suriyeli denklemi

  6
  karaatli 18.5.2019 01:38
  gecenin bu saatinde bu ciddili yazıyı yazıyorum hadi hayırlısı

  hepinizin bildiği gibi suriyede 2011 senesinden birinci savaş var.savas esad rejimi destekçileri(rejim güçleri) ile muhalefet kuvvetleri(özgür suriye ordusu) arasında başladı,zaman geçtikçe pkk,daes ve ısıd gibi grupların da araya kaynamasi ile iyice boka döndü.is pus nin kuzey seviyede bağımsız bir devlet ilanına kadar gitti.tabii ne alaka maydanoz ise ülkede abd ve saz arkadaslari nato grubu da 1 deniz 2 okyanus ötesinden gelip bölgeye kurulmuş durumda.avrasyaci ruskileri ve kankalarini da unutmamak gerek

  peki ben bunları neden anlattım?zaten bilmiyormusunu hayır zatem büyük oranda biliyorsunuz.anlatmamin sebebi,bildiğiniz bu şeyleri biraz daha hatırlamanız.

  asıl konuya gelelim,ulkemizdeki suriyeli göçmenler.bu insanlara karşı ya amansızca bir sevgi,yada aptalca bir nefret oluşmuş durumda.artık bu konuyu objektif olarak irdelemenin zamanı geldi.
  ilk olarak suriyelilerin hiçbirini "neden vatanını savunmuyorsun pust" diye suclayamazsiniz.suriye bugün kendi kendini oldurmektedir,kendi insanı kendi insanını vurmaktadir.suriye herhangi bir süper gücün yada sinir komsusunun işgali altında değildir.bu durumda o insanlara vatanını savun dediğinizde ona yangın tarafta savaşması gerektiğini de söylemeniz lazım.vatanini savunma adı altında acaba sizin tassak keyfinize göre muhalif tarafta mi yoksa rejim tarafında mi savasmali?hangisi işgalci?hangisi vatanını savunuyor? vatanını sabun dediğiniz suri hangi tarafta savasmali? ıkisi de suriyeli değil mi? yoksa suriye kendi kendini işgal ederek hem fizik hem siyaset kurallarını mi tepetaklak ediyor?
  ıkinci olarak suriyelilerin hepsi suçlu yada tecavüzcü değildir.bizzat kendi cevremden gördüklerim ile söylüyorum ki gerçekten ekmeğini çalışarak kazanan suriyeliler de var.
  üçüncü olarak,suriyelilere çok fazla müsamaha gösterilmektedir.elbette dediğim gibi hakkinile çalışanlar varsa da akp nin vatandaş yapıp oyuna çökmek için her türlü yardımı yağdırdığı suriyeliler türkiyede ya dilencilik ya hırsızlık yapmaktadır.akp en kısa zamanda suriyelileri başına çıkarma politikasından vazgecmeli,suriyelilere ekstra haklar vererek vatandaşı yapınca onların akp ye oy basmasını saglamaya çalışmamalidir.
  yani özet olarak suriyeliler vatanına zorla surgun edilmemelidir.ulkemizde kalmak isteyen kalabilir,istemeyen gidebilir.eger vatanimizda çalışıp hakkı ile ekmeğini kazanıyorsa kesinlikle onun hala para ic savasin ortasına atmamaliyiz.ama bu ülkeye göçmen olarak gelip de suç işleyen pislikler hızlıca.ulkeden sutlanmali,onlara verilen aptalca imtiyazlar bitmelidir
 • 0
  bizanskurdu 18.5.2019 02:54 ~ 02:55
  suriyelilere karşı elbette ırkçılık yapmak yanlış veya köpek çekmek doğru değil. burada sorun, hükümetin avrupaya kapıları zamanında açmayarak, 4 milyon suriyelinin ülkemizde kalıcı kalmasına sebep olmasıdır. sırf avrupadan düşük faizli borç alabilmek adına yaptılar bunu.

  4 milyon suriyeli bugün burada ekmek yiyor. türkiye'de en az 5 milyon genç ise işsiz. yetmiyor bir de bu suriyeliler devletten para alıyor.

  gelenlerin büyük bölümü genç, bunu da hatırlatayım.

  eğer geri gitmezlerse 2030'da 10 milyon, 2050'de ise 16 milyon suriyeli türkiyede yaşıyor olacak. sosyolojik açıdan büyük bir sorun. zaten o tarihlerde ülkenin yarısı kürt olacak, türkler resmen azınlık durumuna düşecek. savaştan geldiler ama 5 çocuktan aşağı yapanı yok.

  benim fikrim, yaşlı ve çok aciz durumda olanlar haricinde herkes sınırdışı edilmeli. suriyede savaş bitti.
  0
  karaatli 18.5.2019 13:30
  suriyelilerin ülkemiz üzerinden avrupaya gecemedikleri doğrudur ancak bunun sebebinin hükümetimiz olduğunu sanmıyorum.bunun sebebi başta sinir komşularımız olmak üzere avrupa hükümetlerinin ülkelerine mülteci almak istenmesidir.daha geçen senelerde bulgar polisi göçmenlere saldırdı,görmeme keyfi olarak çelme takan macar gazeteci olayıni da unutmadık herhalde.bugun ıngiltere ekonomisi u2 tane ürdün ekonomisi etmesine rağmen ürdün ıngultereden kat be kat fazla multeciyi ülkesine aldi

  ikinci olarak işsizliği suriyeliler ile bagdastirmissin.bu ülkede genc nüfus işsizliği suriyeliler yokkken de vardı.suriyeliler değil amp bu ülkeye işsizliği bela etti.

  üçüncü olarak çok hızlı uruyorlar türkiye nüfusunu geçecekler ve onlara verilen para kesilmeli demişsin.ikincisine katılıyorum ancak birincisine katılmıyorum.suriyede dediğim gibi savaş bıtmedı.rejim-ödp hala büyük bir şiddet ile vuruşuyor.savas bitmedi,daha çok var.ayrica ileride suriyede savaş biterse çok fazla suriyelinin evine döneceği aşikar.bir dalga daha "türkiye cennet" çiler olacaktır.suriyelilere verilen para kesilince onlar da sike sike dönecekler yada sinir dışı edilecekler.yani kalan suriyeliler de türk nüfusunu geçemez.bunlar içi boş endiselerdir