12

dünyayı değiştiren adamlar: vikingler

soğuk topraklardan gelip sıradışı gemileri ile dünyanın dört tarafını talan eden maceraperest savaşçılar onlar vikingler.. adlarında onlarca hikaye ve film çekildi ki.. dönemin arap diplomatları dahi vikingler hakkında yazılar yazdı. istanbulda bile bıraktıkları bir çok iz var. hatta amerikaya kolombtan 500 yıl önce gidip koloni kurdukları biliniyor. iskandinavya bölgelerinde kabileler halinde avrupadan uzak yaşıyorlardı. yazı kuralları olmadıkları için onların haklarında pek fazla bir bilgi yok. genellikle düzenli orduları yoktu. onlarda kadın erkek zaten herkes askerdi. sefere katılıp katılmamalarına kendileri karar veriyordu. günümüzde kadınlar vikinglerdeki kadar söz sahibi değil. kral ragnardan sonra oğulları tarihin en büyük ordularını kurmuşlardı. 3000 bin kişi kadarlardı. yeni ticaret yolları aramak için ahmet bin adnan viking kabilesine yolu düşüyor. ve bir kitabında şöyle bahsediyor; "allah şahidimdir ki böyle insan fiziğinde başka bir tür ve kavim görmedim. beyaz vücutlu kaslı ve iri adamlar. her biri hurma ağaçları kadar uzun. ama aynı zamanda allahın yarattığı en kötü kavim onlar. her gün içiyorlar. sürekli balta ile geziyorlar." stoklarındaki bira bittikleri için bile amerikaya sefer düzenleyen bir kavimden bahsediyoruz. günümüzde bir çok kelimenin kökenleri vikinglere dayanıyor. kaşif savaşçı yaşamlarına rağmen hiçbir yazılı eserleri yok. genelde sözlü eserleri var. thor ve odine inanıyorlardı. kendilerini thor ve odin için gönüllü kurban dahi ediyorlar. öldüklerinde odin'in evi "valhalla"ya gideceklerine inanıyorlardı. kral ragnar yılanlı kuyuya atılıp idam edilirken şu sözleri söylemiştir;

"odinin benim için şölen masasını hazırladığını bilmek çok güzel. yakında kıvrık boynuzlardan şarap içeceğiz. onun yanına korku sözleri ile girmeyeceğim. tanrılar beni karşılayacak. bende ölmek için sabırsızlanıyorum. ölürken gülüyorum."

boynuz onlar için önemli bir araç. içki kadehi olarak kullanıp, haberleşme aracı olarak kullanıyorlardı.

fatihin istanbul fetihindeki taktiği paris kuşatmasında kral ragnar kullanmıştır. gemileri karadan yürütmüştür.

avrupanın birçok şehrini yağmalamışlardır. ve kimseye acımamışlardır. müslüman emevi devletine çok işgal yapmışlardır. yağmalayıp, yanlarında köle ve değerli eşyaları alıp geri dönerlerdi genelde.

genelde et yedikleri bilinir fakat aksine vejeteryan beslenirler.

gün isimlerinin çoğu onlardan gelir.

thursday - torunun günü
wednesday - odinin günü
friday - frey'in günü anlamındadır.

istanbuldada onlara ait bir yazı hala ayasofyada sergileniyor.

onların savaşçılığından etkilenen roma imparatoru istanbulda bir muhafız birliği kurup onlardan koruma birliği oluşmuştur. 120 yıl boyunca istanbula gelip fazlasıyla yağmalama yapmışlardır. yakaladıkları düşmanları öyle işkence ile öldürüyorlardı ki, çoğu insan vikinglerin eline geçmektense ölmeyi yeğlerim diyorlardı. kolay ölüm onlar için asla kabul edilebilir bir durum yok.

gemileri onlar için vazgeçilemez. önünde ejderha başı ve süslemeleri ile insanın dikkatini çekmemesi elde değil. o kadar sağlam gemiler yaparlardı ki, büyük fırtınalarda bile yıkılmazdı gemileri. inanması güç ama bu gemilerle kutuplara bile gittiler. life erikson isimli viking prensi ise kolombtan 500 yıl önce kolombtan önce amerikaya ulaştı. yerliler ile çok çatışma yaşandı. erikson ismi bu aileden gelmektedir. vikinglerin new york limanına kadar ulaştığı düşünülüyor.

genellikle danimarka ve gronnland kıyısında kısmende olsa hala varlar. çok fazla ülkelere dağıldıkları ve hristyanlığı kabul ettikleri için. öz benliklerini iyi koruyamadılar.

her ne kadar günümüzde onları sadece kitaplardan okuyor olsakta, vikingler; insanlığın kısa geçmişteki en çılgın, en maceraperest, en korkusuz toplumu olarak bir çok şeyi öğrenmeye devam edeceğiz.
 • 2
  athenaa 17 gün önce
  hayranlık ve korkuyu aynı anda yaşatıyorlar
  1
  sjense 17 gün önce
  vikingler hakkında duyduğum en haklı ve en güzel yorumlardan biriydi bu.
  1
  athenaa 17 gün önce
  teşekkür ederimm😅😄
 • 2
  hurshit 17 gün önce
  fatih belki de kral ragnar hakkındaki kitapları okuyarak bunu uygulamış olabilir. zira en çok okuyan padişah diye biliyorum.
  0
  sjense 16 gün önce
  ne guzel bir yorum ve yaklasim bicimi.. evet belkide,
19 saat önce
 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  119 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ofsaytsizburak
  hellomyfriend
  sjense

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;