milli piyade tüfeği mpt-76

  5
  hellomyfriend 28.1.2017 22:57
  mpt-76, türk silahlı kuvvetleri'nin piyade tüfeği ihtiyacını karşılamak amacıyla savunma sanayii müsteşarlığı'nın oluşturduğu modern piyade tüfeği projesi kapsamında üretilmiş bir piyade tüfeğidir.

  ar-15 tipi mekanizmanın kullanıldığı ve emniyet sistemini türk tasarımcıların patentini aldıkları bir sistemle geliştiririlen piyade tüfeği, nişan yolu ve el kundağındaki nato rail sayesinde her türlü acog, red dot, dürbün ve aparatı ek işlem gerektirmeksizin taşıyabilir. mpt kısaltması milli piyade tüfeği sözünün baş harflerinden esinlenerek verilmiştir.

  mpt'nin 2014 yılı ocak ayında ve mart ayında 200 adet pilot üretimin gerçekleştirildiği bilgisi medya ile paylaşıldı ve aynı yıl mayıs ayında ilk üretim 200 adet mpt ilk etapta tsk'ya teslim edilmiştir. 2014 yılının eylül ayında tüfeğin test aşaması tamamlanmış, tsk'ya teslim edilmeye başlanmıştır. tüfeğin, üretiminin 20.000 adedinin mkek, 15.000 adedinin ise kalekalıp tarafından yapılacağı açıklanmıştır.

  silahın projesinin kaçak şekilde satılmaya çalışılması

  7 nisan 2016'da makina ve kimya endüstrisi kurumu (mkek) kırıkkale fabrikası genel müdürü mustafa tanrıverdi, mpt-76 piyade tüfeğinin çizim, üretim ve mühendislik planlarını 1.200.000 liraya, amerika birleşik devletleri merkezli bir silah firmasına satmaya çalışırken suçüstü yakalandı. daha sonra suçunu itiraf eden tanrıverdi türk ceza kanunu’nun 252. maddesindeki “rüşvet almak ve vermek” ve 333. maddesindeki “devlet sırlarından yararlanma, devlet hizmetlerine sadakatsizlik” suçlarından tutuklandı ve cezaevine gönderildi. 29 aralık 2016'da; ankara 4. ağır ceza mahkemesindeki davanın karar duruşmasında tanrıverdi, "rüşvet almaya teşebbüs" ve "görevi dolayısıyla öğrendiği ve devletin güvenliğinin gizli kalmasını gerektirdiği fenni keşif veya yeni buluşları veya sınai yenilikleri kendisinin veya başkasının yararına kullanmak" suçlarından 12 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  testler

  türkiye’nin milli imkanlarla tasarlanarak üretilen ilk piyade tüfeği -40 °c soğuk ve +60 °c sıcak ortamlarda, çamurlu, tozlu iken arazi çalışma testleri ile beraber toplam 42 ayrı teknik testte üstün başarı sağlayan mpt-76’da emniyet mandalı, kurma mandalı ve şarjör mandalı diğer silahlardan farklı olarak her iki tarafta da yer alıyor. sessiz kurma özelliği olan silah birliklere dağıtılmaya devam ediyor.

  kullanıcılar

  türkiye: ilk etapta 38.000 adet üretilecek olan mpt-76'lar sonraki günlerde türk silahlı kuvvetleri'ne dağıtılarak 500.000 hk g3 tüfeğinin yerini alacaktır.testlerden üstün başarıyla geçen mpt 76'lar g-3'lerden birçok yönden çok daha iyi durumda.

  azerbaycan: adex 2014 silah sergisinde azerbaycan'lı yetkililer tarafından çok beğenildi, test etmek ve ilerleyen zamanlarda azerbaycan silahlı kuvvetleri için satın alınabileceği belirtildi.