3

sağ yanımın acısı

bugün size sağ yanıma inen tokattan bahsedeceğim. daha durun bu ilk cümle devamında biraz daha ağır cümlelerim. nasıl anlatacağımı sizde merak ediyorsunuz değil mi?

sağ yanıma inen bir 'şak' sesi.. öyle az buz bir şey de değil yanlışlıkla yapılmış bir şey hiç değil. önce sağ çene kemiğim sonra dişlerim onu takip eden gururum ve son olarak sol yanımda bir yerlerim kırıldı sanki. o an öğrendim sol taraftan akan gözyaşı acıdandır...

sonra ne mi oldu? küçük bir kız çocuğunun dizi kanadı, en sevdiği oyuncağı çamura düştü, uçurtması ağaca takıldı ve kara bulutlar... koca yağmur damlaları düştü bulutlardan. uzaklarda bir yerlerde bir hayat daha kaydı avuçlardan.

burası türkiye. kadının hergün şiddet gördüğü küfür yediği hırpalanmanın bile normal kabul edildiği coğrafya burası. otoriteyi kas gücü sanan kadına ikinci sınıf insan muamelesi gösteren ataerkil bir toplumda hayatta kalmaya çalışan insanlardan bahsedelim biraz. bir kadın söylediği bir söz yaptığı bir şey yüzünden türlü hakaretler işitebilir. hiç hak etmediği halde bir sürü etikete maruz kalabilir. tek başına dışarı çıkabilmek için ya dövüş sporu bilmeli ya da yanında kendini savunacak bir şey bulundurmalı. ve son olarak bir kadın yaşama hakkı asla kendi elinde değildir.

şimdi tüm kadınlar için üzgünüm. yediğiniz her tokat için, vücudunuzdaki her morluk için üzgünüm. kırılan gururunuz ve yıpranmış yıllarınız için en çokta bu coğrafyada yaşadığınız için üzgünüm.

size umutsuz yarınlar bırakıyorum. korku dolu geceler çaresiz çığlıklar bırakıyorum. belki hiç geçmeyecek acılarınız var ama bu topraklarda kadınlar hiç geçmeyen açıları sırtlanmazlar mı zaten? kadınlar, kadınlarımız...

sürç-i lisan ettiysem affola.
  • 0
    hedap 6 ay önce
    naptın kardeşim birini mi yumrukladin?
dün