5
29.11.2016 adana'daki kız yurdu yangınında yangın merdivenlerinin kapılarının kilitli olması
vali: yangın merdivenlerinin kapılarının kilitli olduğunu, anahtarın yanarak can veren görevlide olduğunu, öğrencilerin kapıların önünde hayatlarını teslim ettiklerini söyledi.

şimdi tarikat devlet yurdu bilmem ne bunları bir kenara bırakalım. ve düşünelim. sadece orada mı kilitli? cevap hayır.

yıllardır devlet yurtlarında özel yurtlarda kalan bir insan olan çok ilginç bir şey diyeceğim. hiç birinde o kapı açık olmaz.

neden kilitlendiğini düşünelim. öğrenci yurttan kaçar diye kilitlenir. öğrenci normal saatlerin dışında giriş çıkış yapar diye kilitlenir. sigara yasaktır, oradan çıkıp sigara içer diye kilitlenir. ve son bir neden daha, dışarıdan girişler olabilir diye kilitlenir.

burasının bir kız yurdu olduğunu düşündüğümüzde son maddenin ne kadar iğrenç bir hal alabileceği aklımıza geldi değil mi?

ufacık kız yurttan kaçsın gelsin önemli değil (ki aslında önemli, dışarıda başına bir iş gelse yurt suçlu olur), ama dışarıdan içeriye birilerinin girmeye çalışmayacağı konusuna inanmıyorum. çünkü ufacık kızların kaldığı yurt hakkında sapıkların nasıl ağzı sulanıyodur biliyosunuz.

velhasılı kelam, yok kapı kilitliymiş şöyleymiş böyleymiş derken, acaba bunu önlemek için ne geliştirilmelidir? bu konudaki yükümlülükleri ne olmalıdır diye sormak gerekir.

örneğin, yangın alarmıyla açılan kapılar, fena fikir değil.

ruhunuz şad olsun kızlar, sizi oradan kurtaramadık, sizi bu ülkeden koruyamadık, affedin...
mekanları cennet olsun.
 • 1
  bircocukabisi 10 ay önce
  kapı açık olsa, kız yurttan kaçıp başına bişey gelse o zamanda kapılar neden açıktı mı diyecez? sorun bence kapılarda değil. sorun, böyle bi olayı nasıl daha önce düşünüp önlem almazlar.. yani madem kapalı durcak yangın merdiveni, e o zaman acil durumlarda farklı bi yöntem izleyeceksin.. ne bileyim her odaya yangın söndürücü ve gaz maskesi koyulabilir. dediğin gibi otomatik kilit sistemi olabilir.. farklı bişey yani, alternatif olmak zorunda..
  0
  oxygen 10 ay önce
  sen demezsin, ailesi der. benim çocuğuma neden sahip çıkmadın der. yapar bunu.

  ekstra önlemler mutlaka şart. sadece orada değil her yerde..
 • 2
  bohac 10 ay önce
  yere çöp atmaktan, sirada beklememeye, araclarin yaya gecidinde yayaya yol vermemesinden, yayanin arabalara kirmizi yandi diye kendine yesil yanmadan karsidan karsiya gecmesine kadar bir cok alanda cogu kurallara uyulmuyor. yangin merdivenleri de gerek icerden gerek disardan bir cok kural ihlaline maruz kalacaktir. teknolojik çözümlerden ziyade insanlarimizin doğumundan itibaren eğitime ihtiyaci var. ayrica kurallara uyulup uyulmadığının denetlenmesi ve kişi ayırmaksızın uymayanlara caydırıcı cezalar verilmesi gerekiyor bana göre.


 • karışık

  Karışık

  39 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...