apollo sayesinde üretilmiş bazı süper teknolojiler

  8
  aydakigunes 29.9.2019 18:19 ~ 18:20
  tarihin en önemli uzay yolculuklarından biri olan apollo 11, ay hakkında aydınlatıcı çalışmalarının yanında bugün sıklıkla kullandığımız bir sürü eşyanın da icat edilmesine neden oldu.

  akülü matkap
  şarjlı ev aletleri üreticisi black&decker, şarjlı bir matkap piyasaya sürdü. ardından nasa, ayın yüzeyinden kaya örnekleri çıkarmak için bu şirket ile çalışma kararı aldı. şirket, nasa için şarjlı elektrikli tornavidalar ve akülü aletler üretti. bu çalışmalar sonraki süreçte tıp sektöründe de hayli popüler hale geldi.

  nike air sneakers
  astronotların ayda kolayca yürüyebilmesi için giydikleri ayakkabı şok emilimli ve destekli olmalıydı. bu sayede astronotlar kayaların üzerinde stabil ve yüksek hareket kontrolüne sahip olabilirlerdi. bu doğrultuda çalışmalar yürüten al gross adlı bir apollo mühendisi, kısa bir süre sonra dünyadaki spor ayakkabılarına yenilikçi tasarımın uygulanabileceğini fark etti. sonrasında geliştirilen ayakkabı teknolojisi nike tarafından kullanılmaya başlandı.

  mr
  60'lı yılların ortalarında nasa bilgisayarların ayda çekilen görüntülerini iyileştirmek amacıyla dijital görüntü işleme sistemi geliştirdi. bu sistem günümüzde mr olarak bildiğimiz görüntüleme sistemidir. günümüzde özellikle tıp sektöründe çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

  güneş enerjisi
  güneş panelleri ilk kez uzaydan ilk görüntüyü çekme başarısı gösteren pioneer 1 explorer 6'da 1958 yılında kullanıldığında tanınmış oldu. apollo'nun pilleri için denenen güneş panelleri başarısız olmasına karşın güneş panellerinin dünya çapında kullanılmasına yol açtı.

  kaynak
 • 2
  alicoyum 29.9.2019 20:27
  cübbeli ahmet bunu duysun. nasa sayesinde zaten bugünkü teknolojilerin birçoğunu kullanabiliyoruz.
  0
  aydakigunes 30.9.2019 00:13
  hahah + çok iyiydi bu.