3
rönesans nedir?
rönesans "yeniden doğuş" anlamına gelen bir süreçtir. 15. yüzyılda başlayan bir süreç, aynı yüzyıl içinde bütün avrupa'ya yayıldı. bu yenilikte, roma ve grek başarılarının yeniden cezalandırılması istemi vardır. rönesans şu temel anlayışlara dayanıyordu.

1)yeryüzü ilgi çekici ve araştırılmaya değer bir yerdir, 2)insan güçlüdür ve bu gücüyle büyük başarılar elde edebilir, 3)insanın sürekli faal olması şerefli birşeydir ve 4)gerçek güzeldir. bu anlayışlara bağlı olarak da yaşadığımız dünya o kadar ilgi çekici bir yerdir ki, başka dünyaları düşünmenin hiçbir anlamı yoktur anlayışı hakimdir.

rönesans döneminin yaratıcılığının esas yürütücü gücü tüccarlardır. bunlar en karlı ticaretin hangi alanda olduğunu araştırdılar ve bu yoldan sağladıkları zenginlikleri sanat ve endüstri yeniliklerine yatırdılar. rönesans; floransa, venedik, ingiltere, portekiz, hollanda gibi küçük kent-devletlerinde ya da metropollerde doğmuştur.

nihayet 11. yüzyılın sonundan itibaren başlayan haçlı seferleri sırasında avrupalılar müslüman ülkelerdeki parlak medeniyetle ilk defa karşı karşıya geldiler. daha sonra bu medeniyet endülüs emevileri vasıtasıyla avrupa’ya geçti. islam alimlerinin fen sahasında verdiği eserler avrupa dillerine çevrildi ve okutuldu. böylece batıda ilmi sahada ilerleme ve teknik gelişmelerin temeli atılmış oldu.

avrupa’da sanat ve bilimin geliştirilmesi, canlandırılması için girişilen ve daha sonra rönesans adı verilen asıl hareket ise 1453’te istanbul’un fethini müteakip ilk defa ciddi bir şekilde italya’da ortaya çıktı. hareketin öncülüğünü italya’nın yapmasının en önemli sebepleri şunlardır:

1. fatih sultan mehmed’in istanbul’u fethettikten sonra, isteyen bilim adamlarının italya’ya gidebileceklerini bildirmesi: islam medeniyeti ve ilmi hareketleri hakkında en fazla bilgiye sahip bulunan bu bizanslı alimlerin bilim ve sanat alanında yaptıkları çevirmeler ve yazdıkları eserlerin yayınlanması sonunda italya’da yaşayan insanların bilgi ufukları genişledi ve derinleşti.

2. doğu dünyası ile en çok italya gemicilerinin münasebette bulunmaları ve bunların islam ülkelerindeki zenginlik, refah, nizam, intizam, adalet ve iman hürriyetini her vesileyle dile getirmeleri.

3. ortaçağ avrupa’sında en zengin memleketin italya olması: italya’da bulunan cenova, venedik, piza ve floransa şehirleri haçlıları barındırmaktan ve baharat ticaretini ellerinde tutmaktan dolayı dünyanın en zengin şehirleri haline gelmişlerdi. zamanla bu şehirlerde devlet idaresi tüccar prenslerin veya sadece tüccarların eline geçti. bu zenginler de aynen islam ülkelerinde şahit oldukları uygulamalara benzer olarak şairleri, sanatkarları, fikir adamlarını himayeye ve teşvik etmeye başladılar.

rönesans üzerinde derin araştırmalar yapan burkhard: “rönesans insanın keşfedilmesidir.” demektedir. gerçekten de ortaçağda avrupa’da insanın hiçbir kıymeti yoktu. engizisyon mahkemelerinde yüzbinlerce insan haksız yere ve çok defa sırf servetlerini ele geçirebilmek için öldürüldü. papazlar çeşitli menfaatler karşılığında günahları affediyorlardı. hatta cennetten yerler satıyorlardı. mantık ve insani esaslar kaybolmuştu. islam alimlerinin kitaplarını okuyarak dünyanın döndüğünü ilan eden galile ve daha pekçok düşünür çeşitli işkenceler görmüş pekçoğu öldürülmüştür. bu itibarla rönesans hareketi ilim ve teknikteki ilerlemenin yanısıra insan ve tabiat sevgisini de beraberinde getirdi. rönesansın öncüleri, sanat faaliyetlerinin yanısıra edebiyat, tarih ve arkeolojiye de önem verdiler. resim ve tasvir anlayışı gelişti. mimaride gotik tarzı terk edilerek barok ve rokoko üslubu geliştirildi. rönesans mimarlığının başlıca özellikleri ölçü, sadelik ve tabiiliktir.

bu şekilde italya’da başlayan rönesans hareketi kısa zamanda bütün avrupa’da yayıldı. rönesans daha ziyade fransa’da sanat; almanya’da dini tablo ve resimler; ingiltere’de edebiyat; ispanya’da resim ve edebiyat alanında gelişti. italya’daki rönesans hareketinde eski yunan ve roma ediplerinden tacitus, sophokles, domosten, platon, çiçeron ve virgil’in eserleri tekrar ortaya çıkarıldı. italyan fikir adamı ve yazarlarından machiavel (1469-1530), ariosto (1474-1535), tasso (1544-1595) yetişip eserler verdiler. machiavel’in hükümdar adlı eseri meşhurdur. ressamlardan rafael (1483-1520) aynı zamanda heykeltraş, mimar ve edebiyatçı da olan leonardo da vinci (1452-1591), mikelanj (1475-1564) bu devirde italya’da yetişen sanatkarlardır. fransa, edebiyat ve fikir sahalarında italya’yı geçerek; ronsard (1525-1585), montaigne (1533-1592), rabelais (1495-1555), mimarlıkta louvre sarayını yapan pierre loscot, tuileries sarayını yapan jean bullant, resimde de françois clouet yetiştiler. fransız krallarından ı. françois (1515-1547) zamanında collège de france kuruldu. almanya’da daha çok dini alanda değişiklikler oldu. almanya’da hümanizm akımında erasmus (1467-1536), röklen (1452-1522), luther (1483-1546), resimde albrecht dürer (1471-1528) yetişti. ingiltere’de tiyatro sahasında eserleriyle tanınan şekspir (1564-1610), ispanya’da donkişot yazarı cervantes (1547-1616), ressam velasquez (1599-1660), hollanda’da ressam rembrand (1607-1669), polonya’da islam alimlerinden sonra avrupa’da ilk defa dünyanın güneş etrafında döndüğünü söyleyen kopernik (1473-1543) yetiştiler. rönesans devrinde yapılan eserler avrupa’da hala mevcuttur. ressam ve heykeltraşların tablo ve heykelleri müzelerde bulunmaktadır.
 • 0
  darkpuiv 1 yıl önce
  saol
 • 1
  darkerhei 1 yıl önce
  bayağı bi uzun anlatmışsın ben özetleyeyim avrupanın bilime daha çok önem vermesini sağladığı çağdır (çağ değil ama neyse dönem diyelim)
 • 1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  su bilgileri direk kopyala yapistir yapacaginiza bilgisel birikimlerinizi aktarsaniz bi kac kaynaktan daha faydali olur
  -1
  torment 1 yıl önce
  ana sayfa daki insanların kendi birikimi olarak paylaştıgı başlık ları oku bi nekadar yararlı ?? saçma sapan başlıklar bilgiyle alakası yok ben kopyala yapıştır yapıyorum işine gelmeyen okumasın güzel kardeşim
 • 0
  mentalist 1 yıl önce
  bize olan tek yararı servet-i fünun dur


 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  64 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ofsaytsizburak

  hellomyfriend
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...