reina katliamcısının sorgusunda verdiği itirafı

  7
  hellomyfriend 27.1.2017 13:22 ~ 13:24
  yılbaşı gecesi istanbul ortaköy'de bulunan reina isimli gece kulübünde 39 kişiyi kalaşnikof'la taramak suretiyle katleden ve geçtiğimiz günlerde başarılı bir operasyonla esenyurt'ta ele geçirilen deaş'lı terörist abdulgadir masharipov'un polisle ilk mülakatı sırasında söyledikleri ortaya çıktı.

  reina katliamcısı polise anlattı: oğlumla kaçacaktım ama...


  a
  polisin her sorusuna cevap veren teröristin resmi ifadesi öncesindeki sohbet niteliğindeki mülakatında önemli bilgiler verdiği ortaya çıktı. işte sabah'tan nazif karaman'ın haberine göre, deaş'lı katilin istanbul emniyet müdürlüğü'nde sorgucu deneyimli polislerle yaptığı mülakatta kullandığı bazı ifadeler:

  ''özbekistan islami hareketi'ndeydim''

  ''özbekistan islam hareketi içinde bulunuyordum. bu hareket adına kamuoyunda propaganda yapmakla görevliydim. örgütün propaganda videolarını youtube'a yüklüyordum. silahlı eğitimi bu grup içinde aldım.

  konya'da saldırı talimatını aldım

  daha sonra bu grupla fikir ayrılığına düştüm. afganistan'a, oradan pakistan'a ve son olarak ise iran'a geçtim. deaş ile iran'da tanıştım. iran üzerinden ağrı güzergahını kullanarak illegal yollardan türkiye geçtim. eşim ve iki çocuğum yanımdaydı. konya'ya geldim ve saldırı talimatını buradayken rakka'daki deaş emirinden aldım.

  bombalı saldırı planladık

  talimat, telegram üzerinden ses dosyası olarak ulaştı. bombalı saldırı planladık ama sıkı güvenlik tedbirleri sebebiyle bunu başaramadık. olayda kullandığım kalaşnikof'u ve şarjörleri bir arkadaşım zeytinburnu'ndaki hücre evine getirdi ve olaydan kısa süre önce bana teslim etti. 16 aralık günü istanbul'a gelmiş ve 29 aralık'a kadar kayaşehir'de ilyas'ın evinde kalmıştım. bu tarihte kayaşehir'deki evden ayrıldım.

  suriye'ye gönderdim


  taksim'de çektiğim ve keşif niteliğinde olan görüntüleri suriye'deki deaş emirine gönderdim. ama kalabalık ve güvenlik fazla olduğu için saldırı gerçekleştiremedim. reina'ya saldırıyı yaptım.

  çember daraldı köşeye sıkıştım

  reina'dakileri kafir oldukları için öldürdüm. müslümanların yılbaşı kutlamayacağına inanıyordum. saldırıdan sonra oğlumu alıp kaçmayı planlıyordum. fakat oğlumla buluşamadım. zeytinburnu, sefaköy ve esenyurt'taki evlerde saklandım. oğlumla buluşabilseydim suriye'ye izmir ve hatay üzerinden kaçmayı planlıyordum. polis çevremdeki çemberi iyice daraltınca köşeye sıkıştım. zeytinburnu'ndan ve sefaköy'de saklandığım yerlerden kaçmak zorunda kaldım. esenyurt'a geldim ve evdeki kadınlardan biri ile dini nikâh yaptım. kaçarken eşim ve kızımı yanımda götürmeyi düşünmüyordum, oğlumu götürmek istiyordum.''

  kaynak: hurriyet.com.tr/...kacacaktim-ama-403477
 • 0
  ofsaytsizburak 27.1.2017 13:31
  bu özbekleri türklerden saymayın allah aşkına. kendi ırkına ihanet etmiş bir topluluktur bunlar. böyle şeylerin çıkması normal.

  sana demedim genel olarak dedim.
 • 0
  ibrahimisbilir 27.1.2017 14:18
  çocuğu nerde şuan bilen var mı?
  1
  hellomyfriend 27.1.2017 14:40
  baskinda çocuğu da aldılar ama gostermediler
  1
  ibrahimisbilir 27.1.2017 14:43
  babası denen şerefsiz yüzünden hayatı karardı çocuğun amk
  1
  hellomyfriend 27.1.2017 15:04
  maalesef puvo... belki hatta büyük ihtimalle bu çocuk terörist olacaktır...
  1
  ibrahimisbilir 27.1.2017 15:09
  senin babanı şöyle dövdüler böyle sövdüler diye doldursalardı sen de bende olurdurk puvo. çocuğa sahip çıkmak gerek. umarım sahip çıkılır.
  2
  meqt 27.1.2017 15:04
  baskinda cocugu almalari gibi bi durum yok diye hatirliyorum yalandi o
  2
  ibrahimisbilir 27.1.2017 15:10
  sonuçta çocuk ortada savunmasız kaldı. kim çekerse kendine onda kalacak yazık oldu.