çağımızın hastalıklarından ; yeis

  14
  sevde 17.4.2019 22:18
  çağımıza ait olan manevi hastalıklardan ilki yeis yani ümitsizlik
  rabb-i rahim’in hitabına kulak verelim. bakın ne ferman ediyor.

  - allahın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. çünkü kâfirler topluluğundan başkası allah’ın rahmetinden ümit kesmez. (yusuf, 87)

  - insanlara bir nimet, bir bolluk tattırdığımızda onunla sevinip şımarırlar. şayet kendi yaptıkları sebebiyle başlarına bir fenalık gelirse, hemen ümitsizliğe düşerler. (rum, 36)

  başka bir ayette ;

  de ki: `ey nefisleri aleyhine (günah işlemekle ömürlerini) isrâf eden kullarım!(günahlara bulaştık diye) allah`ın rahmetinden ümid kesmeyin! şübhesiz ki allah, bütün günahları bağışlar!` doğrusu, gafûr (çok bağışlayan), rahîm (kullarına çok merhamet eden)ancak o`dur.


  yukarıda mealini yazılan her iki ayet de insanı yeisten yani ümitsizlik hastalığından men ediyor. insanın her şeyde aşırılıktan kaçınıp sırat-ı müstakim olan vasat dairesinde hareket etmesi gerekir. rahmete aşırı güvenip amel ve takvayı terk etmek nasıl sapkınlık ise, aynı şekilde allah’ın rahmetinden ümit kesmekte aynı derecede sapkınlıktır. bu sebeple hangi cürmü ve günahı işlemiş de olsak allah’ın rahmetinden ümidimizi kesmemeliyiz.

  "sıkıntı sefahetin muallimidir. yeis dalâlet-i fikrin, zulmet-i kalb ruh sıkıntısının menbaıdır." mektubat


  hem insanı hem toplumu bitiren ve tüketen yegane hastalık ve zehir ümitsizlik olduğu gibi insanı ve toplumu ayağa kaldırıp hayatlandıracak yegane ilaçta iman ve ibadetten gelen ümit ve şevktir.

  ümitsizlik her kemalin önünde bir engel bir benttir. insanların mükemmele ulaşmasında dikenli bir yol gibidir ümitsizlik hastalığı. bu hastalığı tedavi etmeden hem şahsın hem toplumun kemale ermesi mümkün değildir.
 • 1
  bizanskurdu 17.4.2019 22:54
  ümidimi asla kesmedim de o benden ümidini kesecek diye korkuyorum
  0
  sevde 17.4.2019 22:59
  "allah teala hazretleri diyor ki:
  "ben, kulumun hakkımdaki zannı gibiyim. o, beni andıkça ben onunla beraberim. o, beni içinden anarsa ben de onu içimden anarım. o, beni bir cemaat içinde anarsa, ben de onu daha hayırlı bir cemaat içinde anarım. o, şayet bana bir karış yaklaşacak olursa, ben ona bir zira yaklaşırım. eğer o, bana bir zira yaklaşırsa ben ona bir kulaç yaklaşırım. kim bana yürüyerek gelirse ben ona koşarak giderim. kim bana şirk koşmaksızın bir arz dolusu günahla gelse, ben de onu bir o kadar mağfiretle karşılarım." tevhid 15; 35; müslim, zikr 2, (26 75), tevbe 1, (2675).
 • 2
  mybae 18.4.2019 00:13
  ümitsizlik çok zor bir durum cidden sağlam adamı öldürür
  1
  piiuv 19.4.2019 00:03
  ümit allahtan ümitsizlik şeytandan ikisini de deneyip tarafımızı seçmemiz lazım.
 • 0
  anarchist 18.4.2019 00:53
  ümit sadece işkenceyi uzatır
 • 1
  sewo 18.4.2019 18:46 ~ 18:47
  umutsuz durum yoktur, umutsuz insan vardır.