5

bakara suresi'nin güzideleri

(ey müminler!) siz hayır işlerinde yarışın..."
(bakara/148)

"iyilik, yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir. asıl iyilik, o kimsenin yaptığıdır ki, allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır. yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere sevdiği maldan harcar, namaz kılar, zekât verir. antlaşma yaptığı zaman sözlerini yerine getirir. sıkıntı, hastalık ve savaş zamanlarında sabreder. işte doğru olanlar bu vasfı taşıyanlardır. muttakîler ancak onlardır!"
(bakara/177)

"...oruç tutmaya güçleri yetmeyenlere bir fakiri doyuracak fidye gerekir. bununla beraber kim gönüllü olarak hayır yaparsa, bu kendisi için daha iyidir."
(bakara/184)

"sana (allah yolunda) ne harcayacaklarını soruyorlar. de ki: maldan harcadığınız şey, ebeveyn, yakınlar, yetimler, fakirler ve yolcular için olmalıdır. şüphesiz allah, yapacağınız her hayrı bilir."
(bakara/215)

"boşanmış kadınların hakkaniyet ölçülerinde (kocalarından) menfaat sağlamak haklarıdır; bu, allah korkusu taşıyanlar için bir borçtur."
(bakara/241)

"mallarını allah yolunda harcayıp da arkasından başa kakmayan, fakirlerin gönlünü kırmayan kimseler var ya, onların allah katında has mükâfatları vardır. onlar için korku yoktur, üzüntü de çekmeyeceklerdir."
(bakara/262)

"ey iman edenler! allah'a ve ahiret gününe iman etmediği hâlde malını gösteriş için harcayan kimse gibi, başa kakmak ve incitmek suretiyle, yaptığınız hayırları boşa çıkarmayın..."
(bakara/264)

"ey iman edenler! kazandıklarınızın iyilerinden ve rızık olarak yerden size çıkardıklarımızdan hayra harcayın. size verilse, gözünüzü yummadan alamayacağınız kötü malı hayır diye vermeye kalkışmayın..."
(bakara/267)

"şeytan sizi fakirlikle korkutur ve size cimriliği telkin eder. allah ise size katından bir mağfiret ve bir lütuf vâdeder..."
(bakara/268)

"eğer sadakaları açıktan verirseniz ne âlâ! eğer onu fakirlere gizlice verirseniz, işte bu sizin için daha hayırlıdır. allah da bu sebeple sizin günahlarınızı örter. allah, yapmakta olduklarınızı bilir."
(bakara/271)

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.


 • dini konular

  Hadisler, dualar vb. Dinî içerikler buraya konur.

  31 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  bykartal

  jackz
  aylakadam21
 • küfür kesinlikle yasaktır.

  herhangi bir peygambere, dine hakaret etmek yasaktır. dinde zorlama yoktur.