13

kapitalist sistem ve tekilcilik

kapitalist sistemde insanlar; kendi başların kazanır kendileri için yaşar ve ölürler kapitalist toplumlarda halk
çalışır kazanır ve ekonomik parçalara ayrılır bu parçalar hukuk ile korunur ve her parça arasında silkülasyon yaşanır.
türkiye de kapitalist sistemden etkilenmiştir ancak biz
ekonomik gruplara ayrılamıyoruz çünkü biz tarihimizin başlangıcından beri birbirimizi kardeş gördük
sıkı sıkıya bağlı bir topluma "herkes çok çalışıp çok kazanabilir çalış kazan kazan çalış ve gruplara ayrıl" fikrini yerleştirirsen ters teper hemde çok ters teper orta düzey zengini sevmez zengin kimseyi sevmez fakirde kimseyi sevmez. sonuç ise kişisel ekonomik gelişimden öte toplumsal bir çatışmadır.
türk halkı olarak kişilere değil de topluma önem vermeliyiz veriyorduk da. umarım veririz de çünkü kapitalist sistemdeki insanlar gibi kabuğumuzda yaşayamıyoruz dışarısıyla hep bir etkileşim halindeyiz biz gerçek bir toplumuz.
tekilci değiliz biz
çoğulcuyuz.
(düşüncelerinizi saygı çerçevesinde dilediğiniz gibi açıkşayabilirsiniz.)
 • 0
  ___koray_____ 6 ay önce
  kahrolsun kapitalizm. yaşasın tam bağımsız ve özgür türkiye...
  1
  adolfbey 6 ay önce
  amin....
 • 0
  fuckultyoflav 6 ay önce ~ 6 ay önce
  bana kalırsa post-modern edebiyatında oluşmasına vesile olmuştur. sevmesem de ufak bir katkısı var
  0
  adolfbey 6 ay önce
  aman bi o da kalsın yani kabahati özründen büyük maalesef
  0
  fuckultyoflav 6 ay önce
  her ekonomik düzenin sıkıntıları var dostum malesef
  0
  adolfbey 6 ay önce
  çok hakklısın
 • 1
  indus 6 ay önce
  kapitalizm'in savunduğu en önemli şey, bireyler kendi faydalarını düşünürlerse ve bu faydalar için harcama ve üretim gerçekleştirirlerse zaten ister istemez topluma faydalı bir şeyler de üretilecektir. bu savunmada bireysel faydacılığın ülke ekonomisini, teknolojisini geliştiğini görüyoruz. toplumumuz bireyciliği maalesef kötü algılıyor.
  0
  adolfbey 6 ay önce
  sebebi yüzyıllardır toplumcul yaşamamız olmalı
 • 0
  helianthus 6 ay önce
  türkiye'de iyi ki ekonomik gruplara ayrılamıyoruz. acaba bir de ayrılsak ne olurdu demeden edemedim. şahsen ben alaçatı'nın sonunda kendine özel yat girişi olan 4 katlı saraydan bozma evlerde yaşayan istanbul'lu abilerle aynı ekonomik grupta olduğumu ve onların benim kişisel gelişimime pek de önem verdiklerini düşünmüyorum. en son kişilere değil de topluma önem veren kahrolsun kapitalizm diyen insanları da darağacında sallandırmışlardı. o çok sevdikleri haklarını savundukları köylülerce ihbar edilmişti o insanlar. türkiye olsa olsa çoğunlukçu olur, çoğulculuk bu geri kalmışlıkla bizim harcımız değil.
 • 0
  siyaasiyabend 6 ay önce
  istediğimiz kadar götümüzü başımızı yırtalım. bu dediklerin 20 sene önceydi, son 20 senedir yarı serbest piyasadan, özal'ın teşviki ile tam serbest piyasaya geçiş bu dediklerini yok etti. çünkü hali hazırda hayatımızda var olan, süregelen ''seri üretim'' tekeli, zorunlu olarak ''seri tüketim'' denen, hep daha iyisinin, her zaman daha iyisinin olması gerektiğini hissettirdi insana. ekonomik model, yani paranın piyasaya sürülüş şekli, insana değil kültür ve yaşam stili, adını bile unutturur. o dediklerin anadoluda, aynı tastan yiyip, aynı tastan içen dedeler ve nineler için geçerliydi ve geçti gitti....
 • 1
  iloveimagine 6 ay önce
  kapitalist sistemi olduğu gibi benimsemek bizim gibi ülkelerde yanlıs olur dediğin gibi.yolsuzluk sürekli artıyo önüne geçilmeye çalısılsa da azalmıyor.bunun sonucunu halk çekiyor.koskoca devletsin ama yatırımcılar gelsin diye ölüyosun.vergiyi de tam alamıyosun kacmasınlar diye.ee o zamanda özel şirketler devleti sömürüyo sonuna kadar
 • 0
  _devoglu_ 6 ay önce ~ 6 ay önce
  kapitalizm bir yandan iyi bir yandan kötü
  bireysel bir yaşam olduğunda insan kendisi için en iyisini yapar ülke gelişir ama şöyle bir şey de var herkes kendisini geliştirebilecek düzeyde olamayabilir bu durumda bir desteklenme olmalı toplumsal kalkınma için .
  tamamen olmasa da kapitalizm de gerekli toplumsal kalkınma da gerekli
dün