4
21 haziran 1999 sabah.com.tr - "fethullah gülen, askeri okullara öğrenci sokarak ve cemaatin kızlarını askerle evlendirerek en çok 7 yıl sonra orduda söz sahibi olmayı hedefliyor."
fethullah gülen, askeri okullara öğrenci sokarak ve cemaatin kızlarını askerle evlendirerek en çok 7 yıl sonra orduda söz sahibi olmayı hedefliyor
batı çalışma grubu'nun 28 sayfalık raporunda fethullah gülen'in ordu ve polise özel bir önem verdiği vurgulanıyor. raporda, gülen'in bu iki kurumla ilgili taktiği şöyle anlatılıyor:
özel taktikler
gülen, türk silahlı kuvvetleri'ne sızmak için tüm askeri okullara yetiştirdiği çocukları sokmaya çalışıyor. subay ve astsubay çocuklarını, okul ve dersanelerine almaya uğraşıyor. cemaatin kültürlü ve başı açık kızlarının, askeri öğrencilerle evlenmeleri sağlanıyor.
fethullah gülen bu yöntemlerle 5-7 yıl arası bir sürede silahlı kuvvetler içinde cemaat olarak söz sahibi bir konuma gelebileceklerini hesaplıyor.
polise neden önem veriyor?
fethullahçılar, polis kolejlerine öğrenci sokarak, öğretim üyelerini özel seçtirerek ve cemaate bağlı polislerin öğrencilik yıllarından itibaren beyinlerini yıkayarak, emniyet teşkilatında oldukça etkin hale geldi.
gülen'in emniyet'e olan bu ilgisinin arkasında polisi asker karşısında bir güç dengesi oluşturmak amacıyla kullanmayı öngören bir plan bulunuyor.


haberin detay;hedefiniz ordu
batı çalışma grubu hazırladığı raporda fethullah gülen'in silahlı kuvvetlere ve polise sızma planını en ince ayrıntılarıyla ortaya koydu.
batı çalışma grubu tarafından hazırlanan raporda, fethullah gülen'in refah partisi ve dinci kuruluşlarla ilişkisinden papa ile görüşmesine, silahlı kuvvetlere sızma planından ışık evleri'ne, strateji ve hedeflerinden dış ülke ziyaretlerine kadar birçok konuda açıklamalar bulunuyor.

gülen'in istismarı
raporda gülen hakkında, "türk aydınının halktan kopukluğunu çok iyi değerlendiren bu kişi, ılımlı bir görünüm içerisinde vatandaşın din ve vicdan hürriyetini istismar ederek cumhuriyete itirazını üstü örtülü olarak ortaya koymakta, milli menfaatleri şahsi menfaatlerine dönüştürerek, demokrasiyi tahrip etmektedir" ifadesine yer verildi.

ağır fatura
gülen ve cemaatini, radikal islama karşı "umut ışığı" olarak görenlerin de uyarıldığı raporda, "böyle düşünenler ağır fatura ödeyecekler" denildi. gülen'in "takiyye" yaptığını ve "bazı devlet çevrelerinin" bu faaliyetlerden etkilendiğinin anlatıldığı raporda, fethullahçılar'ın, orduya sızma planları da aktarıldı. cemaatiin, hedeflerine ulaşmakta engel olarak gördüğü silahlı kuvvetlere sızmak ve orduyu ele geçirmek için "sinsi" planlar yaptığını iddia edilen raporun bu bölümü şöyle:

ordudakilere 4 öğüt
"gülen, amaçları karşısında bir engel olarak gördüğü tsk'ya nüfuz etmeye özel bir önem vermektedir. bu maksatla, askeri okulların tümünde yandaşlarının veya yetiştirdiği çocukları istihdam etmeye, özel imkanlar sağlayarak subay ve astsubay çocuklarını okul ve dershanelerine kaydetmeye çalışmaktadır. tarikata girmiş personele, (çalışın, ingilizce öğrenin. amirlerinizle iyi geçinin ve kendinizi saklayın) gibi 4 öğüt vermesi gelecekteki niyetlerini açıklamak bakımından dikkat çekicidir. grubun silahlı kuvvetlere sızma girişimlerini planlı, programlı, sinsi ve yanıltmacı bir biçimde sürdürmekte, çalışmalarının önünde engel olarak tsk'yı görmektedir. bu bakımdan orduyu ele geçirmek amacıyla sızma girişimlerini sessiz ve derinden srmektedir."

hedef, askeri öğrenciler
cemaatin, tsk'ya sızma planı çerçevesinde, kültürlü ve başı açık kızların askeri öğrencilerle tanıştırılarak, evlenmelerinin sağlandığının ifade edildiği raporda, şunlar dile getirildi: "askeri okullarda okuyan öğrenciler öncelikli hedef olarak belirlenmiş. kültür düzeyi yüksek cemaat mensubu ve türban takmayan bayanların askeri öğrencilerle tanışmaları ve evlenmelerinin sağlanabilmesi için gerekli vasatı oluşturacak bir yapılanmaya gidilmiştir. bu yöntem ile 5 ile 7 yıl arası bir sürede silahlı kuvvetler içerisinde cemaat olarak söz sahibi bir konuma gelebilecekleri şeklinde değerlendirmeler yapılmaktadır"

"askere karşı polis"
rapora göre, fethullahçılar, "askere karşı polisi" kullanmaya çalışıyor: "fethullahçılar, polis kolejlerine öğrenci sokarak, öğretim üyelerini özel seçtirerek ve cemaate bağlı polisleri öğrencilik yıllarından itibaren beyinlerini yıkayarak, teşkilatta etkin hale gelmiştir. gülen'in bu ilgisinin arkasında polisi asker karşısında bir güç dengesi oluşturma planın olduğu açıkça ortaya çıkmaktadır."

ciddiyetle gidilsin
gülen'in para kaynaklarının aydınlığa kavuşturulmasının da gerektiğinin ifade edildiği raporda şöyle denildi: "böyle bir cemaatin 350 trilyon lira civarındaki yurtdışı eğitim yatırımlarının türkiye cumhuriyeti'ne ne getirip ne götürdüğünün sorgulanması ve kaynağın nereden geldiği hususu üzerine fevkalade ciddiyetle gidilmesi gerekmektedir."

rapordan seçmeler
karadayı ödülü almayı reddetti
batı çalışma grubu'nun raporunda fethullah gülen'in "manevi başkanı" olduğu gazeteciler ve yazarlar vakfı'nın her yıl dağıttığı "uzlaşma ödülü"nün asıl hedefinin devlet kurumlarını "zirveden fethetmeye yönelik" bir oyunu olduğu iddia edildi.


geçtiğimiz yıl, dönemin genelkurmay başkanı orgeneral ismail hakkı karadayı'nın almayı reddettiği, aralarında cumhurbaşkanı süleyman demirel, başbakan yardımcısı bülent ecevit gibi önde gelen isimlerin de aldığı bu ödülle ilgili olarak raporda sert ifadeler kullanıldı ve şunlar dile getirildi:

"fethullah gülen'in, rp'nin kapatılmasının ardından, perde arkasındaki başkanı olduğu gazeteciler ve yazarlar vakfı tarafından toplumun her kesiminden lider düzeyindeki şahsiyetlere dağıttığı uzlaşma ödülü, kendisini ve cemaatini toplumun her kesimini kucaklayan bir nitelikte olduğunu göstermesi bakımından devletin üstünde bir statüde göstermeyi amaçlayan bir oyunun sahnelenmesi olarak değerlendirilmektedir. bu çerçevede, papa ile f. gülen görüşmesinin önem arzeden tarafı, içeriğinden ziyade öncelikle papa, hristiyanların lideri, f. gülen de müslümanların lideri olarak dünya basınına takdiminin yapılmak istenmesinden kaynaklanmaktadır. f. gülen'in roma'da büyükelçilik mensupları tarafından karşılanması ve cumhurbaşkanı'nın mesajını papa'ya iletmesi de, devletin de bu şahsiyete destek olduğunu beyanla, bu oyuna alet olduğunu göstermektedir"

okullar şeriatçı yetiştiriyor
fethullah gülen'in yurtdışındaki okullarının hedefinin de "şeriat devletine kadro yetiştirmek" olduğu iddia edilen batı çalışma grubu'nun raporunda, "fethullahçılar'ın yurt dışında kurulan okullarının temel amacı ise o ülkelerde ileride devleti yönetecek nicelik ve nitelikli kadroyu yetiştirerek, bu kesimin türkiye'de kurulacak islami devlete sempatiyle bakmasını sağlamak, böylelikle uzun vadede türkiye'de kurulması amaçlanan siyasal islama uluslararası alanda destek kazandırmaktır" deniliyor.

rp'den adaylık teklifi aldı
aynı, raporda rp ile gülen'in ilişkisine yer verilirken, "1991 genel seçimleri öncesi rp, anılana kendi partilerinden milletvekilliği önermiştir" denildi. gülen ile rp'nin sıcak ilişki içinde olmadığı da belirtilen raporda, şu görüşlere yer veriliyor: "gülen genellikle erbakan ve rp ile uyuşmazlık içinde bulunmuş ve seçimlerde rp'yi desteklememiştir. gülen'in islamiyeti türklük şuuru ile yürütme yönündeki stratejisi ile rp'nin ümmet anlayışı iki cemaat arasındaki anlaşmazlığın temelini oluşturmuştur."

dünya imamı fethullah gülen
bçg'nin raporunda, gülen cemaatinin teşkilat yapısı da tablo halinde sunuldu. buna göre fethullah gülen "dünya imamı" sıfatıyla teşkilatın başında bulunuyor. çekirdek kadrosunda iki türk yardımcısı var. tabloda, "uzakdoğu imamı" olarak ismail büyükçelebi'nin ismi geçerken, abdullah aymar "amerika imamı" olarak yeralıyor. teşkilatın hollanda, belçika, italya, ingiltere, almanya gibi avrupa, malezya, japonya, çin, endonezya, tayland, tayvan gibi asya ve rusya federasyonu ile ortaasya imamları da bulunuyor.

alt düzeydeki hiyerarşik yapı da şöyle:
şehir imamları, esnafları organize eden imamlar. semtlerden ve evlerden görevli imamlar. bireyleri kontrol eden imamlar.

beş kaynaktan para akıyor
rapora göre cemaatin ticari yapılanması, "eğitim kurumları", "basın-yayın organları", "meslek kuruluşları", "şirket ve esnaf kuruluşları" ile "finans kuruluşları" başlığı altında 5 ana unsuru oluşturuyor. eğitim kurumları arasında dershaneler, kolejler, liseler, ilköğretim okulları, kreşler, yurtlar, pansiyonlar, öğrencileri yurtdışına götüren paravan şirketler sıralanırken, doktorlar, avukatlar, subay ve astsubaylar, hakim ve savcılar, bürokratlar ve siyaset adamları da meslek kuruluşlarını oluşturuyor. ülker gıda, mudurnu tavukçuluk, adela ayakkabı, aydınlı giyim, boğaziçi kimya ve ipek mobilya ile asya finans ve el baraka da en önemli mali kaynak sağlayan şirketler arasında bulunuyor.

gerçek amaç şeriat devleti
batı çalışma grubu'nun hazırladığı raporun en çarpıcı bölümlerinden biri de fethullah gülen cemaatinin amacının belirlendiği bölüm. raporda, fethullah gülen'in uzun vadedeki gerçek amacının "şeriat düzeni"ni türkiye'ye egemen kılmak olduğu belirtilirken, şu görüşlere yer veriliyor: "diğer islamcı gruplarda olduğu gibi fethullah gülen cemaati de, demokratik yollardan devlet kademelerinde kadrolaşmak istiyor. gülen cemaati daha sonra, atatürk ilke ve inkılaplarını da ortadan kaldırıp, şeriat esaslarına dayalı bir devlet kurmayı ve bunu takiben dünya türk-islam birliği'ni gerçekleştirmeyi hedeflemektedir."


ali ekber ertürk

ışık evleri'nde panik
fethullah gülen'den talimat:ortalık durulana kadar ışık evleri'ni tasfiye edin


fethullah hoca'nın "devleti ele geçirme" planının, sabah ve atv tarafından ortaya çıkarılmasının ardından, ankara dgm savcısı nuh mete yüksel tarafından, başlatılan soruşturma giderek genişliyor.

atv'de yayınlanan sok kaseti deşifre ettiren yüksel, gülen'in yurtiçi ve yurdışındaki okulları ile afganistan'daki şeriatçı taliban yönetimiyle ilişkisini de mercek altına aldı. dışişleri bakanlığı'na ve istihbarat brimlerine başvuracak olan savcı yüksel, afganistan'da şeriat eğitimi verildiği öne sürülen gülen cematine bağlı okullar hakkında da bilgi isteyecek.

savcı yüksel ayrıca, perde arkasında fethullah hoca'nın bulunduğu ileri sürülen ve afganistan'daki okulların kuruluşunu ve taliban yönetimi ile koordinasyonu sağlayan, çağ eğitim öğretim şirketi'ni de incelemeye aldı. cemaate ait yurtiçindeki okullar, dersaneler, öğrenci yurtları ve ışık evleri de soruşturma kapsamında araştırılıyor.

"evleri kapatın"
fethullah hoca'nın takiyyesinin bütün çıplaklığı ile ortaya çıkması ve dgm başsavcılığı'nın geniş kapsamlı bir soruşturma başlatması üzerine, cemaate bağlı 1000'e yakın ışık evi'nde de panik yaşanmaya başlandı. istihbarat birimlerine ulaşan bilgilere göre ışık evleri, gülen'den gelen talimat üzerine, olası polis operasyonlarına karşı tedbir olarak tasfiye ediliyor. ışık evlerin'de kalan öğrencilerin de evlerden ayrılmaya başladıkları öğrenildi.

mali inceleme
tck'nin 146'ncı maddesinde yer alan ve "idam" cezasını öngören "anayasal düzeni yıkarak yerine dine dayalı devlet düzeni kurmaya teşebbüs" suçundan başlatılan soruşturma çerçevesinde, cemaatin finans kaynaklarını da araştırılacak. savcı yüksel'in bu çerçevede maliye bakanlığı'na başvurarak, cemaatin 600 trilyon liraya ulaşan ekonomik portföyü ve gülen tarafından yönetildiği ileri sürülen şirketlerin ortakları hakkında bilgi isteyeceği öğrenildi.


ersin bal

kaynak:arsiv.sabah.com.tr/.../1999/06/21/g01.ht

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...