6

53# filipinler

kıta: asya
başkent: manila
nüfus: 105 milyon
resmi dil: filipince, ingilizce
para birimi: filipinler pesosu
bayrak: filipinler


ülkenin genel hatlarına değinmeden söylemek istiyorum, ismi çok güzelmiş. bayrağı da alengirli bir şey. ilk bakışta hoşuma gitti ülke.

ülkenin ismi, ispanyol kral 2.felipe'nin onuruna verilmiştir. ispanyol kâşif ruy lópez de villalobos 1542'deki seferi sırasında, leyte ve samar adalarını filipinler olarak adlandırdı.

ülkede ki ilk yerleşim, yapılan incelemelere göre 60.000 yıl önceye kadar gidiyormuş. bundan önceki incelemelerde, 24.000 yıl önce olduğu söyleniyordu.

antik çağda, avustronezyanlar kitle olarak mö 4000'den başlayarak filipinlere göç etmeye başlamışlar. bu göç m.ö. 1000 yılına kadar sürmüştür. avus topluluğu gibi topluluklar; avlayıcı-toplayıcı boylar, savaşçı topluluklar, plütokratlar ve sahil şeridi beylikleridir.

ülke yıllarında dağınık olarak yaşamıştır. bu dönemde brunei, çin ve çevre devletlerle iyi ilişkiler sürdürmüştür. bunu katkısı ve halkın yavaş yavaş birleşmesiyle, ticaret ve ekonomi gelişme göstermiştir.

filipinler islam ile, 14.yüzyılda tanışmıştır. 1380'de, kerîmü'l-mahdûm ve şerîfü'l-hâşim-ebu-bekir adlı johore doğumlu bir arap, malakka yoluyla sulu'ya geldi ve burada sulu racasının kızıyla evllenerek sulu sultanlığı'nı kurdu. 15. yüzyılın sonlarında mindanao adası, johoreli şerîf muhammed kabungsuvan'ın çalışmalarıyla islam'ı tanıdı. (vikipedi: önemli bilgi)

daha ispanyol sömürgesinde kalan filipinler'de, hristiyanlık ve ispanyolluk yayılmaya başlamıştır. 1521'de portekizli kâşif ferdinand magellan, filipinler'e ulaşmıştır. sömürge kolonileri ise 1565 yılında kurulmaya başlamıştır. sömürge 19.yüzyıla kadar sürdü. bonifacio yönetimindeki katipunan, 1896'da, filipin devrimi'ni başlatmıştır. cavite'de katipunan'dan ayrılan yeni bir grup bonifacio'yu devirerek yerine emilio aguinaldo'yu getirdi. 1898'de küba'da başlayan ispanya-amerika savaşı, filipinler'e taşındı. aguinaldo, 12 haziran 1898'de filipinler'in ispanya'dan bağımsızlığını cavite'de ilan etti. bir sonraki yıl, birinci filipin cumhuriyeti, barasoain kilisesi'nde kuruldu.

ama filipiin'in derdi bununla bitmiyordu. ispanya-amerika savaşından sonra, filipin amerika'ya bırakıldı. amerika, filipin'i tanımayacağını resmen belirtti ve daha cumhuriyetin birinci yılında olan filipin, amerika ile savaşa girdi. bu savaş yenilgi ile sonuçlanmıştır.

filipin tekrar bağımsızlık için büyük çaba sarf etmiştir. dönemin başkanı, ingiliz milletler topluluğu statüsü almış ve kadınlara oy hakkı vermiştir. fakat şanssız filiğin bu sefer 2.dünya savaşına takılmıştır. ülke bu savaşta japon imparatorluğu tarafından işgal edilmiştir. japon devleti destekli ikinci filipin devleti kuruldu. müteffik devletler sayesinde japonlar yenilgiye uğratıldı. savaş bitene kadar 1 milyondan fazla filipinli katledilmiştir. filipin savaştan bir yıl sonra, 1946 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur.

bu kadar badireler ve şanssızlıklar atlatan filiğin, günümüzde gelişmekte olan bir ülke. başarılar filiğpiiiiiin. :)


filiğin coğrafi açıdan mükemmel bir ülkedir. tam bir tatil cenneti.

çok güzel

tabi bizi ilgilendiren bir konu değil bu. 1600 lira maaşla muş'a gidip gelirim artık. biz en iyisi holyywood filmlerinde dolaşmaya devam edelim böyle yerleri.

filipin yaklaşık 7.700 adadan oluşan bir takım adadır. ülke yaklaşık olarak 300.000 km'dir.

ülkedeki dağlık adaların çoğu volkanik topraklardan oluşan tropik yağmur ormanları ile örtülüdür. ülkenin en yüksek dağı apo dağı'dır. mindanao adasında bulunan apo dağı, deniz seviyesinden 2.954 metre yüksektedir. biliyorum sizinde aklınıza o geldi. :(

filipin ormanlardan oluşan bir ülke olduğu için, bitki örtüsü çok geniş bir skalaya sahiptir. ayrıca değişik, değişik hayvanlar var. tüysüz yarasa mı olur? yarasa değilmiş, asya palmiye misket kedisiymiş. ayrıca tüyleri de varmış. ve çok tatlı. :)

asya palmiye misket kedisi

sık sık yasa dışı kesimler yoluyla ormanların yok edilmesi, filipinler'de iveğen bir sorundur. 1990'da ülke yüzölçümünün %70'i ormanlarla kaplıyken 1999'da bu oranda %18.3'lük bir azalma söz konusu olmuştur. hello bro! ı am turkey.

filipinler genel olarak sıcak ve nemli bir özellik gösteren tropik bir denizel iklime sahiptir. ülkede üç mevsim yaşanmaktadır. tag-init olarak bilinen mevsim, sıcak ve kurak yaz mevsimine karşılık gelir. bu mevsim, marttan mayısa kadar sürmektedir. tag-ulan, hazirandan kasıma kadar süren yağmurlu bir mevsimdir. üçüncü mevsim ise tag-lamig adıyla bilinir. aralıktan şubata kadar süren bu mevsimde kuru-soğuk bir hava ülkeye hâkim olur. (vikipedi)

asya finansal krizi sonucunda filipin pesosunu bir doları 40 pesodan 26 pesoya düşürerek filipin ekonomisini son derecede etkiledi. düşük yabancı sermaye ülkeye girmesiyle temelini tarımın oluşturduğu ekonomide 1999'da %3 ve 2000'de %4 küçülme oldu. 2000'deki politik belirsizlikler peseyu zayıflatmış hatta daha ötesi bir doları 55 pesoya çıkararak pesonun en düşük seviyeye inmesine neden olmuştur.

1990'lardaki doğu asya finansal krizi, filipinler'in ekonomisinde deneyim sağlamasına ve 2004'te %6'lık bir büyüme elde etmesini sağladı. başbakan gloria macapagal arroyo, 2020'lerde ülkesinin gelişmiş ülkeler arasında yer alacağını taahhüt etti. 2005'te filipin pesosu asya'nın en işlevsel parası oldu. 2006'da filipin ekonomisi geçen yıla oranla %5,4'lik bir büyüme sağladı. hükümet gayri safi millî hasılayı artırmak için 2007'de %7'lik, 2008'de %8'lik ve 2009'da %9'luk bir büyüme hedefliyor. filipin büyüyor.

ülkenin büyük bölümü katoliklerden oluşur. birazda müslüman bulunuyor. yalnızca %6'lık bir bölüm.
bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.

dün
 • ülkeler ve politikaları

  bu bölümde dünya'da bulunan 194 vatikan'ı da dahil edersek 195 ülkenin ekonomik, politik ve siyasi durumlarını açıklayacağım.

  2 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ghostrider

 • bu bölüm #olaylar bölümünün alt bölümüdür.
 • 1-) bölüm siyasi, politik ve ekonomik amaçlı kullanıma açıktır. tabi bu ülkeleri ilgilendiren bir meseleyse. 

  2-) bu bölümde hiçbir ülkenin siyasi, ekonomik ve politik durumuna kötü bir söz kullanılamaz. fikirlerinizi saygı çerçevesinde belirtebilirsiniz. 

  3-) +18 içeriklerde +18 ibaresini işaretlemeyi unutmayalım.