5

islamofobikler haklı mı?

ön not :4 haziranda ingilteredeki terör saldırısı ile ilgili bir şey uzun uzun uğraşamam diyen için özet geçiyorum
özet : puvolar şimdi saldırı oldu ya bizimkiler iyi oldu gebersin ipneler tarzı şeyler diyor.adamlar müslümanlardan korkmakta haklı olabilir mi sizce ?
----------özet sonu --------

4 haziran 03:28

az önce ingiltere'de terör saldırısı oldu. tam olarak ne olduğu hakkında fikrim yok çünkü haberlerin içeriğini okumadım henüz. sanırım yine kamyonet ile birilerini ezmişler ve sonrasında başka şeyler daha olmuş.

şu aralar yabancı ülkelerden kişilerin olduğu bir sitede takılıyorum .
saldırıyı ilk oradan öğrendim . hepsi olmasa da çoğu müslümanların hepsinin kötü olduğunu söylüyor .aksini iddia ettiğimde 2 kişi hariç olumlu bir şey söyleyen olmadı.

o olumlu dediğim de "müslümanların hepsi kötü olmayabilir ama kötü olanları diğerlerini de kötü gösteriyor" tarzı şeyler.

birisi 'ramazan being ramavan' diye iğrenç bir kelime oyunu yaptı.gerçi bu yeni bir şey değil.

dinlerin kullanıldığını ve onlara inananların salak olduğunu çünkü dinin peşinden gittiklerini söyleyen de vardı.islama karşı değil direkt tüm dinlere karşı.

müslümanların öldürdüğü kişilerden sonra nasıl önyargılı olmayalım ki diyenler vardı.

birisi bu saldırının sahte olduğunu söyledi ama başkası arkadaşının karısı ve 2 çocuğuyla beraber orada olduğunu ve şu an hastanede olduklarını söyleyince pek dikkate alınmadı tabi. aslında haksız sayılmazdı ben az biraz ikna oldum.

uzun uzun konuştuk ama önemli olan kısım bence burası değil

bu tartışmalardan sonra bir gazetenin facebook sayfasına girdim. yorumlarda memnun olduklarını belirten insanlar vardı. hep bize mi olacak allah onları kendi silahlarıyla vursun diyorlardı.çoğu nefret içeren söylemlerdi.

"az önce bunları mı savunuyordun" dedim. bizim ülkemizde olunca eyvah eyvah onlarda olunca ohh !

bu mu bizim insanlığımız? müslümanlığı geçtim insanlık ayıbı .ha tamam ingilizler bizi umursamaz hatta kötülüğümüzü ister orospu çocukluğu yapar ama ne bileyim.sokakta yürüyen ingiliz ölünce intikam almış gibi sevinmek saçma geldi.

bu saldırılarla onlar islamafobiyi yaymaya hızla devam ediyor ama biz de gerçekten müslümanlardan korkmalarını gerektirecek yöne doğru gidiyoruz...

sizce korkmakta haklılar mı ?
 • 2
  pcghost 1 yıl önce
  yıllardır batı taraflı zülüm çeken islam dünyasının çiçekli böcekli olmasını beklemek hayalperestliktir
  0
  oschemat 1 yıl önce
  zaten yazdım oraya orospu çocukluğu yapıyor olabilirler diye . yine de ölülerine üzülmesek bile sevinmekte gerekli değil.
  0
  pcghost 1 yıl önce
  tarihe dayanan bir düşmanlık benimde hoşuma gidiyor ölmeleri içten içten bunu gizleyemiyorum ki biz sevinsekte üzülsekte bir bok değişmeyecek o yüzden takmaya gerek yok iyi günler
  0
  oschemat 1 yıl önce
  iyi günler.herkesin kendi görüşü sonuçta bi şey diyemem .
 • -2
  bizanskurdu 1 yıl önce
  beyinleri yıkandığı için kendilerince haklılar. mesela türkler de kürtlerden korkuyor
 • 1
  darkier 1 yıl önce
  islamofobi'nin kökünde kin, nefret gibi duygular vardır ve bu duygular genellikle empati gerektirmez. bana göre tek taraflı düşüncelerin hepsi yanlıştır ve yapılmaması gerekir. o yüzden islamofobi ve benzeri davranışların hepsi yanlıştır ve doğru bulmuyorum.

  müslümanlardan korkmalarına gelecek olursak eğer günümüz durumuna bakacak olursak haksız sayılmazlar. çünkü her ne kadar araştırmacı kesim olsa da ışid tarzı islam'ı karalayan toplulukları duyup, görüyorlar ve bu da onları ister istemez kötü düşünceye iteliyor. kısaca başlıktaki soruna hayır, sondaki soruna ise üzülerek evet diyorum.
 • 1
  filozofunsakali 1 yıl önce
  islamafobiyi arttıran tek unsur müslüman teröristlerin fazlaca olması ve sürekli eylem peşinde olması. ama islamafobiyi salakça benimseyen batı devletleri de ayrı bir aptal. özellikle amerika. amerikan halkı bizim askerin orada ne işi var diye sormuyorsa demek ki halk da savaş istiyor. ben islamafobiden daha çok amerikan sömürgeciliğinden ve avrupa devletlerinin ani tavır değişikliği yaparak birleşip tepki göstermesinden korkarım. dünyada islamafobi çok haksız bir durum değil bana kalırsa fakat sadece islamdan korkmak da aptallık amerika varken. islamafobinin varlığı haksız olmasa da avrupa ve amerikanın götlükleri yokmuş gibi davranmak da bu devletlerin halkının iki yüzlü olduğunu, masum olmadığını gösterir.
 • 0
  ananyamus 1 yıl önce
  egerki bir yerden gider kuranin turkce tefsirini okursaniz hakli olduklarini ne kadar sapikca seyler yazildigini goreceksiniz. fakat biraz sorgulayip arastirdiginizda gercek kuranin o olmadigini ogrenmeniz zor degil.
  0
  edige 1 yıl önce
  nasıl yani kuran değiştirildi mi?
  0
  ananyamus 1 yıl önce
  seninle tartismistik bu konuyu. arastirmak yerine alim hoca herkes falan demistin yanilmiyosam. 19.sistemini arastirirsan ayet bile eklendigini goreceksin
  1
  edige 1 yıl önce
  o zaman sen kafirsin

  rabbinin sözü doğruluk ve adaletle tamamlandı. onun sözlerini değiştirebilecek [hiçbir şey, hiçbir kuvvet yoktur.) 115

  kur'anı biz indirdik, elbette yine onu biz koruyacağız.) 9

  kur’an, eşi benzeri olmayan bir kitaptır. ona önünden, ardından [hiçbir yönden, hiçbir şekilde
  bâtıl gelemez ilave ve çıkarma yapılamaz. çünkü o, kâinatın hamd ettiği hüküm ve hikmet sahibi allah tarafından indirilmiştir.) [fussilet 41-42
  0
  ananyamus 1 yıl önce
  ozel bir buyuyle korunmuyor, matematik kodlamasiyla korunuyor. korunmuyor demedim. ve korundugu icin tevbe suresinin son 2 ayeti disarda kaliyor..
  ben kafirim kabul arastirmayan musluman yobaz
  0
  edige 1 yıl önce
  de ki: bu kur'anın bir benzerini ortaya koymak üzere insanlar ve cinler toplanıp, birbirine destek de olsalar, yemin olsun ki yine de benzerini ortaya koyamazlar.) 88 [14 asırdır, din düşmanları, hâşâ allahü teâlâyı yalancı çıkarmak için uğraşmışsa da yapamadılar. 19 cular da bunu yapamaz.
  0
  edige 1 yıl önce
  allahın kelamından öte kelam mı var?
  0
  ananyamus 1 yıl önce
  bende ayet attim dikkatini cekerim. ayrica tanri korunuyor demis, nasil korundugunu soyluyorum inkar etmiyorum.
  0
  ananyamus 1 yıl önce
  83:18 doğrusu, iyilerin kitabı illiyyun'dadır.

  83:19 illiyyun nedir bilir misin?

  83:20 rakamlanmış bir kitaptır.

  83:21 (tanrı'ya) yakın olanlar ona tanık olur.

  83:22 iyiler nimetler içindedir.

  83:23 koltuklar üzerinde çevreyi seyrederler.

  83:24 yüzlerinden nimetlerin sevinç ve parıltısını okursun.

  83:25 çeşni katılmış bir nektardan içirilecekler.

  83:26 çeşnisi misktir. yarışanlar işte bunun için yarışsınlar.

  83:27 onun karışımı tesnimdir.

  83:28 ki o, (tanrı'ya) yakın olanların içtiği bir pınardır.

  83:29 suçlular, inananlara gülerlerdi.
 • 1
  kalcasever 1 yıl önce
  islamafobi uydurulmuş planlanmış üretilmiş bir oyundur şöyle ki eğer insan fikri sonucu doğal bir süreci takip eden gelişimler sonucu bu manzara ile karşılaşsak amerikan film ve oyun piyasası bu kadar beslenemezdi doldurulmuş insanlar yıkanmış beyinler ile düşündükleri için haklılar olmayanı olmuş gibi gösterip şov yapmakta 1 numara olan dünya yöneticilerini tebrik ediyor sistemin bu şekilde işlemesi gerektiğini din üzerinden yansılayarak bu kadar başarılı oldukları için utanmalıyız hala söylenmekten ve sağda solda altı boş yorumlar yapıp tepki çekmekten ileri gidemiyoruz...
 • 1
  canki 11 ay önce
  islam dininin içini bosalttiklari yetmiyormuş gibi birde zirvaliklarla dolduruyorlar. ınancımı söyleme taraftarı bir insan değilim ve bu olaylardan sonra hiç olemez oldum. bir olaya bakıp tüm müslümanları suçlamak herkesin harcidir. her ne kadar düşünceli veya eğitim almış kişi olsa da anlık yani üstünde düşünülmeyen bir görüşü benimseyebilir ve bu artarak devam eder. şuanda tüm müslümanlar bu algılarla yaşıyor. daha dün bir arkadaşım allah diyebden korkar oldum dedi. yani bunu diyen adamda ufku geniş ve zeki birisi. ınançlı kadınlar için yurtdışı tamamen bir hayal maalesef.
 • 0
  mamiyetta 11 ay önce
  islam adını kullanarak terör estiren örgütler en çok müslümanların canını yaktı ve yakıyor ırakta günde 150 kişi ölürken ingilterede amerikada 7-8 kişi ölünce gündem olması insanları rahatsız ediyor.. ama bu iyiki oldu deme hakkıda vermez

 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  582 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  magic

  banabubade
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)
  • kural dışı açılan başlıklar değiştirilecektir.