3

vejetaryen birisi, yılda bir milyon litre su tasarrufu yapıyor.


marketlerden aldığımız etler bir yerlerden gelmektedir. bu yerler; çiftliğe, ekine ve suya ihtiyaç duymaktadır. işte şimdi bu etlerin serüvenine farklı bir noktadan bakacağız.
(-spoiler-)

450 gramlık eti yenilebilir bir hâle getirmek için yaklaşık olarak dokuz bin litre su harcanmakta. tabii bu sayı; hayvanın bakımınından tutun, yediği samana kadar her şeyi kapsıyor. mcdonald's gibi bir şirketin günde seksen altı bin kilo et harcadığını göz önünde bulundurduğumuzda, harcanan su da yaklaşık olarak üç milyar galon suya tekabül ediyor. (1 galon = 3.78 litre)

sadece tek bir tavuk da -yenilebilir hâle gelesiye kadar- yaklaşık olarak bin dokuz yüz litre su harcamaktadır. tavuğun içtiği sular, kümesin bakımı ve tavuğun yediği buğdayların -başak iken- harcadığı sular dâhil.

sayılar her ne kadar çok yüksek olsa da ayrıntıya girildiği için çok çarpıcı gelmemiş olabilir fakat durum bu. makalenin ana fikri "hadi vejetaryen olalım!" değil, yani en azından benim gütmüş olduğum amaç bu değildi. sadece kulak dolgunluğunuz olmasını istedim, o kadar. ayrıca kaynakça kısmındaki water.usgs adlı siteye göz atmanızı tavsiye ederim.

kaynakça:
sebzeler, meyveler ve diğer birçok ürünün harcadığı su miktarları
zmescience
newscientist

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.

 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  422 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ibrahimisbilir

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik