karşınızdaki insanın gerçekte kim olduğunu anlamak için sormanız gereken soru

  3
  horseman 7.10.2019 15:34
  doğru seçimler yapabilmek için de doğru soruları sormak gerekiyor.

  wake forest üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre birinin kişiliğine açılan kapıyı açmak için, başkalarının yaptıkları hakkındaki düşüncelerini sorun.

  başkalarını algılayış biçiminiz, kendi kişiliğiniz hakkında birçok şeyi ortaya koyuyor.

  araştırmanın başındaki isim dr. dustin wood, şunları söylüyor:
  "olumsuz kişilik özelliklerinin büyük bir bölümü, başkalarını olumsuz olarak görmekle ilişkilidir. aynı zamanda insanları olumsuz görme eğilimi, depresyon ve çeşitli kişilik bozuklarının da nedeni olabiliyor."

  doktor wood bu araştırmayı hedef gruba tanıdıkları kişiler hakkında çeşitli sorular sorarak ve yorumlarını analiz ederek yaptı. gruptan birine gruptaki üç kişinin olumlu ve olumsuz yönlerini açıklamasını istedi.

  kişileri genel olarak olumlu* değerlendirenlerin daha mutlu**, **hevesli** ve *duygusal olarak daha kararlı oldukları ortaya çıktı. bu olumlu bakış açısına sahip insanların kendi hayatlarından da bir hayli tatmin olduklarını gözlemledi.

  buna karşın, olumsuz* değerlendirmede bulunanların daha yüksek narsisizm** ve *antisosyal davranış seviyelerine sahip oldukları ortaya çıktı.

  "kendilerini makyavelist olarak tanımlayan insanlar, başkalarını da manipülatif olarak görüyor."

  yapılan araştırmalar sonucunda bir insanın kişiliği hakkında fikir sahibi olmanın en hızlı yolu, kişiye başkalarının davranışları hakkındaki fikrini sormaktır.

  bu yüzden insanlar başkalarını nasıl algılıyor ve yargılıyorsa, kendilerini de bu şekilde dışa vururlar.


  ceotudent.com/karsinizdakinin-kisiligini-anlamak-icin-sorulmasi-gereken-soru