0

arabistan katara ultimatom çekti

10 gün süre vermiş yoksa -spoiler-demiş

1. iran'la diplomatik ilişkileri kes ve iran'daki ofislerini kapat. iran devrim muhafızları üyelerini katar'dan gönder. iran'la askeri işbirliğini sonlandır. iran'la ticarette abd yaptırımlarına uy.

2. müslüman kardeşler, deaş, el kaide ve lübnan hizbullah'ı gibi 'terörist organizasyonlarla' ilişkini bitir. resmi olarak bu yapıları terörist ilan et.

3. al jazeera'yi ve bağlantılı istasyonlarını kapat.

4. arabi21, rassd, al arabiya al-jadeed ve middle east eye da dahil olmak üzere direk veya dolaylı yoldan katar fonlu olan medya kuruluşlarını kapat.

5. türkiye'nin katar'daki askeri varlığını derhal iptal et. katar toprağında türkiye'yle askeri işbirliğini bitir.

6. suudi arabistan, bae, mısır, bahreyn, abd, kanada ve diğer ülkeler tarafından terörist olarak görülen kişiler, gruplar ve organizasyonlara her türlü yardımı kes.

7. suudi arabistan, bae, mısır ve bahreyn tarafından aranan teröristleri teslim et. mal varlıklarını dondur. hareketleri ve finansal durumları ile ilgili istenen bilgileri paylaş.

8. başka ülkelerin içişlerine karışmayı kes. suudi arabistan, bae, mısır ve bahreyn vatandaşlarına katar vatandaşlığı verme. katar vatandaşlığı bulunanların kendi ülkelerinin yasalarını ihlal etmeleri durumunda pasaportlarını iptal et.

9. suudi arabistan, bae, mısır ve bahreyn'deki muhalif gruplarla tüm ilişkileri kes. katar'ın bu gruplarla önceki ilişkileri ve bu gruplara sunduğu desteğin tüm belgelerini teslim et.

10. katar'ın politikaları nedeniyle son yıllarda yaşanan can ve mal kayıpları için tazminat öde. tazminat miktarı daha sonra katar'la birlikte belirlenecek.

11. askeri, politik, sosyal ve ekonomik olarak diğer körfez ve arap ülkeleriyle 2014'te suudi arabistan'da belirlenen çizgiye gel.

12. tüm talepler katar'a ulaştıktan sonra 10 gün içerisinde kabul edilmezse, talep listesi geçersiz olacaktır. bu döküman, katar'ın talepleri kabul etmemesi durumunda ülkelerin ne yapacağını açıklamaz.

13. taleplerin kabulünden sonra ilk yıl için aylık denetimlere razı ol. ikinci yılda her çeyrekte, takip eden 10 yılda ise yıllık denetimleri kabul et.
 • 0
  www 1 yıl önce
  başka?
  0
  birakinlanbeni 1 yıl önce
  daha ne olsun reis. bir arkanı dön işim var dememiş.
 • 0
  happy03 1 yıl önce
  ms1 : 1,60 ms2 : 2,30 dünya savaşı : 3,85

 • haberler

  haberlerin paylaşıldığı bölüm.

  117 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  sadurra

  canki
 • yapılabiliteler:


  - haber linkleri paylaşılabilir.

  - haber videoları, fotoğrafları paylaşılabilir.

  - haber yazıları paylaşılabilir.

  - yazarlar video ve fotoğraf destekli olarak kendi haberlerini paylaşabilirler.

  paylaşım yapılırken dikkat edilmesi gerekenler:

  - tarih vermekten çekinmeyin.

  - abartıya kaçmayan, açıklayıcı başlıklar kullanın. 

  - link paylaşımına ''yorum'' eklemek istediğinizde başlığa önce haberin ne olduğunu yazıp eğer yorumunuz kısaysa yorumunuzu parantez içerisinde belirtmeniz çok çok rica olunur. 

  örnek: kızılay avm'de şüpheli paket panik yarattı (nereye gidiyor lan bu ülke?) 

  yani başlığa ''ülke nereye gidiyor beyler?'' şeklinde sadece yorumunuzu yazmayın. gireceğimiz link'in ne olduğunu bilelim biz. 

  - ''ya kardeşim ben bir haber okudum, valla içim çok dolu, ben şuraya sayfalarca yardırmak istiyorum'' diyorsanız haberi ''yazı'' formatında paylaşın ve lütfen başlığınız haberin ''ne olduğunu'' söylesin. yazıda ise önce kaynağı belirtip ardından yorumunuza geçin.

  örnek:

  başlık: ''kızılay avm'de şüpheli paket panik yarattı''

  yazının ilk cümlesi: (kaynak) abuksabukhaber.com/haberler/ankara/avm/bomba

  yazının devamı: ya ben bu ülkeyi anlayamıyorum kardeşim...

  bunu neden istiyorum? çünkü bu bölüme giren kişinin ilk amacı ''haber'' okumak. o yüzden önce haberi okuyup sonra sizin yorumunuzu görmeli.


  - link'i paylaşıp içeriği ekledikten sonra sanki içeriği ekleyen siz değilmişsiniz gibi paylaşıma girip yorum yapmak da bir seçeneğiniz, siz bilirsiniz.


  uyarı: bölümle alakasız ve reklam kokan içerikler silinecektir.