11
sizce vatan haini kimdir? vatan haini ne demektir?
vatan haini tdk'de şöyle geçiyor: vatanın yüksek çıkarlarını hiçe sayarak onun aleyhinde iş gören kimse.

yani tdk'ye göre bugün türkiye çıkar amaçlı emperyalist bir politika izlediğinde türkiye'nin bu yaptığını yanlış görmek ve karşı çıkmak vatan hainliği.

ingiltere hindistan üzerinde sömürgeci bir tutum izlediğinde buna karşı çıkıp hindistan'ın yanında olan bir ingiliz, yine tdk'ye göre vatan haini.

israil filistin üzerinde sırf kendi çıkarları için zulüm yaptığında buna karşı çıkan bir yahudi, yine tdk'ye göre vatan haini.

öyleyse türkçe'de vatana ihanet şu şekilde: bulunduğun topraklar üzerinde vergi verdiğin, seni adil ve refah bir şekilde yaşatmasını istediğin devlet ve onun başındaki yöneticiler vatanın çıkarlarını gözeterek iğrenç zulümlerde ya da katliamlarda bulunsa bile, senin buna karşı çıkman, seni en adi şerefsiz haysiyetsiz birisi yapar. senin verdiğin vergilerle toplar tüfekler satın alıp masumlara sıksa bile bu devlet, buna karşı çıktığında sen hainsindir.

işte bana göre hainlik bu değil. çünkü 'vatan' kavramı bir devletin kurulup büyüyüp ardından daha da büyümek için insanları öldürmek, geçtim diğer ülke vatandaşlarını kendi vatandaşlarının dahi amına koyup geçirmekse ben bu vatan için bir şey yapmam. yapmak zoruna değilim. çünkü benim çalıştığım emek ettiğim parayı benden alıp o parayla benim rızam olmadan savaşa yatırım yapmak nedir? ben neden buna 'eyvallah' diyeyim?

(para kontrölünü piyasanın ve insanın bizzat kendisinin yapması gerektiğini düşünüyorum)

vatan hainliği kavramı dünyanın birbiriyle sidik yarıştıran devletlerine karşı tepki koymak değildir. vatan hainliği, aynı şehir de yaşadığın insanları sırf para için ya da bir devletin yüksek çıkarları için öldürmektir. çünkü o insanlar senin vatanındır.

ve asıl ihanet insanın kendine yaptığı ihanettir. bunu aforizma kasmak için söylemedim tabii.. örnekle açıklayalım.

iki arkadaş konuşurlar:

- ya ağbi filistin'de insanlar ölüyor. israil çok piç. kahrol israil al sana bomba.
+ evet haklısın.

bir başka gün:

- ağbi şimdi bugün türkiye suriye'ye girse ayakta alkışlarım ya ben. mesela o kürtleri falan da katledecen hepsi piç kurusu. türkiye'mizi yıkmak istiyollaaağğğ (fonda mustafa yıldızdoğan - ölürüm türkiyem çalıyor)
+ saçmalama lütfen.
- tam bir vatan hainisin. artık seninle arkadaş değilim.

işte burada ağzını ayıran bu vatansever dostumuz ilk başta dediği 'filistin'de insanlar ölüyor' lafına ihanetin daniskasına yapmıştır. kendine ihanet etmiştir.

sonuç olarak, sırf kendi iktidarı uğruna ortalığı ateş çemberine dönüştüren bir canavar, bu hareketi uğruna insanlar ölmek istemediğinde şöyle bir cümle kurdu bu ülkede: ''karaktersiz şehit babaları da var''

varın gerisini siz düşünün.

not: tartışma başlığı açılmıyor diyenlere selam olsun.
 • 2
 • 2
  magic 1 yıl önce
  ülke çıkarına göre bakmak.. büyük ihtimalle diğer ülkelerde de benzer bir tanım vardır. bunu şeye benzetiyorum: okullarda tarih dersi ne kadar objektif olabilir? olamaz işte. ben tarihte de objektiflikten yanayım ama diğer ülkeler vatansever ve ülkesinin yaptığı her şeyi pozitif gören bireyler yetiştiriyorsa, senin tarihini objektif anlatman ülkenin zararına olur
 • 0
  magoghm 1 yıl önce
  ülkenin kaynaklarını aile menfaatleri uğruna çalanlardır vatan hainleri.
 • 1
  secko 1 yıl önce
  devletin gizli belgelerini cıa'e satan üstelik fiyat olarak abd de çalışan bir çöpçü (temizlik işçisi) nin kazandığı emekli ikramiyesi karşılığında satan adama denir.

  kıbrıstaki zulmü bitirmek için giren türk askerine işgalci güçler diye domuz gibi böğüren ne kadar orospu çouğu var ise kıbrısta ayaklandıran avrupa ve abd de lobicilik faliyetleri düzenlenmesine sebep olandır.

  atatürk milliyetçiliğini bu halka dinsizlik gibi benimsetmeye çalışan halkın kendi kendini yönetebileceğine ihtimal vermeyen bu kabiliyet ve zekaya sahip bir halk olmadığını söyleyendir.

  general olup dağlarda çok terörist öldürdüm diye şov yapıp emir verdiği askerin ailesinin dinine yaşam tarzına takık ruh hastası dengesiz adamlar da vatan haini olabiliyor.

  son yıllarda herşeyi düzelttiğini idda edip toplumu eğitim seviyesinden cehaletinden faydalanarak hançerleyen ve sırf işine geldiği için eğitim sistemini bir türlü düzeltmeyen yöneticidir hain.

  sokak ve halk ayaklanmasında anarşizm ile gerekirse herşeyi kurda kuşa yem etmeyi sırf nefreti yatışsın diye buna razı gelen genç nesildir vatan haini.

 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  443 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  magic

  banabubade
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)
  • kural dışı açılan başlıklar değiştirilecektir.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...