücudunuza yaşattığı zehirlenmeyi zamanla telafi edecek.
 • 2
  karabiadam 13.5.2018 20:28
  baba öpme beni diyen bir kız çocuğunuz yeterli.
 • 0
  batuhan44 13.5.2018 20:38
  icmemek ve ağzını boş bırakmamak
 • 0
  komor 13.5.2018 21:56
  bu gün öğle 1 e kadar içmedim aklima da gelmedi taki bakkal görünceye kadar öğle sonu aldığım paket akşam bitti yarın daha hakim olmam lazım kendime bırakacağım
 • 1
  orr 13.5.2018 22:12 ~ 22:13
  tavsiyeler mantıklı. bir de şu var. yeşilay'a üye oluyoruz. toplantılar da bir düşüncemiz yüzünden sıkıntılı toplantılar çıkıyor. bizim fikrimizi bir türlü beğenmiyorlar. sonuçta demokrat olduğu için herkes çoğunluk bizde olduğu için kabul görüyor zorla da fikrimiz ve uygulama pilot bir ilde başlıyor.

  öncelikle üyelerden iri olmaya yakın bay ve bayanlar özel bir kursa dahil ediliyor. vücut geliştirme ve yakın dövüş üzerine. sonra dışarı salınan onlu ekip dışarıda sigara içen birini görünce ona yaklaşıyorlar. sigara içen ürküyor başta. sonra grup kollarını sıvıyor tek tek. 'bir daha o meledi içmeyeceksin' diyerek tehdit ve sonra fiziki müdahale başlıyor. bunların hepsi legal tâbi.

  neyse canım sıkıldı. bir sigara yakayım.
  (pi: @karabiadam) doğru söylüyor bu arada. bu bir bireyin en çok afalladığı noktalardan biridir.