-3
bilim ve felsefenin kurgudan ibaret olması
Güvendiğiniz dağlara da kar yağabiliyor tabii diye düşündürten bilimsel hurafeler çıkmazıdır kendileri.
Newton'un başına düşen elma, Galileo'nun dünyanın dönmesini savunması vs. suyun sıfır derecede donması bunların hepsi bana tam teşekküllü bir sirk gösterisi gibi geliyor.

 • 0
  borav 1 yıl önce
  Newton olayı evet biraz sıkıntılı ama böyle bir genelleme yapmak hiç de mantığa uygun bir görüş değil. Bilim ve Felsefe asla kurgudan ibaret olamaz, kurmaca değildir. Bilim ve Felsefe mantık ile yürür, düşünceye tutunur.
  0
  breathsymphony 1 yıl önce
  Mantık ile yürür kabul ama bu mantığı da bizim kuruyor olmamız ayrı bir ironi değil midir?
 • 1
  thelivingdead 1 yıl önce
  Kardeşim sen okul okudunmu diye sormak istiyorum sana
  0
  breathsymphony 1 yıl önce
  Ben aslında 3 yaşındayım fikirlerimi buraya yazması için katip kullanıyorum :) cevabının verirsem rahatlayacakmışsınız gibi

  Yazdığım şeyler araştırmadan, okumadan, bilim veya felsefenin ne demek olduğundan haberim olmadan " Hadi yeaa bugün bir başlık açayım, içeriği ne olsun ne olsun insanların güvendikleri bir şey olan bilim ve felsefeye yerli yersiz atıfta bulunayım oo yeah" modunda yazılmış şeyler değil.
  Gerçi o benim açıklama kısmında bu fikri destekleyecek yeterli şey yazmamamdan kaynaklanmış da olabilir ama açtığımız içeriği düzenleyemiyormuşuz onu açtıktan sonra farkettim.
  Ayrıca bazı bilimsel verilerin daha önce keşfedilmesine rağmen çoğunun belirli bir süreç içerisinde, belirli bir döneme mal edilmesinin sebebini de bir düşünmek gerek. Teoriyi kurduktan sonra, matematiği buna uydurmak kolay bir iştir.
  Ayrıca Kostas Gavroğlu'nun Bilimlerin Geçmişinden Tarih Üretmek isimli kitabında bu fikre dair somut örnekler bulabilirsiniz.
 • 1
  lailahe 1 yıl önce
  Bilim ve felsefeyi bu kadar önemsemedigine göre baya dindar bi arkadaşımıssn heralde.
  0
  breathsymphony 1 yıl önce
  Evet güzel kardeşim muhteşem bir tespitte bulunmuşsun, bu öğle namazında dualarımın içine seni de katacağım :)

  Dipnot: Din de bir kurgu, ama bilimle kıyaslanır mı bilmiyorum. Çünkü bilim gözlemlere dayanıp kabuller üzerine kuruluyor nasıl bir saçmalıksa o yüzden ikisinin kurgusallıktaki kademesi kapışır.
 • 0
  bellafonte 1 yıl önce
  Sen sayısalcı olup fkb yapamayan ve kendini bu şekilde avutanlardansın galiba hocam. Kafaya takılacak çok şey varken bilimin yanlışlığını tartışmak garip olur.
  1
  breathsymphony 1 yıl önce
  Sizce bu konuyu beyin fırtınası bölümüne neden açtım, benim kişisel başarı ve başarısızlıklarımı konuşalım diye mi?
  Ben başlığı açalı aradan yaklaşık 5 saat geçmiş, bu süreçte 5 cevap yazılmış ve bunlardan 3'ü fikirle değil benimle alakalı şeyler. Şayet bilim ve felsefesinin kurgusal olmadığını düşünüyorsanız bu yöndeki fikirlerinizi belirtin. Benim çocukluğuma, başarı ve başarısızlıklarıma başka bir başlıkta değiniriz :)
  Ayrıca eğer bunu yazmak beni açtığım başlık hakkında söz sahibi yapacaksa, sayısalcı olup mühendislik okuyanlardanım fizik, mekanik, mukavemet kabuller üzerine kurulu.
  Kaldı ki okullarda öğretilen bilgilerle fizik kimya biyoloji yapabilmek bir başarı değil, bunların hepsi bize öğretilenlerden daha derin birikim gerektiren mevzular.
 • 0
  noauthorityforoldmen 1 yıl önce
  Izafiyet, sicim teorisi, kuantum, sosyal sınıflar, diyalektik, septik falan hep ameriganin israilin oyunu
 • 0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  kanıtla.
  0
  breathsymphony 1 yıl önce
  zamanında bu içeriği açmamın sebebi birazda ortamdaki tartışmanın kalitesinin ne düzeyde olabileceğini anlamaktı. fikirlere verilen önem ne ölçüde veya fikre karşı çıkılsa dahi kaliteli bir muhabbet mi dönecek vs. gibi. ama yorumları okuduysan fikirle değil benimle alakalı, senin yazdığında öyle. benim bunu burda kanıtlayıp kanıtlamamam bir şeyi değiştirmez.
  bilimlerin geçmişinden tarih üretmek isimli kitaba başvurursanız fazlasıyla cevap bulursunuz.
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  ılginc bir bakis acisi..


 • beyin fırtınası

  aklınıza gelebilecek her konu hakkında tartışıp, fikir üretebileceğimiz yer.

  27 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  aaronbrethorst

 • - hiç kimsenin fikriyle dalga geçmiyoruz. saçma sapan tartışmalardan bile güzel işler çıkabilir.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...