4
kapıkulu askerleri
kapıkulu denilen bu askeri birlik, selçuklular ve diğer bazi devletlerde oldugu gibi "hassa ordu"yu meydana getirmekteydi. bu sinifa dahil olan askerler, devletten "ulufe" adiyla maas alirlardi. burada "kapi" kelimesinin kullanilmasi ve devletten maas alan askerlere de "kapıkulu" askeri denmesinin sebebi, kapi kelimesinden bizzat devletin anlasilmasiydi. zira eskiden beri dogu ülkelerinde isler, hükümdar saraylarinin kapisinda görülürdü. bu tabir, kapi müdafaasinda bulunan askerler için de kullanilmakla beraber sadece onlara hasr edilmeyen bir kelimedir. askerler için de bu kelime kullaniliyordu. ıste bu sebepten dolayi devletten maas alan askerlere "kapıkulu askerleri" deniyordu.

kapıkulu askerleri baslangiçta devlet merkezinde bulunuyorlardi. fakat ülke genisleyip muhafazasi için hudud boylarinda kaleler insa edilince oralarda da ikamet etmek mecburiyetinde kaldilar.

osmanlı devleti, rumeli taraflarinda fetihler yapip genislemeye baslayinca devamli bir orduya ve daha fazla askere ihtiyaç hasil olmustu. bu da savaslarda esir alinan ve askeri sartlara uygun hiristiyan çocuklarinin kisa bir müddet türk terbiyesi ile yetistirilerek yeni bir askeri sinifin meydana getirilmesiyle karsilanmisti. ıste bu teskilat, kapıkulu ocağının çekirdegini teskil etmisti. kapıkulu askerleri iki gruba ayrilmaktadirlar. bunlar:

1. kapıkulu piyadesi

2. kapıkulu süvarisi.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • osmanlıyız biz

  Osmanlıyız Biz Anlı da Şanlıda Osmanlıyız Biz...

  8 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  666siyonist666

 • bizans torunlarının girmesi yasaktır.
  dini ve milli değerlere küfretmek yasaktır.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...