gece gece aklıma gelen din fikri? #ate

  5
  ikshazretleri 28.6.2018 00:38 ~ 00:43
  bu başlığın altında alayınızı sorgulamaya davet ediyorum. amacım insanların inançlarına saygısızlık etmek değil fakat adını bildiğimiz ve bilmediğimiz sayısız din var(krem peynir muhabbeti).din ve tanrı kavramlarını kabul etmeyen birsi olarak yeryüzünde binlerce yıldır bilinen bütün dinlerin, mitolojilerin (paganizm, budizm, rastafarian ve bilip bilmediğimiz bütün dinler) gerekli olduğunu düşünüyorum. çünkü canlının varlığından beri rekabet duygusu, gelişme duygusu ve hayatta kalma isteği için önce güvenli bir yere ihtiyaç vardı. daha sonra kafasında iyi ve kötü ayrımı yapmaya başladı güvenli, kullanışlı ve işe yarar olana iyi olmayana kötü dedi. kötü insanın kötü davranışından korunmak için bi din icat etmek zorundaydı. daha sonra yaşadığı yerin coğrafyasına göre sosyo-kültürel yapısına, mimarisine göre kavramlar üretmeye başladı. güvenli bir yeri kazandıktan sonra da güven çarkını sadece kendisi için güç çarkına çevirdi. bir süre sonra kötü, inançlı kötü olunca güvenli bir yer edinme gayesiyle ortaya atılmış bu fikir adı ne olursa olsun, bir süre sonra alt sınıftan insanlar için güvensiz, üst sınıftan insanlar içinse kıymetli bir yer oluyor. daha sonra sen elinde ki güvensizlik ve güç çarkının dengesine göre, bulunduğu etnik bölgede popülaritesini koruyan bir dinle karşılaşmış oluyorsun.

  siz neler söyleyebilirsiniz puvolarim?
 • 1
  tuzlukunefe 28.6.2018 00:44
  ya bana kalırsa dinler insanlık tarihinin başlagıcından beri insanları korktup bir araya toplamak için uydurulan şeylerdir o yüzden senin dediklerinin bazı yerlerine katılıyorum. umarım saygısızlık olarak nitelendirmezsiniz.
 • 0
  muhakemat 28.6.2018 19:47
  buyuk bir temel yanlisi barindiran bir yazi olmuş.din ve tanri kabul etmiyorsaniz bu yoldan gitmeye luzum gormuyorum ancak!yasadigi cografyaya,sosyo- kulturel cevreye hatta mimarisine gore kavram oluşturan ilkel insan fikri oldukca absürd.dini motifler uzerinden gitmeyecegimi soylemistim,kavram olusturmak cografya,sosyo-kulturel era ve mimarinin babasidir.dil evveldir diger saydiklariniz dilin tezahürüdür.dolayisiyla kavramlariniz yukarida zikrettiginiz araçlarla şekillenmez,onlara şekil verir. tesekkurler.
  0
  ikshazretleri 28.6.2018 19:59
  kısmen doğru olarak kabul ettiğim bu fikrinizi paylastigin için çok çok teşekkür ederim. kaliteli bi yorum olmuş. ama şunu da kabul etmeliyiz ki; mesela vikinglerin denizle uğraştıkları için havayı açık ya da şiddetli yapan bir thorları varken çöllerde olmadıkları için bir çöl tanrilari yok. eğer iyi bir insan değil de savaşcı olursan, valhalla(cennet) ya gidersin çünkü onların savaşmaya ihtiyacı vardı bilmedikleri sularda yüzerken thora ihtiyaçları vardı. tıpkı nors(iskandinav mitolojisi)'da oldugu gibi bir çok dinin kuralları ve yasakları yaşadığı bölgenin coğrafyasına ve kültürel yapısına göre şekil almıştır diye düşünüyorum ben.
19 saat önce
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..