4
sümer mitolojisi
sümer mitolojisi, sümerler'in yıkılışlarına kadarki dönemde din ve bilimle ilgili kültürünü içerir. birçok tanrı ve tanrıçaları vardır ve onlar sümer mitolojisini oluşturur. bu tanrılar ve tanrıçalar yaradılış destanı, tufan hikayesi gibi edebi eserlerinde açıkça belirtilmektedir. sümer mitolojisine ait birçok figürün kısmen veya değişerek babil sürgünü sırasında yahudi kültürüne geçtiği, oradan da değişik dini inanış ve kültürel anlatımlara kaynaklık ettiği düşünülmektedir.

örneğin, yorulmak bilmeden gezen güneş tanrısı utu her şeyi görür, adaleti korur, insanlara yardım eder. bilgelik ve su tanrısı enki insanların ve sihirbazların koruyucusudur. venüs yıldızını simgeleyen tanrıça inanna aşıkların ve savaşçıların koruyucusudur.

bazı sümer dini hikayeleri, benzer şekillerde daha sonraki dönem ortadoğu dini anlatıları ile benzer karakter ve anlatım özelliklerine sahiptirler. örneğin nuh ve tufan anlatısı gılgamış destanı ve deluge miti ile bağlantılanır. yahudi yeraltı karakteri şeul sümer ve babilde tanrıça ereşkigal tarafından yönetilen kigal ve babilli eşdeğeri ölüm tanrısı nergal ile ilişkilendirilir. sümer uzmanı samuel noah kramer sümerlerde, arapça ve ibranicede önekler üzerine bir kitap yazmış ve benzerlikleri ortaya koymuştur.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...