pm/ eğitimde tek tip kıyafet giyilmeli mi?

  8
  bizanskurdu 21.2.2019 11:09
  kesinlikle giyilmeli fakat bu kıyafetlerin tamamı devlet tarafından ücretsiz verilmeli. bu kıyafetler tüm ülkede aynı olmak yerine, tasarımı her okulun kendi öğrencilerine bırakılmalı.

  örnek veriyorum okulun seçilmiş zeki bir öğrencisi, kıyafetleri üretecek firma ile buluşmalı ve tasarımına karar vermeli. bu sayede öğrencilerin tek tip kıyafete olan ön yargısı kırılacak ve okulun zamanla kendi kültürü oluşacaktır.

  amerika ve avrupa gibi ülkelerde bir lisenin kültürünü yansıtan en önemli şeylerden bir tanesi, giyilen kıyafetlerdir.

  kıyafetler nasıl olmalı?

  erkeklerde bir beyefendiyi andıran kıyafetler olmalı. kışın janti, yazın da sert çizgiler ile cool bir görüntü vermeli. zippi gibi değil de tam bir istanbul beyefendisi gibi durmalı çocuklar. bu onlara ileri ki yıllar için de güzel giyinme alışkanlığı verecektir.

  kızlar için de kesinlikle uzun bir etek olmalı. bileğe kadar inmese de diz kapağından en az 7 santim inmeli. kusura bakmayın belki bana yobaz diyeceksiniz fakat ben hayatımdan geçen kızların sayısını bilmiyorum. yani yobaz değilim fakat erkekleri çok iyi tanıyorum. hele hele 14-17 yaş arasındaki erkekler, bırakın mini eteği, herhangi bir dişi teninden etkilenebilecek varlıklardır.

  onların motivasyonunu düşürmeyecek fakat modern görüntüyü de yok etmeyecek güzel bir tasarım bulunabilir. kızların üst kıyafetleri de mutlaka çok dar olmamalı ve boğazdan tek düğme açılabilecek bir kıyafet olmalı.

  elbette konu sadece kıyafet değil. okullarda temiz olma haricindeki tüm bakımlar yasaklanmalı. makyaj vs. kesinlikle olmamalı, tüketim toplumu olmak yerine akıl toplumu olmalıyız. hiçbir kız çocuğumuz sabah kalkar kalkmaz 1 saat makyajla uğraşmamalı. kızların hiçbirisi yapmazsa zaten hiçbir kız makyaj yapmak istemeyecektir.

  kıyafetlerin tek tip olması, derse gucci gömlek ile gelen ve pazar gömleği ile gelen çocuklar arasındaki farkı da kaldıracaktır. kimi çocuk haftada 1 ayakkabı değiştirirken, kimisi 3 sene tek ayakkabı giymek zorunda kalacaktır. o nedenle ayakkabılar dahi tek tip olmalı ve devlet tarafından karşılanmalıdır.

  sınırları iyi belirlenmiş ve öğrenciyi de memnun edecek tek tip kıyafet yönetmeliği, kesinlikle başarının anahtarlarından birisidir. şu an gördüğüm kıyafetler bazı liselerde iğrenç ötesi tasarımlara sahip. adet çocukların üzerinde 5 liralık kalitesiz tshortlar ve aşağıda durmaya hali kalmamış pantolonlar duruyor.
 • 1
  altaydangelenbarbar 21.2.2019 12:49
  tek tip kıyafet olmazsa ayrımcılık çıkar durumu olan var olmayan var şimdi birde derslere değil yarın ne giyeceğine kafayı yormaya başlar bebeler bu sefer anne babalarına isyan ederler şunun bilmem neyi var benim niye yok okula gitmek istemiyom benim giyimimle dalga geçiyorlar intiyar etcem vs vs beden derslerinde haftada 1 kere serbest geliniyor zaten bu hayli hayli yeter bence
 • 2
  filozofunsakali 21.2.2019 12:59 ~ 13:08
  üniversiteye kadar tek tip devlet tarafından onaylanmış okulun kendi tasarımı olan kıyafetlerle devlet tarafından ücretsiz dağıtılmalı bu kadar basit. türkiye'de eğitimi çok hafife alıyoruz diye düşünüyorum.

  edit: okullara telefonla girmek yasaklanmalı, okuldan kaçmanın önüne duvarlarla değil farkındalıkla aşılması gerekli, spor, sanat, bilim gibi konular üzerinde okulların niteliği olmalı. modern eğitim sistemi diye bir şey kalmadı. her yere okul yapmanın mantığı yok. nitelikli okullar yapılmalı. örneğin öyle bir okul yapılmalı ki devasa binasıyla devasa bahçesiyle müzik aletlerinin olduğu koro yapılacak kadar geniş bir müzik odasından tiyatro sahnesine, futbol-basketbol, voleybol sahalarından tutun satranç odalarına, radyo-televizyon sinema odalarına kadar olmalı. bunlar ilköğretim, ortaokulda olmasa bile liseye zemin hazırlayacak kadar nitelikli ilkokullar ve ortaokullarla liseye geçen öğrencilerine üniversite kampüsü kadar nitelikli bir etkinlik ve kendini geliştirecek alana adapte olup kendini yetiştirmeli. bu çıta lisede konulmalı.

  bence lise bireyin ne olduğunu gösteren yıllardır. bizim ülkemizde lise it kopuk olmanın yıllarıdır o yüzden çok az nitelikli okullar ve nitelikli öğrenciler bunun sonucunda çok az nitelikli öğretmen döngüsüyle devam ediyor sürekli eğitim sistemi.
 • 1
  goktork06 21.2.2019 20:16
  elbette tek tip kıyafet giyilmesi henüz öğrenme aşamasında olan yani ilk 8 yıldan başlıyorum 4+4 çocukların bilinç altını etileyecek önemli bir durum. zenginimizden çok fakirimiz var. tek tip kıyafette ise durum her kes için stabildir. şartlar eşittir. markalar farklı olsada görüntü herkeste aynıdır. aile tarafından ise artıları çoktur, çocuk yarın ne giyeek derdi olmaz.

  fakat kıyafeti devletin vermesi kısmı tartışılır, milli eğitim para kazanan bir kurum değil. kıyafet dağıtımıda develete kalırsa bir şekilde bu topluma yansız. bu durumda tek tip kıyafet giymeyen vatandaşın hakkı gasp edilir diyee düşünüyorum.

  ha verilse kötümü olur asla :)