7
herkesin ateist olduğu bir dünya nasıl olurdu? (dinin denge özelliği üzerine)
dinler hiç olmamış hatta inanç diye bir şey olmamış olsaydı.

dünya nasıl bir yer olurdu? dinler koydukları kurallar ile şuan dünya'yı denge de tutuyor olabilir mi?
 • 3
  geek 11 ay önce
  şimdi ateistler diyor ki tüm savaşların sebebi dinlerdir. dinler olmasa çok daha huzurlu bir dünya'da yaşıyor olacaktık.

  ben biraz araştırdım tüm savaşları ölen kişi sayısına oranladığınız zaman din savaşları yüzünden ölen insan sayısı %2.5'a denk geliyormuş.

  yani %97.5 dinle alakası yok. 1. ve 2. dünya savaşları buna zaten büyük bir örnek. savaşların neredeyse tamamı insanların hırsız ve güç çekişmesi sebebiyle çıkıyor.

  peki konumuza dönelim.

  dünya'daki 7 milyar insanın en az 6 milyarı inançlı. bu insanlar dini kurallar sebebiyle kötülük yapmıyorlar, yoksa bir çoğu yapacak. peki neden böyle? çünkü kötülük tabiatların da var ve din de aslında bir nevi onun için var. tabiatında kötülük yapma güdüsü olan insanları kontrol altına alabilmek.

  bence ateistler yatsın kalksın kozmoza dinler olduğu için şükür etsin :) yoksa hiçbir ahlak kavramının olmadığı bir dünya'da yaşamak kaostan başka bir şey getirmezdi. ateistlerin bile şuan çok fazla baş gösterememesinin sebebi inanan insanlara olan azınlığıdır.
 • 1
  dmrklayse 11 ay önce
  aslında tamda onun üzerine bir kitap okuyorum. günese acilan aynalar diye. bütün dünya ateist olsaydı dünyada insan kalmazdı. din insana yasama amaci verir. baskalarina yardim icin yureklendirir. din herseye ragmen hayata bir duzen verir.
  0
  bizanskurdu 11 ay önce
  ilgimi çekti kitap parası da ucuzmuş. bir bakayım kürt kardeşim.
  0
  dmrklayse 11 ay önce
  etnik koken ayrit etmem ama türkum. neden kürt dediniz?
  -1
  quicia 11 ay önce
  peki insana yaşama amacını sadece din mi verir? sizin düşüncenize göre şu an yeryüzünde yaşayan tüm ateistlerin hiçbir amacı ve gayesi olmaması gerekiyor. ve maalesef bu doğru bir düşünce değil. insan yaşama umudunu en küçük şeyden bile alabilir, maneviyatı hiç saymıyorum bile...
  0
  dmrklayse 11 ay önce
  isveç deki intiharlar ve uyusturu bagimliligi beni bu sonuca goturdu. din sadece islam degildir hindiizm budizm hatta ateistlikte bir dindir. maddeye tapmam beni onun ustune arastirmaya iter bir omur onunla oyalanirim. yasama amacim olur. bu arada elhamdulillah muslumanim
 • 0
  www 11 ay önce
  tam da "kesin herkes ölürdü, düzen olmazdı yazacaklar" yazacaktım ki yazmışlar.
 • 1
  talhababa 11 ay önce
  ahlak kuralları kalmazdı kesinlikle insanları kontrol edecek kuralda olmazdı çünkü din yok. dinin olmadığı yer ütopik bile olamaz imkansız bişi bence
 • 0
  kalcasever 11 ay önce
  dünya olmazdı başka bir gezegende 3.koloniden yazıyor olurduk
 • 1
  sp93 11 ay önce
  dinler eğer olmasaydı kazandığımız olumlu değerlerin hiç biri üzerine konuşuyor olmazdık ki elbette olumsuz değerlerde kattigı olmuştur ama körü körüne yozca cıkarımları sayesinde bilgisiz ve iyi niyetli olmayan insanların..iyi ve kötü kavramlarını tartışıyor olmazdık ya da doğru yanlış mübah olanlarla yaşardık ve yaşatırdık hayatı ve zamanı birer robottan ibaret tek düze yaşayabilirdik bencilce ki gerçekçi bakacak olursak böyle birseyin mumkun olmaması ve hiç bir zaman olmayacak oluşu da bizlerin birer robot olmayışımızdan ve duygularımızdan kaynaklanmakta duygularımız dinleri kesinlikle net bir sekilde etkilemiştir ve insanın duydugu ruhani açılar neticesinde genel kural ve kaideler yer yer degistirilerek belirlenmiştir üzerine düşündüğünüz vakit sebepleriyle birlikte dediklerimi ilişkilendirebilirsiniz zaten..bunun dışında ben insanın herhangi bir kalıba illa neden sokulması gerektiğini neden buna uğraş verdiğimizi anlayamamaktayım.. ve inanın buna objektif olarak yaklaşacak ve tarafsızca cevaplayacak birinide tanımıyorum..duygular diyorum anlıcanız..ama robotca olmayan ama aynı zamanda robotça duygular..
 • 3
  gurbet 11 ay önce
  ateizim bence dine karşı değil. sadece dini kendi çıkarları uğruna yobazlaştırmalarına karşı. ki dikkatinizi çekerim hemen hemen her dinde iyi ödüllendirilir ve kötü cezaladırılır kaidesi vardır. asıl mesele yobazların olmadığı bi dünyada dinler de ataistlerde.mutlu yaşar
  0
  hedap 11 ay önce ~ 11 ay önce
  şunu anlaman lazım önce.
  senin yobazdan bir farkın olması için ortada bulunan bir yobaz olması lazım.
  senin iyi olman için ortada bir kötü olması lazım.
  anlayabiliyor musun?
  ortada kötü olmadıktan sonra senin iyiliğin kimsenin skinde olmaz.
  iyi olmanın bir kıymeti kalmaz.
  bütün insanların mutlu mesut yaşadığı bir dünya hayallerde bile gerçek olamaz aşırı fantastiksiniz.
 • 0
  enginsedat 11 ay önce
  kesinlikle bambaşka olurdu. en azından dinler adına yapılan katliamlar olmazdı
  0
  hedap 11 ay önce
  henüz başlangıç evresindesin sanırım hala düzelme şansın var.
  bak şu (pi: dünya tarihinde 1763 savaş olmuş, sadece 123 ü din savaşı) başlığı günde aç karna bir doz oku.
 • 1
  mavi89 11 ay önce
  herkesin ateist olduğu bir dünya , elbette su an yaşadığımız dünyadan aşağı yani kalmazdı . esasen , kötülüğün derininde tamamlanmamış ve yeterlilik olmayan kisilik lerden kaynaklidir.
 • 0
  oryantalistporsuk 11 ay önce
  bir ateist atasözü derki,
  cennete inanma dünyayı cennet yap...
 • 0
  oschemat 11 ay önce
  bence ırkçılık şuankinden çok daha fazla olurdu.bir şekilde insanlar ayrıştırılırdı yine
 • 0
 • 0
  ismailabi 11 ay önce
  kötü niyet olmadığı sürece daha iyi bir dünya hayal edilemez
 • 0
  hakan1748 11 ay önce
  dünyayı dengede tutan insanlardır bu dinleri oluşturanda eğer dediğin gibi hayat olsaydı yakın zamanda din oluşurdu ama hayat gene düzenli giderdi

 • felsefe

  felsefe tartışmalarını özgürce yapabileceğiniz bölüm.

  174 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  philosopher

  adamlar
 • bu bölümde kural yok. her tartışmaya açık bir bölüm.