sosyal medyanın gücü

  16
  aydakigunes 23.8.2019 22:59 ~ 23:19
  ana fikri "internet olmasa hiçbir şeyden haberdar olamayacağız dostum ya" gibi bir içerik paylaşmayacağım sizlerle.
  bambaşka bir şeyden bahsedeceğim.

  bugün gerek sosyal medyada, gerek haber bültenlerinde, gerekse çevremizden duyduk emine bulut'un kara talihini. tepkiler çığ gibi büyüdü, hemen hemen herkes -serkan inci ve ona benzer güruhu es geçiyorum- bu acıya ortak oldu. cinayet hakkında iddianame jet hızıyla yazıldı.

  şimdi bahsetmek istediğim şeye geçeceğim.

  bir arkadaşımın instagram hesabından paylaştığı hikayede bir tweet vardı.

  yine bir kadın, yine bir gasp, yine bir cani koca, yine yine yine...

  öylesine ürperdim ki; olay mahalinin sakarya olması bir yana, ortada koskoca bir şüphe var, belirsizlik var. "acaba kadına bir şey oldu mu? acaba o p*zevenk bir şey yaptı mı?" gibi sorular aklımı kurcalarken ikide bir tweet yanıtlarını okudum durdum. bir gelişme var mıdır diye.

  sonra bir kullanıcının sakarya emniyet müdürlüğünden bir polise ulaştığını öğrendim. emniyet aracın peşine düştüğünü söylemiş. hayır, bu içimi rahatlatmadı. rahatlatmaya yetmezdi ki.

  az önce bir başka tweet yanıtına rastladım. bir genç, aracı serdivan yazlık'ta park halindeyken görmüş. ilk işi polisi aramak, ardından da o tweet'in altına yazmak olmuş.

  şimdi düşünün, bir whatsapp mesajından bir story'ye, bir story'den bir tweet'e kadar ne çok insana duyurduk sesimizi. şayet buna sessiz kalınsaydı, belki de yarın -bu ihtimali düşünmek öylesine çirkin ki- yine bir kadının canice katledildiğine şahit olacaktık. ya da gizlenecekti bu haber, ruhumuz duymayacaktı. onlarca kadının cinayeti gibi bu da örtbas edilecekti.

  tabii, şu an son durum nedir bilmiyorum. umuyorum ki, o pislik yakalanmıştır ve o kadın hayattadır.

  yani dostlarım; yüzlerce tecavüzcü, yüzlerce sapık, yüzlerce katil elini kolunu sallayarak dolaşırken gördüğünüz, duyduğunuz hiçbir şeye sessiz kalmayın. sesini çıkaramayan insanların sesi olun. bunu yapın, şu lanet olası dünya için bunu yapın.
 • 1
  ofsaytsizburak 23.8.2019 23:42
  dijital devrimin en sevdiğim yanı bu oldu. insanlar hayat kalitelerini arttırmak için giderek bilinçleniyor,sorumluluklar üstleniyor.
 • 1
  beeju 24.8.2019 00:58 ~ 01:45
  evet sosyal medya çok güçlü bende sosyal medyanın gücü başlıklı bir yazı ekliyecktim ilk bunu gördüm
  artık önemli önemsiz herşeyden anında haberimiz oluyor bir yönden iyi bir yönden kötü çünkü bilende paylaşıyor bilmeyende haklı yere haksız duruma düşürebiliyor insanları geçen gün ki izmir deki orman yangınında karşı ateş yöntemi için pürmüzlü adamı paylaştıkları gibi,alakasız örnek ama sosyal medya böyle, az önce bi yerde gördüm emine bulut (allah rahmet eylesin) o haldeyken videoya alan kişi gözaltına alınmış iyi mi kötü mü bilmiyorum o bilmiyorsa ordaki onlarca kişidemi bilmiyordu hiç ilkyardım, o kaydetti diye suçlu oldu,bu tarz görüntüler delil olarakta kullanılabilir ve sizin yazdığınız gibi suçlu kaçtı ise yakalanması kolay olur,gerekli önlemler alınır,ama cezandirilacaksa görüntüyü alan suçlu olacaksa onu da yapamazlar artık.
  1
  hedap 24.8.2019 01:06 ~ 01:08
  ben de aslında böyle bir yorum yapacaktım vazgeçtim ama araladin madem.
  o görüntüye alma olayı evet felaket derece de rezalet bir durum. sonuçta o görüntüye alan kişinin yapabileceği bir şey yoksa zaten yapamaz ama bu görüntüler olmasa o bu olay da 10 15 saniyelik bir akşam haberi olup gidecekti.
  bir ara bende böyle karısına karşı şiddet uygulayan itin birine karşı müdahale de bulundum ki o it gidip darp raporu aldığı için 5000 lira ceza verdi hâkim.
  şimdi bu şerefsizi de tutup yakalasan kişiyi hürriyetinden yoksun kılma bilmem ne gibi bir ton maddeyle ceza yemen mümkün. adamı gördüğün yerde şikayet edeceksin de polis gelecek alacak götürecek. hey yavrum hey.
  daha da elimi sürer miyim asla. mahkemeler maalesef ki suçlunun cezalandırılmasina yardımcı olanları da araya katıp cezalandırıyor.
  0
  beeju 24.8.2019 01:24
  ya öyle bir sistem var ki akıl almıyor, kimse cesaret edemiyor ki müdahale etmeye olan sana oluyo
  0
  mcafkkk 24.8.2019 06:03
  bu videoya alma işi gerçekten çok içler acısı. ama bir yandan da o video çekilmeseydi bu kadar tepki almayacaktı. diğer kadın cinayetleri gibi bu da kimsenin bilmediği veya sadece adını duyduğu bi olay olup unutulup gidecekti. o çığlıkların sesi kulağımdan çıkmıyor inanın. 10 yaşındaki kız çocuğu.... ilkyardım konusunda herkes tampon yapmayı bilmeyen mi var nasıl insansınız falan yazmış. o olayın şokunu bir düşünsenize. biri ilkyardımda bulunayım derken yanlış bir şey yapmış olsa ölümünden o kişi sorumlu tutulacak. tabi ki o şekilde ölüme terk edilmek de çok çok üzücü. ki ben çoğu insanın orada mudahale edebilecek bilgide olmadığını düşünüyorum. bilgisiziz eğitimsiz bir toplumuz çünkü..
22 saat önce
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..