6

yesillicocuk- varoluş sancısı

günaydın (pi: @yesillicocuk)
varoluş sanıcısı... doğaçlama bir isim, kaliteli bir isim... bu kelimeler topluluğu, insanın aklında bir çok şey canlandırmasını ve kendi içinde felsefi bir düşünce başlatmasını sağlıyor. sadece başlık hakkında bir sayfa yazı yazabilirim bu yüzden lafı fazla uzatmadan, sen de hazırsan eğer, eleştiri yazıma başlamak istiyorum.
metnin içeriğine geçmeden önce ilk iki satırda denediğin uyum gözüme çarpıyor. aaab şeklindeki dize uyumu ikinci dizede de devam ederek bu iki dizeyi bütünleştiriyor ve çok şık bir görüntü oluşturuyor. bu uyumu, bu düşünce tarzını ben çok beğendim.
ilk dizeden başlayarak eleştirimi detaylandırıyorum güzel insan. evet, aaab uyumunu yapmaya çalıştığını şiirin geneline baktığımızda görmüştük ancak buradaki "doruğunda" sözcü, dizenin abbc olmasına neden olduğu için düzeni bozuyor. bunun dışında doruk ve zirve kavramlarının benzer olması, benim hoşuma gitmedi. dizede sanki her bir cümle sona bağlanıyor. bu, bana çok farklı ve özgün gelen bir durum olduğu için bu yapıyı beğenmş olsam da mısraları sona bağladığımda oluşan kopuk, kimi zaman anlamsız cümleler beni rahatsız etti ki genel manada dizeye baktığımızda da bu uyumsuzluğu görebiliyoruz.
sevgili güzel insan... bu şiir metnini daha çok kalbinden geçen sözcüklerle yazdığını hissediyorum. elbette kalpten gelen cümleler şiire orjinallik katar ama burada senin yaptığın hatanın şiiri tekrar incelememek olduğunu düşünüyorum.
ikinci dizedeye geçtiğimizde ilk ve son mısraları birleştirip bir cümle gibi okumanı istiyorum. benim sana bahsetttiğim uyum tam olarak bu. bu dizelerdeki aaab uyuymunu sevdim, özgün betimlemelerin de çok güzel.
son dize, diğer dizelerden kopuk bir halde. genel olarak bütün son mısralarda uyum olsa da aaab düzeni burada sürmemiş, hatta dizenin mısraları arasında da kafiye yapılmamış olduğu için bu kısımlar hakkında eleştiri yapmayacağım. dörtlük anlam olarak güzel, sanatsal bakımdan eksik, bütünsel olarak da fena değil.
sevgili güzel insan... bu şiire dair çok fazla olumsuz eleştiri yapmış olabilirim ama sen asla yazmaktan vaz geçme çünkü hata yapmadan doğruyu öğrenemiyoruz. bir sonraki eserinde görüşmek dileği ile, hoşçakal.
 • 1
  ghostrider 12 ay önce
  işte bu yaw. çok güzel bir eleştiri yazısı.
  0
  kayipunicorn 12 ay önce
  utandırıyorsun ayol skfgsgsdg
 • 0
  yesillicocuk 12 ay önce ~ 12 ay önce
  bu kadar uzun bir eleştiri yazısı beni şaşırttı doğrusu :) bana ve yazılarıma destek olduğunuz için tekrardan teşekkürler
  0
  kayipunicorn 12 ay önce
  asıl ben teşekkür ederim güzel insan.
 • eleştiri

  Eleştiri yazılarının buluştuğu bölüm...

  2 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  kayipunicorn

 • bu bölüm # bölümünün alt bölümüdür.