vejetaryen birisi, yılda bir milyon litre su tasarrufu yapıyor.

  3
  darkier 12.9.2018 15:33

  marketlerden aldığımız etler bir yerlerden gelmektedir. bu yerler; çiftliğe, ekine ve suya ihtiyaç duymaktadır. işte şimdi bu etlerin serüvenine farklı bir noktadan bakacağız.
  (-spoiler-)

  450 gramlık eti yenilebilir bir hâle getirmek için yaklaşık olarak dokuz bin litre su harcanmakta. tabii bu sayı; hayvanın bakımınından tutun, yediği samana kadar her şeyi kapsıyor. mcdonald's gibi bir şirketin günde seksen altı bin kilo et harcadığını göz önünde bulundurduğumuzda, harcanan su da yaklaşık olarak üç milyar galon suya tekabül ediyor. (1 galon = 3.78 litre)

  sadece tek bir tavuk da -yenilebilir hâle gelesiye kadar- yaklaşık olarak bin dokuz yüz litre su harcamaktadır. tavuğun içtiği sular, kümesin bakımı ve tavuğun yediği buğdayların -başak iken- harcadığı sular dâhil.

  sayılar her ne kadar çok yüksek olsa da ayrıntıya girildiği için çok çarpıcı gelmemiş olabilir fakat durum bu. makalenin ana fikri "hadi vejetaryen olalım!" değil, yani en azından benim gütmüş olduğum amaç bu değildi. sadece kulak dolgunluğunuz olmasını istedim, o kadar. ayrıca kaynakça kısmındaki water.usgs adlı siteye göz atmanızı tavsiye ederim.

  kaynakça:
  sebzeler, meyveler ve diğer birçok ürünün harcadığı su miktarları
  zmescience
  newscientist