son 1 haftada edinilen bilimsel haberler(22.05.2018-27.05.2018)

  8
  sewo 27.5.2018 18:31 ~ 18:33
  times: google "herkesi manipüle edeceği" bir gelecek hayal etmiş

  ( 22.05.2018)


  ingiltere'de yayımlanan times gazetesi, google'ın x adındaki gizli araştırma birimi tarafından 2016 yılında hazırlanan sekiz dakikalık bir videonun dışarıya sızdığını bildirdi.

  gazetenin salı günkü sayısında yer alan haberde, "google, insanların davranışlarını manipüle etmek ve tüm canlıların faydasına olacak sonuçlar elde etmek için bireyler hakkında topladığı devasa büyüklükteki verileri kullandığı bir gelecek tahayyül ediyor" denildi.

  haberde, sekiz dakikalık videoda, google'ın elindeki verilerin "bir kayıt defteri" olarak tanımlandığı ve bunların pasif kayıtlar olmaktan çıkarılarak, insanların eylemlerini şirketin "değerlerine" uygun bir şekilde etkileyebileceğinin belirtildiği vurgulandı.

  haberde, "google'ın bir kişi hakkında yeterli bir veriye sahip olmadığı durumlarda da algoritmasının bu kişiye hakkında veri toplamak için cazip bir ürün geliştirmesi öngörülüyor" denildi.

  google ise videonun mevcut ya da ileriye dönük herhangi bir planı yansıtmadığını ve tamamen "bir düşünme deneyi" olduğunu söyledi.

  ancak analistler, bu videoda tarif edilene benzer bir geleceğin olasılık dahilinde olduğunu söylüyor.

  the times, şirketin aralarında "kullanıcı davranışındaki potansiyel hataları tespit eden ve düzelten" bir teknoloji de dahil olmak üzere yaptığı patent başvurularında benzer fikirlerin yer aldığına dikkat çekti.

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  'dünyanın sadece yüzde 0,01'ini oluşturan insanlar, canlıların yüzde 83'ünün yok olmasına yol açtı'
  ( 22.05.2018)
  yeni bir bilimsel araştırmaya göre 7,6 milyar insan, yeryüzünde yaşayan bütün canlıların yüzde 0,01'ini oluşturuyor. ancak buna rağmen ortaya çıktığı ilk günden beri insanlık, gezegendeki vahşi hayvanların yüzde 83'ünün, bitkilerin ise yarısının yok olmasına yol açtı.

  'proceedings of the national academy of sciences' adlı dergide yayımlanan araştırmaya göre insanlar, yeryüzünün sanılandan çok daha küçük bir kısmını oluşturmasına rağmen canlıların yok olmasına sebep oluyor.

  guardian gazetesinde yer alan habere göre, bakteriler dünyadaki biyokütlenin yüzde 13'ünü oluştururken bitkiler ise yüzde 82 ile en kalabalık grup.

  böcekler, mantarlar, balıklar ve diğer bütün canlılar ise dünyanın biyokütlesinin sadece yüzde 5'ini oluşturuyor.

  okyanustaki hayat ise gezegendeki biyokütlenin yüzde 1'ini temsil ediyor.

  araştırmanın başında bulunan, israil'deki weizmann bilim enstitüsü'nden prof. ron milo, "biyokütlenin farklı bileşenlerini oluşturan parçalara dair kapsamlı ve bütüncül bir araştırmanın daha önce olmamasına çok şaşırdım. umarım bu araştırma insanların dünya'da ne kadar baskın bir rol oynadığına ilişkin bir bakış açısı sunar" açıklamasında bulunuyor.

  grafik

  memelilerin yüzde 60'ı çoğu büyükbaş hayvan ve domuz olmak üzere çiftlik hayvanı.

  yüzde 36'sı insan, yüzde 4'ü ise vahşi memeliler.

  grafik 2

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  nasa duyurdu: abd 46 yıl sonra ay'a geri dönüyor

  (25.05.2018


  amerikan ulusal havacılık ve uzay dairesi (nasa), abd'nin uzay şirketleriyle ticari ortaklıklarını geliştirmek amacıyla ay'a yeniden insanlı uzay aracı fırlatmaya hazırlandıklarını açıkladı.

  *abd: astronotları yeniden ay'a göndereceğiz
  abd başkan yardımcısı mike pence, geçen yıl yaptığı açıklamada ay'da sadece ayak izleri ve bayrak bırakmanın yeterli olmadığını söylemiş, "astronotları yeniden ay'a göndereceğiz" demişti.*

  spacex'in kurucusu abd'li girişimci elon musk da bir süredir "ay turizmini" başlatmak hayalini paylaşıyor.

  projenin resimli hali

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  fotoğraflarla: plastik atıkların pençesindeki deniz canlıları

  (26.05.2018)

  national geographic dergisi, dünyanın dört bir yanındaki deniz, okyanus, nehir ve kıyı bölgelerinde biriken plastik atıkların doğal yaşamı nasıl tehdit ettiğini gösteren bir fotoğraf seçkisi yayınladı.
  ----------------------------------
  1. görsel

  fotoğraftaki leylek, ispanya'daki bir katı atık sahasında plastik torbaya takılmış.

  neyse ki leylek şanslıydı. fotoğrafı çeken sanatçı onu torbadan kurtarıp serbest bıraktı.

  gemi enkazlarından kalanlar aşınarak yok olabiliyor ama plastikler doğada kalıyor. dolayısıyla bir plastik torba birden fazla canlının ölümüne neden olabilir.

  ---------------------------------

  görsel 2

  ispanya'nın akdeniz kıyılarındaki bu deniz kaplumbağası eski bir plastik balıkçı ağına takılmış.

  kaplumbağa boynunu uzatıp suyun üzerinden hava alabilecek durumda ama eğer fotoğrafçı onu özgür bırakmasaymış, ölecekmiş.

  denizlerin en büyük canlıları arasındaki kaplumbağalar için balıkçı ağları büyük bir tehdit oluşturuyor.


  --------------------------------


  görsel 3


  japonya'daki okinawa adası'nda bulunan bu keşiş yengecinin kabuğunu, sahile gelen insanlar toplamış.

  yengeç de yumuşak karın bölgesini koruyabilmek için kıyıda bulduğu bir plastik kabı, evi bellemiş.

  sahillerde yengeç kabuklarını toplayan insanlar, geriye plastik atıklarını bırakıp gidiyor.

  ---------------------------------

  görsel 4


  ingiltere'de yayınlanan national geographic dergisi, haziran sayısında plastik kirliliğine büyük önem atfetti.

  derginin kapağındaki bu görsel, okyanusun yüzeyinde gözümüze çarpan atıkların aslında "buz dağının görünen kısmı" olduğunu anlatıyor.

  plastikler küçük parçalara ayrılarak gözle görülemez hale gelebiliyor ama bu, deniz ve okyanuslardaki yaşamı tehdit ettikleri gerçeğini değiştirmiyor.  -----------------------------------------------------
  görsel 5


  bangladeş'in başketi dakka'daki buriganga nehri'nin kıyılarına vuran plastikler, burayı çöpten bir örtüye dönüştürmüş.

  fotoğraftaki kadın, kurumaları için plastik torbaları etrafa yaymış. oğlu da ona yardım ediyor.

  daha sonra topladıkları plastikleri geri dönüşümcülere satacaklar. dünyada plastiklerin sadece 5'te biri geri dönüşüme veriliyor.


  -------------------------------------------------  görsel 6


  bu defa etiyopya'nın harar kentindeki bir atık sahasındayız...

  sırtlanlar plastik atıkları normal yaşamın bir parçası diye benimsemiş.

  çoğu, kulaklarını kabartıp atık kamyonlarının gelişini bekliyor ve çöpler arasında yiyecek bir şeyler arıyor.


  -----------------------------------------------


  görsel 7


  ispanya'nın başkenti madrid'in ortasında yer alan kibele nehri, plastik şişelerden boğulmuş halde.

  madrid'deki luzinterruptus adlı sanat topluluğu, kibele ile birlikte iki diğer nehri 60 bin kadar plastik şişe atıkla doldurdu. amaçları plastik atıkların çevreye olan etkisine karşı farkındalık yaratmaktı.


  ---------------------------------------------


  görsel 8


  deniz atları, akıntıya karşı sürüklenmemek için yosunlara ya da diğer doğal deniz çöplerine tutunur.

  endonezya'nın kirli sularıyla bilinen sumbawa adası'ndaki bu deniz atı ise, plastik bir kulak pamuğuna tutunmuş.

  fotoğrafı çeken justin hofman, "bu fotoğrafın gerçek olmamasını dilerdim" diyor.

  national geographic gibi bir çok dergi, konuk editörler ağırlayarak, çevre, teknoloji ve sürdürülebilirlik gibi alanlarda özel yayınlar hazırlıyor.


  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  bacak egzersizleri beyin sağlığına iyi geliyor

  (27.05.2018)


  italyan bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre yürüyüş, koşu gibi bacakları çalıştıran egzersizler beyin sağlığına katkıda bulunuyor.

  milano üniversitesi ve pavia üniversitesi tarafından yapılan ve sonuçları frontiers in neuroscience dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bacaklarını hareket ettirmeyen kişilerin beyninde sinir kök hücreleri azalıyor ve yeni sinir hücrelerinin oluşumu yavaşlıyor.

  bacakları çalıştıran egzersizler ise yeni sinir hücrelerinin oluşumuna katkıda bulunuyor.

  araştırmacılar, laboratuar fareleri üzerinde yaptıkları incelemelerde, 28 gün boyunca bacaklarını hareket ettirmeyen farelerin beyinlerinde sinir kök hücrelerinin yüzde 70 oranında azaldığını ve yeni sinir hücrelerinin oluşumunun yavaşladığını tespit etti.

  italyan haber ajansı ansa'ya konuşan araştırmacılardan daniele bottai, "farelerin arka bacaklarını hareket ettirmemesinin, beyin sağlığı için kritik önemde olan subventriküler bölgede yeni sinir hücrelerinin oluşumu sürecini nasıl etkilediğini analiz ettik" dedi.

  bottai, beynin bu bölgesinin, sinir kök hücrelerinin yeni sinir hücrelerine dönüştüğü alan olduğunu ve bu yüzden sağlıklı bir beyin yapısı için kilit önemde olduğunu vurguladı.

  bottai, araştırmada elde ettikleri bulguların tekerlekli sandalye kullananlar ve uzaya giden astronotlar gibi bacak hareketliliği kısıtlı kişilerin beyin sağlığını korumaya yönelik önleyici tedavilerin geliştirilmesine katkıda bulunabileceğini belirtti.

 • 1
  horseman 27.5.2018 18:40
  'dünyanın sadece yüzde 0,01'ini oluşturan insanlar, canlıların yüzde 83'ünün yok olmasına yol açtı'.

  "doğayla savaş halindeyiz. eğer kazanırsak, kaybedeceğiz" hubert reeves
  1
  sewo 27.5.2018 22:23
  galiba kazanıyoruz bu savaşı, yanlış olsa bile...
  1
  horseman 27.5.2018 22:25
  evet acı ama gerçek kendi ellerimizle katlediyoruz geleceğimizi o yüzden metabolik rahatsızlıktan ötürü enzimleri çalışmayan insanlar dışında tüm keyfi veganlarin canı cehenneme:d
  1
  sewo 27.5.2018 22:28
  bunlar daha iyi günlerimiz senden sonraki nesli düşün.
  0
  horseman 27.5.2018 22:38
  evet puvo ama benden sonrasına gerek yok ki. 19 gün sonra beyaz tavuk stokları da tükeniyormuş. gösteriş için spor yapan günde 7 öğün tavuk yiyen menemen kafalı sporcuların da canı cehenneme tüm çiftlikleri kuruttular ya
 • 1
  plumerion 27.5.2018 22:20
  bilimin hızla gelişmesinin, ahlakın gelişmesiyle hiçbir doğru orantısı olmadığını tekrar tekrar görüyoruz.
  1
  sewo 27.5.2018 22:23
  bilimi iyi yönlerini kullanan kim ? bilim bizim için facebook, instagram...
  1
  plumerion 27.5.2018 22:25
  ancak sorsan herkes "bilim mükkemmeldir, bilime laf yok, bilim gelişimdir..."

  daha insanların birçoğuyla tartışırken bilimin tarafsız da ilerlediği ihtimalinden bahseder bahsetmez linç etmeye girişiyorlar.
  1
  sewo 27.5.2018 22:27
  bilim tek yönlü olamaz, 2 veya 3 yönlü bile olamaz .bilim çoklu evrenlere dayanan bir yönü vardır.

  ateş bulundu : a , b , c ,d ... vb tane sonuç ortaya çıkar.
  x bulundu : 1231232 sonuç ortaya çıkar.

  bu şekilde ele alınmalıdır. sebepleri ve sonuçları ele alınmalıdır.