14

sığ karalamalar


her ne kadar puiv'deki yapmış olduğum son yorumum 10 gün öncesine dayansa da aslında aylardır buralarda yokum. bu geçen zamanda yaptığım, farkına vardığım güzellikler oldu ve bazılarının paylaşmaya değer şeyler olduğunu düşünerek de başlık açma gereği duydum.

a- düzenli uyku saatleri:

hayatımızda bir şeyleri değiştirmek istiyorsak bence önce uyku düzenimizden başlamalıyız. ben de işe bununla başladım. normalde uyandığım saati 2-3 saat geriye çektim, yattığım saati ise çok değiştirmedim. ilk haftalar biraz afallamış olsam da çok geçmeden vücudum bu uyku süresine alışmıştı. fazladan kazandığım 2-3 saatim olmuştu ve şimdi diğer alışkanlıklarla oynama vakti gelmişti.

b- aptal kutusu şekil değiştirdi:

her ne kadar daha öncelerde teknolojiden -boş yere zaman öldüren teknoloji- uzaklaşma girişimlerim olsa da çok geçmeden hepsi başarısızlıkla sonuçlanmıştı. ben de özellikle telefon ve bilgisayarın kaçınılmaz oluşunu kabul etmekle işe koyuldum. "sadece 'alo' desem yeter" diyeceğimiz bir telefona sahip olmak artık imkansız. internet bizi ölümüne sarmış ve bize düşen de bunu yararlı kullanmak.
b2- öncelikle telefonunuzda illa ki bir haber uygulaması olsun. mümkünse eğer "hepsi bir arada" tarzında olanlardan ki hem dünyadan hem de ülkemizden çeşitli kaynakları inceleyebilesiniz. zaten hepsi günlük önemli kupürleri bildirim olarak veriyor, size sadece göz atması kalıyor. (hem bilgisayar hem de telefon için "bundle" gayet uygun.)
tek tek kullandığım uygulamalara değinmek çok önemli değil, muhtemelen çoğunuz bu işte benden daha iyisiniz :) kısacası, referans uygulamalarını göz ardı etmeyiniz.

c- okumaya değer şeyler:

bu geçen zamanda kitaplarla aram yine eskisi gibi iyi bir şekilde ilerledi. yalnız, seçici tutumum eskisine göre biraz daha azaldı diyebilirim. daha çok klasiklere yöneldim. şu an tolstoy'dan diriliş'i okumaktayım. sabah ve akşam olmak üzere, günde en az iki defa kitabınızı elinize alınız ve az da olsa değil, iyice okuyunuz. okuma alışkanlığınız yoksa eğer bunu kazanma yollarını aramayı ihmal etmeyiniz. şahsen ben, zamanında (pi: yabancı- albert camus)'yı okuyarak büyülenmiştim ve ondan sonra da gerisi gelmişti. belki sizi de büyüleyecek bir kitap bulmanız gerekiyordur. bunun için de iyi bir araştırma yapmak lazım.
c2- bu geçen zamanda okuduğum/okuyacağım öne çıkan kitaplar: yeraltından notlar, otomatik portakal, içimizdeki şeytan, diriliş ve diriliş bitince de dorian gray'in portresi'ne geçmeyi planlıyorum. ondan sonra da george orwell kitapları olabilir. bunların yanı sıra; genç werther'in acıları, alice in wonderland gibi beklentimi karşılayamayan kitaplar da oldu tabii. ayrıca temel bir yabancı dile sahip olsanız bile araya bir tane de olsa o dilin kitabını sıkıştırmakta fayda var. her cümlesini anlamanıza gerek yok, akışına bırakın. ilginç gözüken, kilit kelimelerin, belli bir sayfa okuduktan sonra ara verip listesini çıkarın ve daha sonra o sayfaları tekrar okuyun. (örnek: 10 sayfalık bir bölümün listesini çıkaracaksanız eğer kelimelerin çok fazla olmamasına dikkat edin. ne kadar az, o kadar iyi çünkü 30-40 sayfa okuduktan sonra kelimelerin içinden çıkamayabilirsiniz.)

ç- doğanın sesi:

kamp, trekking, deniz... hiç olmadı, en basitinden bu yaz gecelerinde dışarıda yürüyüşe çıkmak, bir ağacın altında kafa dinlemek, doğanın sesini dinlemek... stresten uzak kalmak için en uygun yol bence bu. bir hafta sonu, akarsunun yanındaki bir ağacın altında arkadaşlarınla sohbet et, kitap oku, manzaranın fotoğrafını çek ya da istiyorsan mangal yap! salıncak için uygun bir ağaç ara! özetle beton yığınlarından az da olsa uzaklaşarak ruhunu dinlendir.

d-... devam etme'nin d'si :) ben en iyisi burada yazımı noktalayayım. okuduğunuz için teşekkürler! bir şeyler karalamak istiyordum, bu iyi geldi :)
 • 1
  bizanskurdu 5 ay önce
  ne kadar da şeker bir yazı olmuş. arada yap böyle şeyler darkicim.
 • 1
  sunny131 5 ay önce
  kaçta yatıp kaçta kalkıyorsun puvo?
  1
  darkier 5 ay önce
  günde 5-6 saatten fazla uyumamaya dikkat ediyorum. yaz sıcakları nedeniyle gece yatma saatim 1-2 civarında değişiyor.
  1
  sunny131 5 ay önce
  iyi dayanabiliyorsan, ben 8 saatin altını çok denedim ama bünye kabul etmedi
  0
  darkier 5 ay önce
  8 saat de ideal bir rakam bence ama daha fazlası israfa giriyor diye düşünüyorum.
 • 2
  madam_aylak 5 ay önce
  darkier okurken acayip özendim lan insallah nazarım değmez
  0
  darkier 4 ay önce
  nazarın zaman aşımına uğramadıysa eğer değdi galiba :')
  1
  madam_aylak 4 ay önce
  benim nazarım kıtalar arası seyahat ediyor be zaman aşımına mı ugrayacak teesüf ederim :)))
 • karalama

  Herhangi bir yazı kısıtlaması olmayan bu bölümde; deneme, şiir, makale ve bilumum metin türlerinde istediğinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  25 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  darkier
  ultraviolence

 • bu bölüm #mizah bölümünün alt bölümüdür.

 • yazılanların size ait olması kâfidir.