-6
“50 milyon türk’ün kimlik bilgileri internette!”
abd'li haber ajansı ap, sanal korsanların 50 milyona yakın türk vatandaşının kişisel bilgilerinin yer aldığı veri tabanını internette yayınladığını bildirdi

bu veri tabanının, en geniş kapsamlı bilgi sızıntılarından biri olduğu belirtildi.

voice of america (amerika’nın sesi) ‘nin haberine göre, sanal korsanlar veri tabanında cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, eski cumhurbaşkanı abdullah gül ve başbakan ahmet davutoğlu’nun kimlik bilgilerini de yayınladı. internet korsanlarının, veri tabanını yayınladıkları internet sitesinde, “türkiye’deki korumasız teknik alt yapıya” vurgu yaptıkları belirtildi. indirilmeye açık 6,6 gb büyüklüğündeki dosyada, tc kimlik numaraları, adresler, doğum tarihleri, anne ve babaların isimleri gibi bilgiler bulunuyor.

“kimlik hırsızlığı ve sahteciliğe olanak sağlandı”

ap ajansı, sızan bilgilerin doğruluğunu, 10 tc kimlik numarasını kontrol ederek kısmen teyit edebildiğini duyurdu. habere göre, kontrolü yapılan 10 kimlik numarasından 8’i ilgili kişi isimleriyle eşleşti. sızan veri tabanının 49 milyon 611 bin 709 isim içerdiği kaydedildi. bu bilgilerin yayınlanmasının, kimlik hırsızlığı ve sahteciliğe olanak sağladığı ifade edildi. habere göre, bilgilerin yayınlandığı internet sayfası, genel olarak bilgi sızıntılarını yayınlayan izlandalı bir gruba ait.

internet korsanlarının sık olarak hassas bilgilere ulaşabiliyor olması, sadece türkiye’nin sorunu değil. kısa bir süre önce de abd’deki memurların bilgileri çalınmıştı. çalınan bilgiler içinde federal hükümet için çalışan 22 milyon memur ve sözleşmeli çalışanın kişisel bilgileri ile milyonlarca gizli belge de bulunuyordu. amerikalı yetkililer, bu bilgilerin çin’in bir casusluk operasyonu sonucu ele geçirildiğine inandıklarını belirtmişlerdi.
 • 1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  benim gördüğüm 3. paylaşansın bu haberi
 • 1
  kaancakirhann 1 yıl önce
  copy paste
 • 3
  tombalaci 1 yıl önce
  az evvel bir karar aldım. aynı başlığı gördüğüm an eksiyi basacam kimse kusura bakmasın.


 • haberler

  haberlerin paylaşıldığı bölüm.

  87 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  sadurra

  canki
 • yapılabiliteler:


  - haber linkleri paylaşılabilir.

  - haber videoları, fotoğrafları paylaşılabilir.

  - haber yazıları paylaşılabilir.

  - yazarlar video ve fotoğraf destekli olarak kendi haberlerini paylaşabilirler.

  paylaşım yapılırken dikkat edilmesi gerekenler:

  - tarih vermekten çekinmeyin.

  - abartıya kaçmayan, açıklayıcı başlıklar kullanın. 

  - link paylaşımına ''yorum'' eklemek istediğinizde başlığa önce haberin ne olduğunu yazıp eğer yorumunuz kısaysa yorumunuzu parantez içerisinde belirtmeniz çok çok rica olunur. 

  örnek: kızılay avm'de şüpheli paket panik yarattı (nereye gidiyor lan bu ülke?) 

  yani başlığa ''ülke nereye gidiyor beyler?'' şeklinde sadece yorumunuzu yazmayın. gireceğimiz link'in ne olduğunu bilelim biz. 

  - ''ya kardeşim ben bir haber okudum, valla içim çok dolu, ben şuraya sayfalarca yardırmak istiyorum'' diyorsanız haberi ''yazı'' formatında paylaşın ve lütfen başlığınız haberin ''ne olduğunu'' söylesin. yazıda ise önce kaynağı belirtip ardından yorumunuza geçin.

  örnek:

  başlık: ''kızılay avm'de şüpheli paket panik yarattı''

  yazının ilk cümlesi: (kaynak) abuksabukhaber.com/haberler/ankara/avm/bomba

  yazının devamı: ya ben bu ülkeyi anlayamıyorum kardeşim...

  bunu neden istiyorum? çünkü bu bölüme giren kişinin ilk amacı ''haber'' okumak. o yüzden önce haberi okuyup sonra sizin yorumunuzu görmeli.


  - link'i paylaşıp içeriği ekledikten sonra sanki içeriği ekleyen siz değilmişsiniz gibi paylaşıma girip yorum yapmak da bir seçeneğiniz, siz bilirsiniz.


  uyarı: bölümle alakasız ve reklam kokan içerikler silinecektir. 
popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...