depresyon bir sorun mu yoksa başlangıç mı?

  9
  bustapolito 7.4.2020 02:09 ~ 17.4.2020 01:48
  ilk önce depresyonun tanımını belirtmek isterim kendi dilimin vardığınca ; depresyon bir insanın içinde bulunan çıkılmayan bir "kara delik" olarak tanımlayabiliriz. insanın anlık kendini kötü hissetmesi bir depresyon belirtisi değildir. depresyon dediğimiz hastalığımız insanın tamamen geçmişten, gelecek kaygısından veya yaşanılan, yaşanılacağını düşünülen tamamen içsel olarak düşündüğümüz bir hastalık olarak tanımlayabilirim.

  gelelim depresyon hastalığının belirti ve açıklamalarına...

  depresyon, son derece insanın kendini kötü hissettiği yukarıda belirtmiş olduğum açıklamalar gibi içsel bir durumdur bu durumdan kurtulmak adına gerek psikoloğa, gerek kendi çevremize danışmak bizim en büyük hakkımız ve yaptığımız eylem olarak tanımlanabilir depresyon geçer mi ? evet geçebilir, insanın tamamen kendi içsel durumlarına kalmış bir durum diyebilriz.
  bu tür durumlar da yapılacak olan tabiki en yakınınız ile durumu paylaşmak, belirtmek bir nevi dertleşmek olabilir, en kötü ihtimalleri düşünerek yani başka insanların durumlarını düşünerek bunu en aza indirgemek fazlası ile mümkün. eğer ki siz depresyonunuzu bir sevgi ile veya tatmin edecek bir duygu ile beslemeye kalkarsanız veya herhangi bir durum yaşamadan depresyon da olmadan tamamen o duygular ile beslenmeye çalışırsanız yaşanılanlardan ötürü bu durum size yine aynı yola yani depresyona çıkaracaktır ve bu içiniz de yıkımın ötesin de duygular beslemenize neden olur... demek istediğim o ki kesinlikle ve kesinlikle depresyon da iseniz bu içsel durumu unutmak adına başkaları ile duygu paylaşımı yapmayın kaybeden yine olumsuz herhangi bir durum da siz olursunuz ve içsel sesleriniz size kaosa açıkçası intihara bile sürükleyebilir.

  bu durumdan kurtulmak adına yapılması gerken en içsel yapı ise kendi içselliklerinizi dışarıya çıkarmak ve kendiniz ile konuşarak veya yardım almak olabilir, evet bir insan size iyi gelebilir sevdiğiniz varlık içsel seslerinizi kontrol ediyor olabilir ve acınızı hafifletiyor olabilir fakat hayata baktığınız da hiç bir zaman olumlu düşünmekte çare getirmez olumsuz düşünmek aynı zaman da sizi güçlendirecektir, zorluklar yaşamak elbet güzeldir fakat dengeyi bulmak gerekir. zaten mutluluğun değerini yaşanılan mutsuzluklar sayesin de yani olan olumsuzluklar sayesin de ölçüp biçiyoruz ve içsel seslerimizi bu şekil de kontrol edebiliyoruz.

  hayatta her zaman bir şeylerin değerinin acılar çekerek bilinmesi gerektiğini savunuyorum, en basit örnek olarak size bir çanta dolusu parayı önünüze koyarsam nasıl değersizleşirse hayatta ki acılar, görülmesi gereken durumlar da böyledir aslın da.. hayatta en önemlisi ise destekçinizin olması yani tabiki tek yaşamak en önemlisidir fakat bu genç yıllarınız da ayakta kaldığınız süreçler de sürer bunun haricin de yaşlılıkta ise bu durum daha zordur. her şey aslın da bizimle başlayıp bizimle biter diyebilirim. tabiki bu süreçte her insanın görüşü farklıdır kimisi bu dönemsel diyebileceğimiz depresyonu kafaya çok fazla takmaz 6 ay gibi bir sürede atlatır kimisi ize yıllar hatta ömür boyu sürebilir tamamen yeni bir görüş açısı kazanmakla alakalı bir durum diyebilriiz.

  basit bir örnek vermek istiyorum bu konu ile ilgili bir normal çalışan düşünelim asgari ücretle veya işte onun bir tık yukarısı ile çalışıyor bu insanın kendisini sorgulamasına gerek yok ben neden zengin olmuyorum diye çünkü gelir ve gider aralıkları belli fakat ticaret ile uğraşan bir insan için bunu söylemek mümkün değil, risk aldığından ve büyük sorumluluklar aldığından dolayı tabiki daha fazla kazanması mümkün olacaktır bu durum da öyle. önemli olan doğal yollar ile bunlardan kurtulmak ilaç ile, hap ile haplar ile bundan kurtulmak belirli dönem aralıkların da sizi iyi hissettirecekir, açıkçası her şey kafadan başlayıp kafa da biter... çaresizlik insanı her şeye sürekler, depresyona, üretmeye, çalışmaya aklınıza gelen her şeye sürükler kimisi için iyi olur kimisi için ise kötü krizler de bu yüzden önemlidir ya büyürsünüz ya da küçülür, tamamen nasıl yaklaştığınıza bağlı bir durum.
 • 1
  kayipunicorn 7.4.2020 03:05
  başarılı bir yazı 👌
  0
  bustapolito 8.4.2020 23:02
  çok teşekkürler.
 • 0
  cagrialaf 7.4.2020 10:41
  geçene kadar 30 günlük alışveriş yapıp sürekli evde uyuduğum görülmüştür.