9

çağımızın hastalıklarından ; suizan

çağın hastalıklarından ikincisi;
suizan ; birileri hakkında kötü düşünce

“ey iman edenler, zandan çok kaçının; çünkü zannın bir kısmı günahtır. birbirinizin gizli yönlerini araştırmayın. birbirinizin gıybetini yapmayın. herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? işte bundan tiksindiniz! allah’a karşı gelmekten sakının. şüphesiz allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.”(hucurat, 49/12)

bir müslüman diğer müslüman kardeşleri hakkında iyi niyet (hüsnüzan) beslemelidir. zira bu dinimizin gereğidir. ayrıca fitnenin def’i böyle bir tutumu gerekli kılmaktadır. birbirimiz hakkında iyi düşünmeli ve birbirimize müminler olarak güvenmeliyiz.

bir kişi hakkında iyi düşünmek ve ona güvenmek, onunla ilgili gerekli tedbirlerin alınmasına engel de teşkil etmemelidir. bu, herkes için geçerli ve hatta gerekli bir kuraldır. iman sahibi oluşundan dolayı müslüman kardeşimize güvendiğimiz ve hakkında kötü düşünmediğimiz gibi, nefis sahibi olduğumuzdan dolayı da hiç birimizin kötü bir davranış sergilemeyeceğimiz ihtimal dışı değildir. bir insan hakkında hüsnüzanda bulunmakla birlikte, ona karşı tedbirli olmak birbirine zıt hususlar gibi görülmemelidir. çünkü evham ve asılsız şüphelere yol açmamak için gerekli tedbire başvurmak daha uygundur. zira bu tedbir, hem insanı suizandan korur, hem de bu yolla günaha girmesini önlemiş olur.
esasen meali verilen ayette, kardeşliği yaralayan üç düşük davranış yasaklanmıştır:
sûizan, tecessüs (açığa çıkarma) ve gıybet. başkalarının özel durumlarını, izinleri olmaksızın öğrenmeye çalışmak, mahremiyetine girmek, genel bir yasaktır. tecessüs yasağı, bir insan hakkı olan "özel hayatın gizliliği" kapsamında, özel hayatın gizliliğinin korunmasını sağlayan fiiller arasında yer alır.

suizan hastalığından korunmanın en güzel yolu, güzel düşünmek güzel görmektir. çirkinliklere ve suizanna sevk edecek şeylere gözünü kapamaktır. böyle yapıldığı zaman güzel manzaralar ile göz, kalp ve akıl meşgul olacak; kendi ayıp ve kusurlarını görüp başkalarınınkini ise görmeyecek; kendi hatalarını ve kusurlarını bilecek başkalarının kusurları için suizan dürbünlerini kullanmayacaktır. hüsnüzan dürbünleriyle güzel şeylere bakacak. suizan ile kalbini ve aklını kirletip meşgul etmemiş olacaktır.

birbirlerine suizan besleyen kardeşlerimiz varsa, acilen kardeşinden helallik almalı ve hem kendileri hem kendi günahlarına tövbe etmeli, hem de suizan ettikleri kişiler için duada bulunmalıdırlar.

şunu da ifade etmeliyiz ki, elimizde olmadan aklımıza ve hayalimize gelen görüntülerden ve düşüncelerden sorumlu olmayız. sorumluluk ancak iradî fiiller içindir. yani insan kendi isteğiyle, kendi iradesiyle bir iş yaptığında o işin getireceği sorumluluğu da yüklenmiş olur. ancak, akla gelen kötü şeylerde kişinin iradesi söz konusu değildir. yani, siz kendi iradenizle kötü şeyler düşünmeye karar vermiş ve bunu icra etmiş değilsiniz. dolayısıyla bu konuda bir sorumluluk da taşımazsınız. bunları şeytanın bir vesvesesi bilip üzerinde fazla durmamak gerekir.

 • 0
  anarchist 7 ay önce
  suç hep şeytanın
 • 0
  dusunenfasulye 7 ay önce
  hüsnü zan varken suizan neden??..
  0
  sevde 7 ay önce
  malesef hüsnü zan ile memur olmamız gerekiyorken bu haldeyiz
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1887 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..