11

sevmekten önce sevmek

yaşlanıncaya ya da ölünceye dek, hep bir şeyin hasretini çekeriz. bu şey sevgi. karşılıksız sevginin bedeli, ya kırışık suratlar ya da tertemiz bir kefendir. çünkü, sonunu bilmeden çıktığımız bu yolda, ya ayrılıklar bırakmaz peşimizi ya da ayrı kalamadıklarımız. bu nedenle insan sevmeden önce, başka şeyler sevmeliyiz.

bir bahçe düşünün; kırmızılığını, beyaz çizgilerle vurgulayan güller; güneş altında parıldayan, koyu yeşil çimenler; kökleri toprağı okşayan akasya ağaçları ve bunların içinde, etrafını şaşkın bakışlarla seyreden bir sincap. hiç bir şeyin farkında değilsiniz, elleriniz teslim olmuş bir ruh gibi, güllerin üzerin geçiyor ve parmaklarınızı gülün içinde gezdiriyorsunuz. o kadar mağrur bakıyorsunuz ki güle, sanki o mevsim bir daha hiç gelmeyecekmiş gibi. bu sizin, son baharınızmış gibi gelecek. ilk değil ama son olacağı kesinmiş gibi. bir günün sabahına karlar ile uyanacaksınız. hemen koşup güle bakacaksınız, fakat çok geçtir. zemheri yorgan yapmış gül, beyaz çizgilerini kaybetmiş, eski kırmızılığını yitirmiş o sabah. o sabah ki, ayrılıktır vaktidir; bir sonraki bahara. güle olan sevginiz, gülü acı olan sondan kurtaramaz, fakat sonraki baharda tekrar doğmasını sağlayabilir. 


sevgi, ayrılığın bir başka adıdır. ölüm ayırır, vehim ayırır, his ayırır... fakat ardınızda bıraktığınız sevgide bir umut kaldıysa, bu her yere yayılır. başka ayrılıklara bir parça sevgi bırakırız. ve olan yine başka ayrılıklar, başka zemheriler olur. 

sevgi, tanrı tarafından insana nakşedilmiş, bir duygu gibi. insan kendisine doğuştan bahşedilmiş bu kutsal şeyi kullanma konusunda çok acemidir. sevmek'ten önce, sevgi duyulmaz; sevgi duymadan önce sevmek olmaz. bir şeye sevmek gibi zarif ve kudretli bir fiili yüklemeden önce, onu sevmeliyiz. sevgi duymadan sevmek, gözleri kapalı yürümek gibidir. rastgeledir. o şeyi, önce sevmeli, onu hissetmeli, ellerle değil nefes ile kavramalı... o zaman sevmek yürürlüğe girer. işte o zaman bütün ayrılıklar bir anlam bulur, ayrılıkların bıraktığı tohumlar (oğul/kız), başka sevgilerle son bulur. 
 • 0
  suprisenigga 11 ay önce
  çok güzel yazılmış. sadece sevginin tanri vergisi olduğunu düşünmüyorum. onun dışında herşey güzel
  0
  ghostrider 11 ay önce
  yorumun için teşekkürler nigaa!!
  0
  gamzelix 11 ay önce
  cok guzel bi yazi cok yararli gercektten cok guzel anlatmissiniz ahh sevmek....
 • 0
  incekalem049 11 ay önce
  klavyene sağlık
  sevgi kavuşmaktır :) +
  1
  ghostrider 11 ay önce
  eywallah kalem kardeş :)
  0
  incekalem049 11 ay önce
  :) +
 • yazmak üzerine

  deneme, makale, fıkra gibi konular hakkında yazıların yazıldığı bölümümüzde amaç öğretmeyi ve bilgilendirmeyi gütmektedir.

  193 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ghostrider
  plumerion

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • =>konu dışına çıkılması yasaktır.

  =>paylaşılan yazılar bölümle alakasız ise kaldırılır. 

  =>+18 paylaşımlarda +18 ibaresi işaretlenmelidir.

  =>küfür, hakaret vb. söylemler kesinlikle yasaktır.

  =>yazarlar uzman olduğu veya deneyimi bulunduğu konular hakkında yazılar yazmalıdır.

  =>yazılan yazının mutlaka bir başlığı olmalıdır.