tanrı yoksa hayatın anlamı ney?

  4
  hellomyfriend 1.2.2017 22:35 ~ 22:36
  doğduğumuz günden beri hep bize empoze edilen bazı şeyler var, örneğin bir korku, mutluluk, acı, inanç ve sevgi. insanlar belli yaşa gelene kadar bu şeyleri kendi beyinlerine empoze edildiğini tam olarak anlayamayabiliyor.

  onlar olmazsa ne yapacaklarını bile bilmiyor çoğu insan, onlar olmasa hayatın bir amacı olmadığını düşünecek kadar kör edildiklerini anlamıyolar. örneğin kuzey kore'ye bakalım, onların tüm hayatları sadece kuzey kore'de olduğunu düşünüyorlar, amerika'da, rusya'dan, türkiye'de belki, güney kore'de dahi hatta ve hatta çin'de dahi insanların açlıktan öldüğünü, savaş içinde perişan olduğunu düşünüyorlardı. kimi son il öldüğü zaman tüm halkı gözyaşları içinde alınmıştır, dünyanın sonunun geleceğini düşünendiklerini itiraf edenler söyleyenler olmuştu.

  buna benzer bir durumda aynı şekilde tanrının, inançların olmadığı taktirde, dünyanın sonunun geleceğini ve her şeyin anlamsız olduğunu düşünüyorlar.

  o yüzden inançlarını sorgulayan birisi, benliğini keşfetmeye başlayan insanların çoğu bu içimize empoze edilen yapay duyguyu yenemeyip bunun yenenleri anlamsız buluyorlar.

  peki derseniz eğer senin için hayatın anlamı ney diye,
  benim hayatımdaki anlam, veya hayatımı anlamlı yapan şey benim kişisel düşüncelerim, yaptığım işler,insanlığı yaptığım yarardır. ben hayatın anlamını bir tanrı da, inanışlar değil; kendi yaptığım işlerde aradım.

  "peki öldükten sonra ne olacağınızı düşünüyorsunuz?"

  diye sorarsanız ise şuan bu soruya şu cevabı verebilirim,

  ben, öldükten sonra böceklere, yılanlara, bilimum çeşit canlılara yem değil; organlarım insanlara, kemiklerim bilime can verecektir.

  benim hayattaki tek amacım insanlara yararlı olmak, vatana, barışa destek olmaktır. benim hayatıma anlam katanlar, tanrılar, inançlar, tapınan bilimum şeyler değil; benim yaptığım, yapacağım şeylerdir.


 • 1
  gaddarus 1.2.2017 22:56
  ya birak bilim miş gübre olucam demiyo da :))
  1
  hellomyfriend 1.2.2017 22:57
  hassktr doğru
  0
  gaddarus 1.2.2017 23:03
  dostum uzun uzun yazmayı pek sevmiyorum ama inanç her insanın içinde gereklilik duyduğu şeydir sevgi gibi yani felesefeni genişletmeye çaliş ve araştir.. bana göre de insanoğlunun yaptıklarına anlam katması için iyilik-kötülük ya da günah-sevap gibi yaptıklarına anlam katması için din ihtiyaçtır..yoksa dünyanın yaşamanın ne anlamı var ekosistem neden var..yaptıklarımızın ne anlamı var yani..
  1
  hellomyfriend 1.2.2017 23:09
  zaten yazdım yukarıda cevaplarını. din gibi yüce bir şey var ise ihtiyaç denilerek niteliklendirilecek kadar basit olmamalı. dediğim gibi, buna ihtiyaç duymanızın, bunu ihtiyaç olarak görmenizin sebebi bunun beyninize empoze edilmiş ve beyninizin yıkanmış olması. ben iyiliğimi tanrı için, cennet için değil; hayatıma anlam vermek, insanlara yardım etmek için yaparım.

  çıkarım olduğu içim deği; içimden geldiği için, insanlık görevi olduğu için yaparım.
  0
  gaddarus 1.2.2017 23:17
  zaten bana göre dedim puvo ben yalın bir şekilde düşündüğümü düşünüyorum ve çevrem deki doğadaki sistemi sorguladiğimda da bunların tesadüfen oluşmadığını düşünüyorum yani insan bu dünyanın bu sistemin bir parçası olduğunu düşünüyorum ben de uzun uzun araştırmalar yaptım düşüncelerim bu şekilde
 • -1
  buzgibisular 1.2.2017 23:23
  katılıyorum. imana gelin oçeler