5
kitaplar insanlara bir şeyleri yutturmak için en güçlü silahlardır
bundan da özellikler boş beyinler etkilenir. 15-18 yaşında henüz dünyaya dair fikri olmayan insanlar okudukları/karşılaştıkları ilk fikirleri benimsemeye başlarlar. çünkü gerçekten herhangi bir fikirleri yoktur ve düşünecek zamanları da olmamıştır. alır eline bir kitap -o zamana kadar kitabı sadece test kitabı zanneden birey- orada yazan şiirsel anlatımdan etkilenir ve onu kendi fikirleriymiş gibi savunmaya başlar. fikrin doğruluğunu ya da yanlışlığını tartışacak durumda değildir çünkü asla orada yazanları çürütecek bilgiye sahip değildir. gittikçe aksi fikirlere karşı antipati besler ve onları duymaktan kaçar. sahiplendiği fikir yanlış olsa bile bunu kabullenmekten korkar kaçar tüm gerçeklerden. bu yüzden boş beyinler daha kolay etkilenirler işte.

o yüzden insanlara bir fikri yutturmaya çalışıyorsanız kitap yazın. beyinleri yeterince boşsa hemen kabullenirler ve sizden önce o fikri savunan bireyler olurlar.

bu yüzden bu kadar birbirinden zıt ve bağnaz insanlar görüyoruz. bir de buna sosyal medyanın kirliliği katılınca karşımızda mongollaşmış insan sürüsü buluyoruz.

o yüzden her fikre açık olmaya gayret etmeli her açıdan bakmaya çalışmalı işte o yüzden bir fikirde sabit kalan kitapları değil her fikirden kitapları okumaya çalışmalıyız.
 • 1
  huseyinargun 1 yıl önce
  fazla kötümser olmuş ama haklılık payı var.
 • 1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  zaten yılda ortalama 1 kitap okuyan bir toplumuz bu yazıdan sonra oda okunmayacak :). okuyun millet ama tek bir fikri savunan kitaplar okumayın karşıt görüş kitaplarınıda okuyun . daha sonra hangisinin haklı olduğuna siz karar verin . örneğin ömrü boyunca sadece müslüman yazarlar tarafından yazilan islami kitaplar okuyan bir kişinin hristiyan olmasıni bekleymezsiniz okuyup karşılaştirmasi lazim
 • 0
  yusufir 1 yıl önce
  valla doğru. üniversitelerde yoldaş al oku diyenlerin önerdiği kitaplar da çoğunlukla bu tarz yollara saptiriyor.
 • 1
  keyiftuccari 1 yıl önce
  haklilik payi var


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...