8
iskemi-hipoksi
hipoksi genel anlamda dokulara yeterli kan gitmesine rağmen oksijen temininin azalmasıdır.solunum durmasında bu durum gözlenebilir.

iskemi ise genellikle bir kan damarının obstüriksiyonu ve daralması sonucu dokunun kanlanmasinin azalmasıdır.serebral infarkta gözlenebilir.

hipoksi ve iskemi çok geniş bir konu dagilimina sahip olduğu için bu konu başlığında sadece hücreye oksijen girişinin azalması durumunda hücrede gerceklesen reaksiyonları ve hücrenin oluşturduğu cevapları basit bir şekliyle anlamaya çalışacağız.

iskemik hipoksik zedelenme modelinde oksijen yetmezliği sonucunda mitokondriler tarafından gerçekleştirilen atp sentezi sona erer.atp metabolizmamiz için gerekli en önemli bileşenlerden biridir.atp nin azalması sonucunda hücrede gerceklesenleri 4 ana başlıkta toplayabiliriz.

1-)sodyum-potasyum atpaz pompasinın calismamasi sonucunda potasyum hucre dışına çıkarken sodyum ile birlikte hucre içine izosmotik olarak su girer ve hücrede şişme görülür.

2-)hücrenin atp üretebilmek için glikolizis yolunu kullanması ve bunun sonucunda biriken laktik asit gibi metabolitlerin hucre ph ini düşürüp asidoza neden olması.arkadaslar glikolizis dediğimiz olay vücutta depo edilen şekerin yikimidir ve bu şekerler glikojen olarak depolanmaktadir.genelde kas ve karaciğer dokusunda depolanirlar.asidozis olayı,ki bu da çok geniş kapsamlidir sadece bu konu olarak dusunmemek lazım, çekirdek kromatininde topaklasmaya neden olur ve ileri safhalarda lizozomlardan açığa çıkan enzimleri aktive ederek hucre zedelenmesine pozitif feed back etki göstermektedir.

3-)hipoksi ve iskemide üzerinde en çok durulan metabolit kalsiyumdur.hücrede kalsiyum mitokondri ve er de depolanmakta ve stoplazmada serbest olarak cok cok az miktarlarda bulunmaktadır. atp yokluğunda kalsiyum-magnezyum atpaz pompasi calismamakta ve hücrenin stoplazmasina mitokondri-er ve hucre dışından büyük miktarlarda kalsiyum geçişi olmaktadır.stoplazmada artan kalsiyum ise fosfolipaz ve protez gibi enzimleri aktive ederek hucre zari ve mitokondri zarinda ayrıca hucre iskeleti proteinlerinde yıkıma neden olmaktadır.bu durum hucre defektinin en önemli yolagidir diyebiliriz.ayrıca mitokondride gerçekleşen yıkımlar hücresi artık geri dönüşü olmayan bir yola sokmaktadir.

4-) atp nin az olması dolaylı yoldan protein ve fosfolipit sentezini de bozarak ilk 3 maddede anlattığımız yikimlarin telafisine engel olmaktadır.

arkadaşlar burda bilmemiz gereken oksijen yetersizliginde bir hücrede gerceklesen olayların bütune nasıl yansiyacagini anlayabilmemizdir.vücuttaki her şeyin bir devir şeklinde olduğunu bilmemizde ve neden-sonuç ilişkisine göre ilerlediğini bilmemiz gerekmekte.örneğin bir miyokard yani kalp kasi hücresinde bu olaylar gerceklesiyorsa aslında bunun genel anlamda o dokuda da görüleceği ve hastayı dolaşım yetmezliginden ölüme kadar goturebilecegi cikarimini yapmamız gereklidir.

(pi: #sağlık)
(pi: @meryan95)
 • 0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  yaz okulunda ders notu filan mı tutuyorsun :)
  0
  meryan95 1 yıl önce
  sırf bunu yazmak için bugün açtım kitap okudum :d
 • 0
  ibarisagaoglu 1 yıl önce
  diyecek sözüm yok .d kitap okuyacaktım nereye geldim..
  0
  meryan95 1 yıl önce
  biraz zorlama oldu sanırım benim de :)
  0
  ibarisagaoglu 1 yıl önce
  biraz olduğuna emin misin ? .d
  0
  meryan95 1 yıl önce
  ilk yazım olduğu için birazla sınırlamam en doğrusu :d
  0
  ibarisagaoglu 1 yıl önce
  öyle olsun
  d


 • sağlık

  Tıp ve alternatif tıp,tıp etiği,toplumsal sağlık,güncel sağlık problemleri,yeni tedaviler,hayvan sağlığı ve benzeri haberler.

  14 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  semaarslan

  meryan95
 • argo ve dalga amaçlı yorumlar kesinlikle yasaktır.

  sorularınızı öncelikle yorum olarak sormanızı tercih ediyoruz.ancak gerekli yerlerde bizler de birer sağlıkçı olarak özelden sorularınızı seve seve cevaplayabiliriz. 

  ilgilerinizi eksik etmezseniz seviniriz. 

  paylaşımlarınızı bekliyoruz.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...