7
auschwitz-birkenau ceheneme yolculuk 6 milyon insan
nazi almanyası tarafından ıı. dünya savaşı döneminde kurulmuş en büyük toplama, zorunlu çalışma ve imha kampı.

ilk kurulan ana kamp auschwitz ı polonya'nın krakow şehrinin 60 km batısında, küçük bir şehir olan oświęcim'in güneybatısında, auschwitz ıı oświęcim'in 3 km batısında brzezinka (birkenau) köyünde, ı.g. farben, krupp, siemens gibi fabrikalar için yapılan auschwitz ııı ise oświęcim doğusunda monowice (monowitz) köyünde inşa edilmiştir.

auschwitz-birkenau'ya tüm avrupa'dan 1,3 milyon insan yerleştirilmiştir.bunların, 1 milyonu yahudi olmak üzere 1,1 milyon insanın öldürüldüğü tahmin edilmektedir. yaklaşık 900.000 kişi kampa geldikleri anda doğrudan gaz odalarına gönderilmiş ya da vurularak öldürülmüştür. kalan 200.000 kişi, hastalık, eksik beslenme, kötü muamele, tıbbi deneyler nedeniyle ve daha sonra gönderildikleri gaz odalarında ölmüştür. ortalama 6 ay içinde ölen tutsaklar, en ağır şartlarda günde en az 10 saat çalıştırıldılar. gaz odalarına gönderilirken, saç kesme, ceset toplama, yakma gibi işlemleri de yine kendileri yapıyorlardı.

ikinci dünya savaşı’ndan önce auschwitz, eski adıyla oscwinchim, yarısı yahudi olan 14 bin kişinin yaşadığı sakin bir kasabaydı. auschwitz ismi, holokost sürecinde kurban olanların ve dolayısıyla ıı. dünya savaşı'ndaki nazi dehşetinin sembolü olmuştur. bu kamplarda, yahudi, roman, eşcinseller gibi nazilerin düşman ilan ettikleri gruplar başta olmak üzere 6 milyon kişi ölmüştür.

belgeseli yarin saat:22:00 puiv radyo da frenkas:http://puiv.caster.fm/

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  60 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ofsaytsizburak

  hellomyfriend
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...