4

21. yüzyıl için 21 ders - yuval noah harari

yazarın bu yeni kitabını çıkmadan önce, ilk defa duyduğum da içimden dedim ki '' acaba bu ilk 2 kitaptan sonra biraz zorlama olmuş olabilir mi ?'' fakat merakıma yenik düşüp aldım, iyi ki de almışım.

kitapta genel anlamda, geleceğe dair öngörüler ve bu öngörüler gerçekleştiğinde yapmamız gerekenlere dair öneriler vardı. her zaman ki gibi, çok çeşitli alanlar ile hayatı ve geleceğimizi birleştirmiş. örneğin beni en korkuya düşürenlerden bir düşüncesi şöyle idi, gelecekte türümüz olan sapiens ile zenginlerin oluşturduğu bir ''üstün insan'' modeli arasında gerçekleşen yeni bir kast sisteminden bahsediyor. sağlık endüstrisinin geleceği hakkında önemli ip uçları verip, sağlık endüstrisi ve ona dahil olan algoritmaların, bir çok doktoru işinden edebileceğini varsayıyor. küresel ısınma hakkında da şaşırtıcı sebep-sonuç ilişkilerine giren yazar, milliyetçi-muhafazakar kesimleri bu felakete karşı kulaklarını tıkamakla suçluyor. genel de dinlere ağır olmasa da, sert eleştirileri olan yazar, son bölümde meditasyon yapmanın yararlarından bahsediyor.

daha fazla detay vermeyeyim ancak kitap okunması gerekenler listenizde birinci sırada olması lazım. akıcı ve bilgilendirici. dili bazı yerlerde ağır gelebilir, tıpkı bana geldiği gibi. şimdiden keyifli okumalar dilerim.
dün dün dün
 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  420 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ibrahimisbilir

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik