kuran-ı kerimde bulunan birkaç hata

  8
  aliveli49elli 26.5.2019 14:52
  öncelikle ben müslüman birisiyim ancak dinimiz gereği sorgulamam gerektiği için karşıma çıkan birtakım soruları sizinle paylaşmak istiyorum umarım mantıklı bir cevap bulurum.

  buraya sadece birini yazıcağım ancak atacağım linkte bundan 20 tane var.

  akara(2)/29. o, yeryüzünde olanların hepsini sizin için yaratan, sonra göğe yönelip onları yedi gök halinde düzenleyendir. o, her şeyi hakkıyla bilendir.
  isra(17)/44. yedi gök, yer ve bunların içinde bulunanlar allah’ı tespih ederler. her şey o’nu hamd ile tespih eder.
  fussilet(41)/12. böylece onları, iki günde (iki evrede) yedi gök olarak yarattı ve her göğe kendi işini bildirdi.

  bazıları bu ayette atmosferin 7 kat olduğundan bahsedilir der. halbuki atmosfer 5 ana katmandan oluşur: troposfer, stratosfer, mezosfer(şemosfer), termosfer, ekzosfer. ayrıca tüm farklı gök tabakalarını ayıracak olursak; 11 tabakadan oluşur: troposfer, tropopoz, stratosfer, stratopoz, mezosfer, mezopoz, termosfer, iyonosfer, homosfer, heterosfer, ekzosfer.


  kuran-bilimsel-hatalar.weebly.com/.../kurandaki-apak-bilimsel-hatalar
 • 2
  karaatli 26.5.2019 15:05
  kardeşim çok doğru bir başlık ama yanlış zaman :p
 • 7
  frostie 26.5.2019 17:15
  kuranda hata oldugunu dusunup ayni zamanda musluman olamazsin. net bir sekilde tezata dusmus olursun.
  yasinin kucuk oldugunu tahmin ediyorum. felsefî bir cozumleme yapiyor olsan canimi ye. ama bilim insanlari tarafindan -daha ne oldugunu bilmedigin parametrelere dayanarak- 5 katman olarak siniflandirilan atmosferin kuranda 7 katman olarak gecmesi zerre kadar bir seyi kanitlamaz. allahin yaptigi siniflandirma,ornek veriyorum, "yerkureden bilmem su kadar yukseklukte bu gazin yogunlugu su kadar o zaman burasi mezosfer olsun" seklinde olmak zorunda degil ki bunun boyle olabilecegini dusunmek dahi sacma. bu arguman sorularlaislamiyette bile rahatca curutulur x) daha iyi yerlerden girebilirsin. sitelerden copy paste yapmak yerine biraz daha okumaya devam et.
  0
  keepgoin 26.5.2019 17:24
  çok doğru bilim de bazı şeyler kabuldur meridyenler paralleler vb..
  0
  cagrialaf 26.5.2019 17:50
  kur'an'ı sorgulamak için zaten bir şeylerden şüphe etmek gerekiyor. o zaman da direkt olarak imanımız elden gidiyor mu ?
  0
  frostie 26.5.2019 18:20
  ¯\_(ツ)_/¯
  -2
  keepgoin 26.5.2019 23:32
  kur'anı sorgulayın kim demiş? kur'an sorgulanamaz allahın kelamı ama dersin mesela niye dünyaya geldik neden şöyle şöyle oluyor vb. iman hemen gitmez kardeş rahat ol
  1
  cagrialaf 27.5.2019 01:48
  aga benim sorgulamamı istemiyorsa yalan söylüyordur. benim aklımla bunu düşüneceğimi ortaya çıkaracağımı bilir. başka diyecek bir şeyim yok
  0
  aliveli49elli 26.5.2019 17:59
  hata olduğunu düşünüyorum demedim.hata olduğu öne sürüldüğü için cevaplayamadığım bir takım soruları size sormak istedim
 • 4
  altiniser 26.5.2019 18:37
  şuan ki bilim 150 sene önce dünya düz diyordu şuan elips diyor.
  bunun gibi 10 sene sonrada 7 kat diyebilir.
  dolayısıyla, bu benim için ölçü değildir.
 • 4
  keepgoin 26.5.2019 19:15
  kur'an da güneş dönüyor diye geçiyor. uzun yıllar da bilim güneşi sabit saymıştı. sonradan ortaya çıktı ki güneş dönüyor.
 • 3
  zztt 26.5.2019 19:24
  allah kaç yüyıl öncesinden birçok bilimsel şeyi kuranda söylerken bilim insanları o şeyleri daha yeni keşfediyorlar bu dediğinle müslüman olman biraz zor böyle diyerek allahın yalancı olduğunu söylemiş oluyorsun allahın ilim diye bir sıfatı var onun ilmi her varlıktan üstün
 • 1
  ferhattt 26.5.2019 21:27
  sorgulaman çok güzel. bakma şu, "muslumansan böyle diyemezsin." diyenlere.
  konuyla ilgili bir şey bildiğimden bir şey diyemeyeceğim ancak, bilim sürekli kendini yeniler ya da değişir. şu an yanlış bildiğimiz ilerde kuranla örtüşebilir ya da bahsettigin ayetler farklı anlamda söylenmiş olabilir.
 • 3
  racooss 27.5.2019 00:29
  kur'an da penguenlerden de bahsedilmez. ancak penguenler vardır. ebabil kuşlarından bahseder ancak ebabil kuşları yoktur. böyle mi inanıyoruz kitaplara?
 • 1
  thenamyelus 27.5.2019 00:53
  kardeşim bilim denilen şey henüz keşfedilmiş şeylerden ibarettir koyulan isimler ve bulunan sayıları kendi çabaları ile sınırlıdır ne kadar ileriye gidebildiğiyle ilgilidir. din konusuna girmeyeceğim çünkü din konusunda çok bilgim yok ama açtığın konu da mantık hatası var onu belirtmek istiyorum yanlış düşünüyorsun bana göre. ayrıca son zamanlarda fark ettiğim üzere doğuştan müslüman olan imanı müslümanlığı ailesiyle çevresiyle öğrenen temeli zayıf olan insanları hedef alan bir güruh var amaçları dini öğrenmemiş olanları güya kendi iftira fitne fesatlıklarıyla uydurduklarıyla o insanları inandıkları şeyden saptırmaları ve kendilerinin 200 iq olduğunu düşündürtmeleridir.bu güruhun kimler olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz daha fazla detaya inmicem sadece medyanın gazına gelip bıçak sırtında yürümeyin. vesselam.
 • 0
  kayipunicorn 27.5.2019 01:03
  başlığa daha yeni baktım ve yazıya geçmeden önce bir şeyler söylemek istiyorum. öncelikle insanlara göre müslüman mıyım bilemem fakat bu dinle ilgili derin düşündüğüm zamanlar oldu. bu yüzden seni de bir nebze kuşkularından kurtarmak isterim.
  yazını okumadan önce not
  kuran’da geçen ayetleri ayrı ayrı inceleyemezsin. hepsi bir önceki ve sonraki ile bağlantılıdır.
  yazıyı okuduktan sonra
  çok basit bir düşünce yapısına sahipsin. kuran’ın bütün insanlık zamanlarına hitap ettiği bir gerçek var. kuran’ı %100 doğru olarak nitelendirirsek gelecek hakkında bihaber olan bizim şu anki zihniyetlerin varsayımsal şekildeki isimlendirmelerine dayanarak kuran’ı eleştirmemiz çok yanlış olur. doğru olduğundan şüphe duyduğumuz bir kaynak olsa dahi bu nitelendirmeyi ne şekilde yaptığını bilmediğimiz için bu varsayıma kesin yanlış da diyemeyiz.
  kendinden en emin olduğun maddenin bu olduğunu düşünürsek diğer maddelerin de ciddi şeyler içermediğini düşünüyorum bu yüzden diğer sorularına bakmayacağım.
  fikir oluşturmanı tavsiye ediyorum. fikir oluşturmak istiyorsan düşünmen gerekiyor. düşünmek istiyorsan başkalarının düşüncelerine takılıp kalmaman gerekiyor. bildiklerini baz alarak yeni bir şey oluşturman gerekiyor. sabit olma.
  daha iddealı olduğun kısım varsa mesajla iletişime geçebilirsin. sürçü lisan ettiysem affola ;)
 • 1
  tesla52 27.5.2019 02:39 ~ 02:40
  öncelikle kurani kerim bir bilim kitabı değildir, kuran bir insanın nasıl insan olması gerektiğini anlatır, allah bilim ile ilgili ayetlerini evrene kanunlar koyarak, bizlerede akıl vererek arayın bulun demiştir. illede bilimsel bir yargı çıkarmak gerekirsede arkadaşların verdiği cevaplar gayet tatmin edicidir. bırakın şu kuranda bilim aramayı ben yıllarca uğraştım bulamadım ateist filan oldum ve daha sonra farkettim ki kuranın konusu ve amacı bilim yapmak değil.