amerika ypg'yi pkk'ya karşı savaştırabileceklerini söyledi

  12
  mkll 15.2.2018 14:46
  milli savunma bakanı nurettin canikli, abd savunma bakanı james mattis'in kendisine 'ypg'nin pkk'ya karşı savaştırılabileceği' söylediğini aktararak, "biz de bunun mümkün olmadığını söyledik. pyd ve ypg'nin sdg içerisinde tamamen temizlenmesi gerektiğini ifade ettik" dedi.

  kaynak
 • 1
  babasikilikli 15.2.2018 14:51 ~ 14:51
  kardes kardeşi niye vurun amk.doner bizi vururlar
 • 0
  8bit 15.2.2018 14:53
  aşçı, uşak, bahçıvan işine dönmesin
 • 0
  hayalperestgezgin 15.2.2018 15:20
  pentagon sırf teröristler için 500 milyon para ayırdı. sizce onlar birbirini vursun diye mi ayırdı. yoksa tüm güçleri ile bize saldırmaları için mi ?
 • 2
  jin 16.2.2018 17:38 ~ 17:40
  herkesin bildiğini gibi ypg-pkk birdir,kürt politikası ırak ve suriye de terör bahanesi ile boşaltılan yerleşim yerlerine yerleşir ve yıllar içerisinde o bölgenin demografik yapısını değiştirir ve sanki her zaman oralar onlarınmış gibi orada hak iddia ederler ve savunmak isterler.uzun süredir taktik budur.türkiye bu taktiği çooook öncelerden beridir görüp dillendiği halde güç olarak elinden bir şey gelmediğinden(e dünya kamuoyunda kulis yapacak billur da mevcut değil) kendi söyledi kendi dinledi.şu an gelinen durum da türkiye güçlendi kabul ancak asıl müdahale sebebi o meşhur bıçak kemiğe dayanması durumuna geldi.bundan ilerisi artık sınırlarımızda bir kürt devleti kurulması olacaktı ki buna müdahale edildi.
  açıklamalara gelirsek; olabilir veya olmaz demek yerine bu açıklamanın sebebini irdelemek lazım.iki ihtimal üzerinde duruyorum,
  1. ihtimal : ypgyi, uluslararası kamu oyunda terörist kabul gören pkk ile savaştırarak hem türkiye'nin argümanı olan ypg-pkk birdir mevzusunu bitirerek uzun yıllardır amaçladığı orta doğuda kendi güdümünde ki bir kürt devletinin meşru kurucu oluşumunu peydah etmek.bu olasılığı gördüğünü düşünmek istediğim devlet yöneticileride şimdilik bunu kesin olarak reddetmişlerdir.
  2. ihtimal : türkiye'nin afrin operasyonuna başlaması ve şimdilik gösterdiği dik duruş elindeki mevcut kürt devleti oluşturma gücüne ciddi zararlar verebileceğinden çekinerek kendilerine hiçbir zararı olmayacak ufak bir geri adım göstergesidir.

  her iki ihtimalde de türkiye'nin bu süreci çok dikkatli yönetmesi gerekmekte.zaten bu sürecin yanlış yönetilmesi demek sonraki aşamanın 40 yıldır süren bu boktan mevzunun istemediğimiz şekilde sonuçlanması demek olacaktır.

  şuan bize düşen muhalefet,iktidar kim olursa olsun mevzunun vatanın selameti olduğunu düşünerek hareket etmesi ve kuyruğu dik tutarak operasyonun devamı ve selametini desteklemektir.operasyon istediğimiz gibi tamamlansa dahi belki bir sonuç çıkmayacaktır ama ciddi bir zaman kazanacağımızı düşünüyorum.o zamanda da belki aklı selim,uluslararası siyaset nedir ve nasıl yapılır bilen ve öğrenmiş bir iktidar olur da o zamanı iyi değerlendirir.
  0
  yavuzsultanmehmet 16.2.2018 22:37
  her iki ihtimalde de türkiye'nin bu süreci çok dikkatli yönetmesi gerekmekte.

  hangi süreç dikkatle yönetildi ki allahını seversen :)
 • 1
  ruhuterbiyesizadam 16.2.2018 22:35
  çıkardıklarında görürsünüz, turbun büyüğü heybede bekliyor, şimdilik zaman kazanmaya yönelik kafa bulma harekâtı yapıyorlar
 • 0
  i124 17.2.2018 03:07
  operasyonu sulandırmaya çalışıyorlar
 • 0
  oziberg 23.2.2018 06:13
  yılanı yılana vurduracakları yalanı işte